URODA I ZDROWIE

Nowa ustawa o produktach kosmetycznych

8 stycznia 2019, dodał: Dagmara

Prawie dwa lata trwały prace legislacyjne odnośnie ustawy o produktach kosmetycznych z dnia 4 października 2018 roku. Wreszcie została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw RP. Obowiązuje już od 1 stycznia a jej celem jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa konsumentów. Ustawa zwiększy nadzór nad produktami kosmetycznymi. Zobacz co jeszcze warto wiedzieć o nowej ustawie.

ustawa o kosmetykach

Kwestia bezpieczeństwa

Za kwestią bezpieczeństwa stoi również jakość zdrowotna produktów kosmetycznych. Wszystko jest regulowane przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego oraz Rady z dnia 30 listopada 2009 roku. Według prawa każdy produkt kosmetyczny, który jest udostępniany na rynku musi być bezpieczny dla zdrowia. Obejmuje to stosowanie w normalnych warunkach lub takich, które da się przewidzieć. W skrócie oznacza to,  że kosmetyk nie może zagrażać zdrowiu i życiu oraz przechodzi przez wiele etapów testu. Bierze się pod uwagę docelową grupę, częstotliwość użytkowania oraz obszar użycia produktu.

– Gotowe produkty kosmetyczne oraz składniki produktów kosmetycznych podlegają wszechstronnej weryfikacji – zarówno pod kątem toksykologicznym jak i dermatologicznym. Każdy kosmetyk wprowadzany do obrotu, zgodnie z wymaganiami prawa kosmetycznego, musi być bezpieczny. Prace nad ustawą trwały prawie 2 lata. My, jako Stowarzyszenie reprezentujące działające w Polsce firmy kosmetyczne, aktywnie uczestniczyliśmy w konsultacjach społecznych, zgłaszając uwagi i obawy przemysłu związane z proponowanymi zmianami. Cieszę się, że wiele z nich zostało uwzględnionych w ostatecznym tekście ustawy – mówi dr Anna Oborska Dyrektor Generalna Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

W Ustawie zostały wyznaczone odpowiednie organy administracji publicznej, które odpowiadają za nadzór nad jakością produktów. Dodatkowo zostały wprowadzone kary za nie stosowanie się do przepisów ustawy.

Ustawa zawiera również jasno okreslone pojęcia takie jak wytwórca, wytwórca, wytwarzanie produktu kosmetycznego, czy konfekcjonowanie.

ustawa o kosmetykach

Najważniejsze obowiązki

Firmy produkujące kosmetyki muszą przede wszystkim przestrzegać głównych obowiązków zawartych w ustawie. Dotyczy to:

  • Języka dokumentacji produktu kosmetycznego. Język musi być w języku polskim bądź angielskim za wyjątkiem części B raportu. Firmy, które dotychczas sporządzały dokumentację po angielsku mają 9 miesięcy na dostosowanie się do nowych wymagań.
  • Zgłaszania zakładu, który wytwarza produkty kosmetyczne do tzw. wykazu zakładów. Wykaz służy do monitorowania przestrzeganych zasad dobrej praktyki produkcji Tutaj również został wyznaczony okres  9-miesięcy  na przedłożenie wniosku o wpis w formie pisemnej lub elektronicznej.
  • Systemu informowania o ciężkich działaniach niepożądanych. Dotyczy to działań spowodowanych stosowaniem produktów kosmetycznych. Zadaniem jest weryfikacja danych, które przekazuje konsument.
  • Kar za naruszenie przepisów ustawy oraz unijnego rozporządzenia.ustawa o kosmetykach

zobacz również:

Dlaczego warto stosować kosmetyki na noc?

Kosmetyki naturalne – fakty i mity

Kosmetyki na topie – nowości

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Kremy do twarzy
A ja lubię Tołpę i Nivea, obie marki mają same zalety:)
Lokówki
Można też zapleść wilgotne włosy na noc i rano loki gotowe bez lokówki:)
Wypożyczenie większej ilości krzese…
Ostatnio na 50. rocznicę ślubu moich dziadków wypożyczaliśmy krzesła i stoły ze szkoły,...
prezenty
Warto kupić coś, co sprawi przyjemność, np. dobre perfumy czy krem z wyższej półki,...