Nie ryzykuj odmrożenia! Dobieramy rękawice narciarskie

21 października 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Przez niektórych traktowane są jako dodatek do narciarskiego stroju i ich zakup zostawiają na koniec kompletowania potrzebnego na narty ekwipunku. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że często to od odpowiednio dobranych rękawic narciarskich zależy ile czasu spędzimy na stoku, czy będziemy czerpać radość z jazdy na nartach mając zachowany komfort cieplny. Rękawice to bardzo ważny element narciarskiego wyposażenia.

Funkcjonalność rękawic narciarskich

Jak wynika z termodynamiki naszego organizmu dłonie i stopy są częściami ciała najbardziej narażonymi na wychłodzenie i odmrożenia. W mroźne dni system termoregulacji ogranicza dopływ krwi, a przez to ciepła, do kończyn aby ochronić przed wychłodzeniem najważniejsze organy wewnętrzne. Dłonie musimy zatem odpowiednio zabezpieczyć rękawicami. Rękawice narciarskie chronią nasze dłonie przez przemarznięciem zapewniając nam komfort cieplny. Na stoku wychładzająco działa nie tylko niska temperatura ale także pęd powietrza, jaki wytwarza siępodczas szusowania. Rękawice narciarskie zapewniają bezpieczeństwo na stoku chroniąc nasze palce i nadgarstki przed urazami w trakcie ewentualnego upadku na nartach. Minimalizują ryzyko zwichnięć i złamań. Dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów funkcjonalnych nie przepuszczają opadów, wiatru jednocześnie odprowadzają pot na zewnątrz, utrzymując nasze dłonie ciepłe i suche. Aby rękawice narciarskie (a także rękawice snowboardowe) spełniały swoje funkcje muszą być odpowiednio dobrane. Wybierając odpowiedni model warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

Odpowiedni fason, rozmiar, materiał oraz ocieplina

Na rynku dostępne są modele rękawic narciarskich jedno oraz pięciopalczaste. Te pierwsze lepiej chronią przed zimnem ale zapewniają mniejszą swobodę ruchów. Trudniej w nich poprawić wiązania, wyjąć karnet z kieszeni czy założyć pasek od kijków. Rękawice pięciopalczaste zapewniają pełną sprawność manualną, lecz gorzej izolują ciepło. Aby lepiej zabezpieczyć się przed mrozem możemy włożyć pod nie cienkie rękawiczki z mikropolaru. Niektóre modele rękawic wyposażone są w rękawiczki wewnętrzne, które można także nosić osobno. Warunkiem dobrego dopasowania rękawic jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Należy zmierzyć swoje dłonie (długość oraz szerokość) i porównać z tabelami rozmiarów podanymi przez producenta. Zawsze wybieramy rękawice dedykowane do własnej płci. Nawet jeśli rozmiar będzie się zgadzał męskie rękawice narciarskie będą większe i szersze niż damskie. Dostępne są także modele rękawic dla dzieci. Duże znaczenie dla uzyskania komfortu termicznego ma materiał, z którego wykonane są rękawice. Producenci stosują w swoich produktach różne membrany, które posiadają wysokie parametry wodoszczelności i oddychalności oraz ochronę przed wiatrem (np. GORE-TEX, Prevent, MEMBRA-THERM PLUS). Membrany zabezpieczają przed przemakaniem pod wpływem deszczu i śniegu oraz umożliwiają ujście potu i pary wodnej powstałej podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Kluczową kwestię w dobrze dobranych rękawicach odgrywa także zastosowane wypełnienie. Przed chłodem najskuteczniej chronią ociepliny syntetyczne, ponieważ gwarantują termoizolację oraz nie nasiąkają wilgocią, w przeciwieństwie do naturalnego puchu. Wypełnienie takie oddycha, nie traci sprężystości i nie wywołuje reakcji alergicznych.

Praktyczne detale

Ważne aby rękawice narciarskie miały przedłużony mankiet, aby móc schować go w rękawie kurtki, czym zabezpieczamy się przed dostępem zimnego powietrza oraz śniegu. Funkcjonalny model powinien być wyposażony w regulowane zapięcie aby lepiej dopasować rękawiczkę do kształtu dłoni. Ważne jest także by wewnętrzna strona pokryta była antypoślizgową powierzchnią, co zapewnia lepszy chwyt kijków czy orczyka. Klipsy przy rękawiczkach pozwolą na spięcie ich w parę by uniknąć zgubienia. Rękawice narciarskie najbardziej zużywają się nie podczas jazdy, ale gdy przenosimy sprzęt, zatem warto by były także odpowiednio wzmocnione od wewnętrznej strony. Wygodne i dobrze dobrane rękawice narciarskie pozwolą nam zadbać o komfort cieplny na stoku i przeznaczyć na jazdę na nartach tyle czasu, ile będziemy chcieli. Mnogość wzorów i kolorów pozwoli stylowo dopełnić nasz narciarski strój.

Nie jesteś jeszcze przygotowany na sezon narciarski 2019/2020? Kup w sklepie online -> https://www.snowshop.pl/rekawice-narciarskie lub odwiedź jeden z naszych punktów stacjonarnych: 1 i 2) Warszawa Wrocławska 25 oraz ul. Ostrobramska 38b 3) Gdańsk aleja Grunwaldzka 211

Źródło:

Sklep narciarski i snowboardowy SnowShop.pl

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Prezenty
Zawsze można być praktycznym :P tym bardziej jak idziemy do mężczyzny. Butelka dobrego...
Czego nie odmówisz sobie nawet podc…
Pizzy, niestety (albo stety :P ). Pizzy nie potrafię się oprzeć i zawsze...
Pleśń i wilgoć w domu
Teraz z domów robi się termosy więc potrzeba wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kanały...
Termometr
U nas sprawdza się termometr dokonujący dokładnych pomiarów temperatury ciała, ale też powierzchni czy płynów.