Nowoczesne metody prostowania zębów pytania i odpowiedzi – dr n. med. lekarz dentysta Jacek Ciesielski
Na temat pięknego uśmiechu oraz nowoczesnych technikach prostowania zębów i nie tylko rozmawiamy z dr n. med Jackiem Ciesielskim z Prywatnej Kliniki Stomatologicznej DUO-DENT w Łodzi, która jest wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt i urządzenia do leczenia stomatologicznego, oferując swoim pacjentom najwyższej jakości usługi z zakresu protetyki, implantologii i implantoprotetyki.
Boleslaw Ciesielski i Jacek Ciesielski
Redakcja: Panie doktorze, w dzisiejszych czasach dążenie do pięknego uśmiechu to nie tylko kwestia estetyczna, ale też medyczna. Czy rzeczywiście pacjenci uważają, że piękne i zdrowe zęby powodują nie tylko lepsze, komfortowe samopoczucie, ale wręcz wyższą jakość życia?
Dr Jacek Ciesielski: Właściwie to jest tak, że zdrowy uśmiech czy też chęć pokazania ładnych białych zębów jest domeną kontaktów międzyludzkich. Nie wyobrażam sobie, żeby dzisiaj, w dobie XXI wieku, pacjent nie miał zębów. Ale już pomijam aspekt czysto estetyczny, czy również funkcjonalny, bo przecież zęby służą do tego, żebyśmy prawidłowo spożywali pokarmy, żeby pokarm był podany obróbce, a dopiero później jest ten element czysto estetyczny. Często pacjenci zapominają o tej ważnej funkcji i zwracają uwagę na estetykę, czyli na kolor i kształt – czyli to, co jest istotne z punktu widzenia czystej wizualizacji. Efekt śnieżnobiałego uśmiechu niekiedy przesłania istotę sprawy…
Red: Czyli dla Pana doktora, podczas diagnozy i ustalenia kierunku leczenia, istotniejszą kwestią jest to, żeby te zęby były mocne, zdrowe, a niekonieczne idealne, wyglądające jak zęby u większości gwiazd?
Dr J.C – Moją rolą jest edukować – czyli pokazać, co możemy zrobić, co powinniśmy wykonać, jak należy to zrobić, natomiast to pacjent musi podjąć decyzję, czego tak naprawdę chce i jakich efektów oczekuje. Przestrzegam przed zasadą narzucania przez stomatologa tego, co należy zrobić, ponieważ poszczególne działania mogą wiązać się z określoną inwestycją. Pacjent musi być rzetelnie poinformowany nie tylko o kosztach, ale też dokładnym kierunku działania, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.
Red: Czyli jednak jest grupa ludzi, która przykłada wagę do pięknego uśmiechu, bez względu na koszty i ewentualny dyskomfort. Czy wobec tego, jeśli ktoś ma krzywe zęby, to jedynym rozwiązaniem jest założenie aparatu, czy są jeszcze inne rozwiązania, żeby w miarę szybki sposób doprowadzić je do wręcz do kanonu piękna?
Dr J.C: Człowiek jest tak skonstruowany i genetycznie jest obarczony tym, że nie rodzi się z idealnymi łukami, kształtem zębów, ich idealnym kolorem i optymalnym położeniem.
Potrzeba prostowania wynika również ze wskazań danego przypadku – czyli nie głównie dlatego, że chcemy w sposób spektakularny poprawić kształt czy wybielić zęby, tylko dlatego, że takie są wskazania do leczenia danego pacjenta pod kątem ortodontycznym.
Mam przykłady ze swojej praktyki, że wielu dojrzałych pacjentów trafia do mnie z aparatem stałym – wtedy zadaję sobie i również temu pacjentowi pytanie: po co ten aparat został założony? Dlatego, że musimy również w pewien sposób określać ściśle kierunki, do których dążymy w procesie leczenia: co chcemy osiągnąć, jaki jest tego cel, przez jakie etapy mamy przejść, jaki będzie koszt, oraz oczywiście jaki będzie finał leczenia i jakie jest jego rokowanie. Takie doraźne działania w postaci założenia aparatu na górny czy dolny łuk zębowy, bez konstruktywnego planu i docelowego osiągnięcia takiej, a nie innej wizji terapeutycznej, są działaniami, których nie powinniśmy stosować.
Red: Czyli u niektórych pacjentów jest możliwy inny rodzaj leczenia?
