Wybielanie zębów jest jednym z najpopularniejszych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, a czasy, kiedy tylko osoby znane z pierwszych stron gazet mogły sobie pozwolić na hollywoodzki uśmiech dawno odeszły w zapomnienie.
Wybierając się na zabieg wybielania zębów pamiętajmy jednak, aby wybrać najlepszą dla nas metodę.
– Dziś decydując się na taki zabieg mamy do wyboru wybielanie ekspresowe, nakładkowe, metody łączone i domowe paski. Wszystko zależy od tego, jak dużo czasu chcemy poświęcić na uzyskanie białego uśmiechu, ile chcemy na to wydać i jakie mamy zęby – mówi dr n. med. Mariusz Duda, właściciel Duda Clinic w Katowicach.
W 45 minut lub w2 tygodnie
Jedną z najpopularniejszych metod wybielania jest ekspresowe wybielanie przy pomocy lampy ZOOM2. Gdzie tkwi sekret sukcesu tej metody? – Wybielanie tą metodą trwa zaledwie 45 minut i zawsze odbywa się w gabinecie. Zanim rozpocznie się sam zabieg, najpierw dziąsła zabezpiecza się specjalną pastą oraz zakrywa się usta tak, by tylko zęby pozostały odsłonięte na działanie lampy. Na zęby nakłada się specjalny żel wybielający, który uaktywnia się pod wpływem światła emitowanego przez lampę ZOOM 2 – wyjaśnia dr Duda. Wybielanie przy pomocy lampy ZOOM2 jest szczególnie polecane osobom z mocnym szkliwem, które oczekują natychmiastowych efektów.
Jeśli jednak mamy nieco słabsze szkliwo, bądź trochę więcej cierpliwości, możemy skorzystać z wybielania nakładkowego. W przypadku tej metody stomatolog najpierw ocenia stan naszych zębów, następnie pobiera wyciski i przygotowuje indywidualnie dopasowane szyny. Przy drugiej wizycie dostajemy szyny oraz żel wybielający do domu. Żel do wybielania nakładkowego ma mniejsze stężenie substancji wybielających niż ten stosowany do wybielania ekspresowego. Odpowiednią dawkę żelu aplikujemy w szyny i nakładamy na noc na zęby. Czynność powtarzamy przez 10-14 dni, co gwarantuje rozjaśnienie zębów o kilka tonów w skali VITA.
Wylecz zęby i trzymaj się białej diety
Nie warto jednak ryzykować wybielania zębów metodami naszych babć, czyli przy pomocy sody oczyszczonej czy kwasku cytrynowego. Efekt może się okazać niewidoczny, za to zniszczenia szkliwa, które spowodują substancje, mogą być nieodwracalne. Nie zapominajmy także, że zanim poddamy się zabiegowi wybielającemu w gabinecie dentystycznym, musimy wyleczyć wszystkie zęby, a także poddać się skalingowi i piaskowaniu. Warto także wymienić, stare plomby, aby po wybielaniu nie wyróżniały się na tle białego szkliwa.
– Ważne jest także, by przez około tydzień po wybielaniu trzymać się tzw. białej diety, czyli unikać czerwonego wina, kawy, herbaty, a także mocno zabarwionych pokarmów takich jak np. buraki. To pozwoli na utrzymanie efektów zabiegu przez dłuższy czas. Później możemy stosować, na co dzień pastę wybielającą, co także pozwoli nam dłużej się cieszyć olśniewająco białym uśmiechem, nawet 2-3 lata – radzi dr Duda.
Koszt wybielania ekspresowego w gabinecie to 1000 – 1500 zł, z kolei na wybielanie nakładkowe wydamy ok. 600 – 1000 zł.