Każdy rodzic wie, że gdy w domu pojawia się noworodek, dotychczasowe życie diametralnie się zmienia. Ulega modyfikacji nie tylko plan dnia, ale także nocy, kiedy to maluch budzi się na karmienie, płacze lub gaworzy i noc staje się dla niego porą do zabawy. O ile w przypadku noworodków i niemowląt jest to zrozumiałe, bo dopiero uczą się świata, który je otacza, o tyle w przypadku starszego dziecka niespokojny sen może być oznaką choroby, złego samopoczucia, nadmiaru emocji w mijającym dniu lub niekorzystnych warunków panujących w pokoju.
Przyczyny niespokojnego snu dziecka
Nieprzespane noce to nieodłączny aspekt rodzicielstwa. Mało które dziecko od pierwszych miesięcy potrafi przespać całe noce bez pobudki na karmienie, przebranie, zmianę pieluchy czy zabawę. Rodzice mają nadzieję, że z wiekiem ich pociecha wyrośnie z tego i jej tryb życia z biegiem czasu się ustabilizuje. A tymczasem wiele rodzin boryka się z niespokojnym snem dziecka w wieku przedszkolnym czy nawet szkolnym. Na takie zaburzenia wpływ ma wiele czynników, jak choćby:
zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w pokoju
stojące, ciężkie powietrze w sypialni
oddziaływanie telewizora, tabletu lub telefonu komórkowego
niewygodne ubranie
pościel wykonana ze sztucznych materiałów
choroba lub złe samopoczucie dziecka
nadmiar emocji i wrażeń w ciągu dnia
Wydaje się, że te nic nie znaczące rzeczy nie mogą mieć dużego wpływu na sen. Nic bardziej mylnego! Tak niepozorne aspekty mają największy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie dziecięcego organizmu.
Wskazówki, jak zapobiegać niespokojnemu snu dziecka
Problem niespokojnego snu dziecka może dotyczyć maluchów w każdym wieku. Właśnie dlatego tak ważne jest postępowanie rodziców i minimalizowanie przez nich okoliczności, które mogą niekorzystnie wpływać na pociechę – zobacz https://blog-juniorangin.pl/co-zmienic-w-sypialni-dziecka-zeby-lepiej-spalo/. Warto zatem przed snem wywietrzyć pokój, w którym śpi dziecko oraz kontrolować temperaturę, żeby była ona jak najbardziej optymalna dla najmłodszego członka rodziny. Należy także zwrócić uwagę na pościel i piżamkę, w jakich śpi dziecko – najlepiej jeśli będą wykonane z naturalnych, delikatnych i przewiewnych materiałów, wtedy nie podrażnią delikatnej skóry dziecka. W przypadku nadmiaru wrażeń – warto je dawkować i nie sprawiać dziecku niespodzianek jedna, za drugą, a rozkładać je przynajmniej na kilka dni. Duże znaczenie ma także usystematyzowany plan dnia – chodzenie spać o podobnych porach podnosi komfortu snu, wydłuża jego czas oraz pozwala organizmowi w pełni się zregenerować, bez obaw o nagłą, niespodziewaną pobudkę, która zaburzy cały, doskonale już znany dobowy schemat.