Wskazanie do leczenia jest wynikiem tego, że trzeba podjąć określone działania lecznicze. Rolą lekarza jest edukowanie pacjenta i prowadzenie go w odpowiedni sposób. Nie może być tak, że pacjent wymusza na lekarzu założenie aparatu, bo taki aparat ma jego koleżanka czy kolega, bądź też takie są tendencje w tej chwili. Muszą być bezwzględne wskazania do tego, żeby założyć, a drugą sprawą jest nasza dewiza: „immuno nocere” czyli nie szkodzić pacjentowi – bo wiemy doskonale, że po założeniu aparatu stałego u dorosłego pacjenta trzeba się liczyć z konsekwencjami dożywotniej retencji: podklejania łańcuszkiem zębów, blokowania ich i tak naprawdę nie jest to sytuacja idealna dla dalszego funkcjonowania całego układu zębowego.
Dr J.C – Czyli jest możliwe również zastosowanie innego leczenia – na przykład zastosowanie implantów?
Możemy planować implanty, implantoprotetykę, możemy zaplanować licówki porcelanowe, czyli nowoczesne rozwiązanie estetyczne. Możemy zaplanować korony na podbudowie tlenku cyrkonu, które są skanowane przez komputer, więc ich przygotowanie jest bardzo precyzyjne – to jest właśnie stomatologia XXI wieku, zdobycze technologiczne, które wykorzystuje lekarz do tego, aby prowadzić swojego pacjenta w tym procesie leczenia.
Poprawa estetyki zębów u pacjenta odbywa się kilkoma metodami. Najprostszą metodą jest bleaching, czyli wybielanie zębów, również wybielanie nakładkowe nocne, gdy pacjent śpi w specjalnie skonstruowanych szynach, aplikując sobie specjalny żel przez okres 10-14 dni. Jest to najprostsza, profesjonalna metoda wybielania, która skutecznie poprawia kolor zębów. Jeżeli mamy problemy z brakami w uzębieniu lub zęby są niestety krzywe, źle ustawione, nie ma kontaktów, wtedy wybieramy opcję leczenia ortodontycznego, jeżeli pacjent nie przekroczył bariery wieku czyli 25 lat.
Red: A jeśli przekroczył?
Wówczas musi mieć założoną dożywotnią retencję po leczeniu. To jest ten element, na który bardzo zwracam uwagę. Polega na blokowaniu zębów takim specjalnym łańcuszkiem od strony podniebienia do strony języka. Dlaczego taka blokada jest niezbędna? Dlatego że niestety po u pacjentów dojrzałych, czyli po 25 roku życia, może dochodzić do remisji, czyli do powrotu do pozycji zębów sprzed leczenia. I to jest bardzo niekorzystna sytuacja. Natomiast jeżeli pacjent ma braki międzyzębowe czy w ogóle chciałby wzmocnić zęby, bo są starte, zniszczone, czy poplombowane lub nawet martwe, to wtedy wzmacniamy je koronami protetycznymi. Możemy je wtedy konstruować w postaci mostów, odbudowując wszystkie te struktury na kanwie zębów pacjenta. Jeżeli pacjent stracił wszystkie zęby, wtedy możemy u niego zaplanować implantoprotetykę. Wtedy chirurgicznie wszczepiamy mu implanty w żuchwę bądź szczękę, a po odczekaniu 3 do 6 miesięcy, a czasami nawet 9 miesięcy, możemy na kanwie tych zintegrowanych implantów odbudować uzębienie protetycznie, czyli przywrócić mu funkcję i estetykę własnych zębów.
Red: Czy te implanty różnią się między sobą jakością ? Z jakiego tworzywa są wykonane?
Dr J.C – Implanty są wykonane z tytanu oraz z cyrkonu – to są obecnie najlepsze materiały do rekonstrukcji chirurgicznej.
Red: A koronki?
Dr J.C -Jeśli chodzi o korony protetyczne, to są one na podbudowie tlenku cyrkonu lub złota dentystycznego, co jest optymalnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o walory estetyczne i bakteriostatyczne właściwości złota, które świetnie chroni zęby i jamę ustną przed różnego rodzaju infekcjami, które są bardzo niebezpieczne dla każdego rodzaju uzupełnień.
Red: Zauważyliśmy u Pana w gabinecie bardzo nowoczesny sprzęt. Czy Pan przykłada wagę do tego, żeby rzeczywiście leczyć pacjenta przy użyciu nowoczesnych technologii?
