Toksyna botulinowa od dawna jest stosowana w zabiegach medycyny estetycznej. Początkowo wykorzystywana była do leczenia chorób okulistycznych czy neurologicznych, a obecnie znalazła szerokie zastosowanie w medycynie anty-aging. Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej są prewencją w powstawaniu zmarszczek mimicznych, jak również pozwalają na walkę z już utrwalonymi zmarszczkami. Problem nadpotliwości, niepoddający się leczeniu innymi metodami, możemy również minimalizować wykorzystując toksynę botulinową.
Pierwszy raz toksyna botulinowa była użyta w medycynie w latach 70. XX wieku przez okulistę Alana Scotta w celu porażenia mięśni okołoocznych przy leczeniu zeza. Od tamtego czasu substancja ta używana jest nie tylko w medycynie estetycznej, ale w wielu dziedzinach medycyny. W celu uzyskania botuliny hoduje się specjalne szczepy Clostridium botulinum, a następnie pozyskuje się z nich neurotoksynę. Mechanizm działania tej substancji polega na blokowaniu wydzielania acetylocholiny z zakończeń nerwowych w płytce nerwowo-mięśniowej, co powoduje brak przewodzenia impulsu z zakończenia nerwowego do mięśnia i jego relaksację. Mówiąc prosto – mięsień nie może się już kurczyć.
Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej znalazła zastosowanie głównie w leczeniu zmarszczek czoła, lwiej zmarszczki i kurzych łapek, jak również doskonale sprawdza się u pacjentów z tzw. „uśmiechem dziąsłowym”. Działanie jej polega na zablokowaniu lub ograniczeniu pracy mięśni, a tym samym zmniejszenie zmarszczek mimicznych. Toksyna ta znalazła zastosowanie w urologii – w niektórych odmianach nietrzymania moczu, w neurologii – u pacjentów z migrenami, z porażeniami spastycznymi, z dystonią szyjną i tikami, w okulistyce – w leczeniu zeza i w kurczu powiek, w stomatologii – w leczeniu bruksizmu, w laryngologii – w leczeniu chrypki i jąkania, czy w dermatologii – u pacjentów z nadpotliwością czoła, pach, stóp i dłoni. Inne, rzadsze wskazania to: nadmierne wydzielanie śliny przez gruczoły ślinowe, leczenie blizn czy problemów z przełykaniem.
Początek działania toksyny botulinowej pojawia się w pierwszych dniach po wstrzyknięciu, a maksymalny efekt osiągamy po 2 tygodniach. Mimika i praca mięśni stopniowo powraca w przeciągu 3-4 miesięcy od zabiegu. Ilości toksyny podawane podczas zabiegów są bardzo małe i nie powodują działania ogólnoustrojowego. Bezpieczeństwo stosowania tej substancji jest bardzo duże, a ewentualne efekty niepożądane związane z zabiegiem ustępują całkowicie.
Toksyna botulinowa, wbrew powszechnie panującym opiniom, jest najlepszą prewencją powstawania zmarszczek mimicznych. Zabiegi z wykorzystaniem tej substancji dedykowane są zarówno osobom, które jeszcze nie mają utrwalonych zmarszczek, ale cieszą się silną mimiką twarzy, jak również pacjentom ze zmarszczkami utrwalonymi – jako pierwszy etap walki z nimi.
Zespół Kliniki Ambroziak
Klinika Ambroziak
Al. Gen. W. Sikorskiego 13
02-758 Warszawa
Szpital Ambroziak
ul. Młynarska 2a
05-500 Piaseczno
Tel.: +48 22 111 50 05
Tel.: +48 726 101 000
www.klinikaambroziak.pl