Kobiety korzystające na co dzień z soczewek, bardzo często zastanawiają się, czy w momencie gdy zajdą w ciążę, również będą mogły ich używać. Kwestia nie jest jednak jednoznaczna – z wielu powodów. Dlaczego?
W organizmie ciężarnej kobiety zachodzi wiele zmian, nie omijają one także oczu. Jednym z takich elementów jest zmniejszona produkcja wydzieliny łzowej, co może w dużo szybszym czasie prowadzić do zespołu suchego oka i związanych z tym podrażnień rogówki. Dodatkowo sama rogówka staje się nieco grubsza, a próg jej pobudliwości bólowej może się obniżyć. W niektórych przypadkach mogą wystąpić także zmiany w obrębie budowy spojówki lub też obrzęk powiek. Nie są to bezwględne przeciwskazania do noszenia soczewek, jednak u mniej więcej 25% kobiet w ciąży mogą one prowadzić do nietolerancji soczewek kontaktowych.
Jeśli udamy się do specjalisty z tym tematem, na pewno zadecyduje on, jaki typ korekcji wzroku jest dla nas najodpowiedniejszy. Być może zaleci soczewki kontaktowe jednodniowe, o większym
stopniu nawodnienia, lub poleci nawilżające krople do oczu. Oba te czynniki zdecydowanie pomogą w uporaniu się z dyskomfortem związanym z suchością oczu, a być może pozwolą też na noszenie soczewek do końca ciąży.
Nie ma zatem bezwględnych przeciwskazań do noszenia soczewek w ciąży, każdy przypadek należy traktować indwywidualnie i dopasować korekcję wzroku do komfortu kobiety.