Dr J.C – Posiadanie sprzętu, który pozwala diagnozować pacjenta, jest bardzo ważne z punktu widzenia tego, co mamy w jamie ustnej pacjenta – nie tylko w strukturze samego zęba, bo go widzimy, ale w strukturach kostnych. Do tego służy radiologia, a także pantomogram, czy zdjęcia tomografii komputerowej, które pozwalają sprawdzić każdy najdrobniejszy odcinek kości i struktur zębowych kości, żeby właściwie zaplanować leczenie, wykluczyć ogniska zapalne, sprawdzić jak został wyleczony ząb kanałowo.
Red: Czyli Pański pacjent nie musi już szukać miejsca, w którym zrobi zdjęcie RTG czy pantomograficzne, bo ma to zapewnione na miejscu?
Dr J.C – U nas bezpośrednio ma możliwość zrobienia tej diagnostyki – jest ona całkowicie bezpieczna, ponieważ te wszystkie nowoczesne urządzenia komputerowe, są produkowane w tak zwanych pakietach Green, czyli są całkowicie bezpieczne. Dzięki temu nawet kobiety w ciąży mogą mieć wykonaną diagnostykę radiologiczną – oczywiście z zastrzeżeniem, że są to badania ze wskazań, czyli u pacjentki powstał jakiś stan zapalny, który jest zagrożeniem dla niej i dla dziecka. Natomiast wspomniana wcześniej funkcja Green oznacza, że urządzenia emitują minimalną ilość środka, więc nie potrzeba żadnych tutaj dodatkowych przesłon, urządzeń, budowy specjalnych, ochronnych kabin do tego, aby taką diagnostykę przeprowadzić.
Red: Panie doktorze, mam jeszcze pytanie od pacjentki, która miała problem z ósemkami: czy Pan doktor jest zwolennikiem ich usuwania? Jeśli tak to czy zaraz po ich wyżynaniu?
Dr J.C – Zęby trzecie, tak zwane zęby mądrości, potocznie zwane ósemkami, są zębami, które normalnie są nam przypisane z racji tego, że posiadamy te trzecie zęby trzonowe i również do nich należy podchodzić w taki sposób, że tam, gdzie jest bezwzględne wskazanie do usunięcia tego zęba, to go usuwamy. Bywa, że jest on przyczyną stanu zapalnego lub ma utrudnione wyżynanie, czasem może niszczyć zęby sąsiednie, powodując zblokowanie przestrzeni i zaleganie pokarmu, przez co może się rozwijać próchnica. Generalnie jestem przeciwnikiem usuwania ich dla zasady, ponieważ to jest bardzo poważny zabieg chirurgiczny, powodujący określony uraz dla pacjenta. Gdybym sam miał taki problem, rozważyłbym wszystkie „za” i „przeciw”, by sprawdzić, czy rzeczywiście jest to bezwzględnie konieczne. Zawsze trzeba podjąć tę decyzję wspólnie z pacjentem.
Red: Zauważyliśmy, że w Pana gabinecie jest bardzo dużo różnych certyfikatów, szkoleń, podziękowań. Proszę się pochwalić jakimś ciekawym szkoleniem, czy wyjazdem, delegacją, w których Pan uczestniczył.
Dr J.C – Tych dyplomów jest znacznie więcej, bo pracuję już 30 lat w zawodzie, więc wiele certyfikatów zdobyłem i ukończyłem różne kursy. Część z nich nie jest wyeksponowana, bo inaczej w pierwszym gabinecie to byłaby cała ściana od sufitu do samego dołu. Natomiast dla mnie bardzo ważne jest to, że cały czas się edukuję, sam też uczę młodszych lekarzy, prowadzę szkolenia, wykładam w całej Polsce. Natomiast moim ciekawym przeżyciem było studiowanie w Las Vegas Institute w Stanach Zjednoczonych w latach 2001 – 2008, oczywiście z przerwami – właśnie tam przekonałem się, jak wygląda nowoczesna stomatologia, jakie są najlepsze metody i rozwiązania w preparowaniu licówek. To szkolenie rzeczywiście dało mi bardzo, bardzo wiele. Jeśli chodzi o moją praktykę, to jako pierwszy nakręciłem filmy szkoleniowe w Polsce na temat preparacji zębów pod licówki podczas pokazów na żywo. Od pobrania wycisków, przez wszystkie etapy kliniczne, wykonanie licówek w laboratorium i dokonywanie cementowania. Także to jest moje bardzo ciekawe doświadczenie zawodowe, mam też dzięki temu dużo przyjaciół z różnych części świata.
Red: Młodzi ludzie lubią eksperymentować i przekłuwać różne miejsca w jamie ustnej. Czy to jest szkodliwe dla naszych zębów?
Dr J.C – Bardzo dziękuję za to pytanie, ponieważ ja jestem przeciwnikiem zakładania czegokolwiek w tej postaci do jamy ustnej, a szczególnie jeśli chodzi o kolczykowanie języka, dlatego że te kolczyki są elementem urazowym dla samego języka, a miejsce przekłucia jest punktem retencji bakterii, w którym mogą rozwijać się stany zapalne. Poza tym kolczyk uszkadza zęby, powodując np. nadwrażliwość zębów, bo w trakcie jedzenia język uczestniczy w procesie przeżuwania pokarmu, a wtedy często kolczyk dostaje się między zęby i kruszy szkliwo. Tak więc to jest okaleczanie się takim kolczykiem, jeśli chodzi o język.
Red: A czy szkliwo można jakoś odbudować?
Dr J.C – Tak, pod warunkiem, że kolczyk będzie wyjęty. Wtedy trzeba te zęby wzmocnić i zabezpieczyć, wykorzystując nowoczesne kompozyty. Czasem trzeba zrobić na taki ząb konstrukcję w postaci nakładu to są też z kompozytu wysokiej jakości, a nawet czasami korony protetyczne.
Red: Czy wybielanie zębów jest szkodliwe i czy jest to bolesne?
Dr J.C – Naukowcy amerykańscy przeprowadzili badania opublikowane w latach 2001 -2002 – grupa studentów była poddana badaniom w trakcie wybielania i sprawdzano elementy działania tego czynnika w postaci żelu do wybielania – jak on wpływa na strukturę tkanek zęba. Otóż ten żel jest całkowicie bezpieczny, nie wywołuje żadnych destrukcyjnych zmian w szkliwie, ponieważ jest na bazie podtlenku karbamidu i w połączeniu z tlenem z powietrza doprowadza do uwalniania się takich substancji, które z powierzchni zęba usuwają wszelkiego rodzaju przebarwienia szkliwa. To wybielanie nakładkowe nocne ma jeden mankament, to jest osobnicza, indywidualna wrażliwość na żel wybielający, np. rano pacjent po zdjęciu szyn wybielających pijąc herbatę czy pijąc kawę białą bo to jest wskazanie do diety białej, będzie odczuwał nadwrażliwość na temperaturę. Ale ta nadwrażliwość przemija w ciągu dnia, więc jest dowodem na bezpieczeństwo wybielania. Nie wpływa to w żaden sposób na żywotność, na strukturę, na tkanki zęba w sensie patologicznym. Oczywiście są pacjenci, którzy mają bardzo dużą nadwrażliwość i zgłaszają to już w początkowym wywiadzie, więc ja bym bardzo ostrożnie podszedł do zaproponowania im takiego wybielania, ponieważ nadwrażliwość, która już występuje i jest spowodowana różnymi innymi czynnikami, o których dzisiaj nie chciałbym mówić, może prowadzić do tego, że będzie jeszcze bardziej dla tego pacjenta przykra i zrazi go do tego wybielania. Co jest ważne? Wybielanie jako efekt wybielania zębów metodą nakładkową, bo tylko o takiej chcę mówić jako profesjonalista, jest całkowicie bezpieczna, gdy odbywa się pod kontrolą lekarza, czyli pacjent musi być co 2-3 dzień na wizycie i trzeba kontrolować, czy on aplikuje sobie odpowiednią ilość żelu, gdyż za duża spowoduje uraz dziąseł, a za mała osłabi efekt wybielania. Wybielanie nakładkowe nocne daje gwarancję wybielenia o 2-3 tony od obecnego koloru. Zapewnia efekt na okres 2 lat od zabiegu.
dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów i satysfakcji z wykonywanego zawodu.
Rozmawiała Małgorzata Kopeć
Prywatna Klinika Stomatologiczna DUO-DENT
Łódź, ul. Armii Krajowej 54
tel./fax (042) 688-44-21
e-mail: [email protected]
http://www.duodent.pl