Jak dopasować stanik

19 listopada 2009, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

 

Dobry stanik, to zdrowy biust, tak dziś jak i za 15 lat!
Nie próbuj dopasowywać biustu do stanika, zawsze na odwrót. Masz prawo wymagać od biustonosza, by był dopasowany idealnie do Ciebie.
Czy można dobrać stanik na podstawie jedynie literki i liczby?

Nie, ale już te dwie liczby (obwód pod biustem) i literki (obwód w biuście) wystarczą, by nakierować na właściwą drogę, czyli pokazać, że czasem warto porzucić wcześniejsze przyzwyczajenia i nie trzymać się kurczowo rozmiaru dobranego kilka lat wcześniej.
Smutna prawda jest taka, że większość kobiet nosi źle dobrane biustonosze. Trudno im  bowiem uwierzyć, że właściwy rozmiar może się składać z liczby 60 i literki G czy J. skąd to się bierze? Przede wszystkim stąd, że większość sprzedawców w sklepach nie potrafi nam fachowo doradzić, gdyż brak im asortymentu do tego. Dlatego najpopularniejszym rozmiarem jest 75B a najczęstszym rzeczywistym 65F!!! ogromna różnica, prawda?
Jak się zatem zabrać do określenia swojego rozmiaru?
Po pierwsze: mierzymy się. Pod biustem na wydechu i bardzo ciasno i odejmujemy 5-10 cm – to bardzo dużo, każda z nas sama musi zdecydować ile centymetrów odejmie, na podstawie własnego komfortu. Niektóre z nas czują się lepiej w ciasno zapiętym staniku, inne potrzebują nieco luzu. W biuście mierzymy się nieco luźniej.
Właściwy pomiar, to najważniejszy moment, gdyż obwód stanika, czyli pas, który zapinamy z tyłu, podtrzymuje nasz biust. Nie ramiączka, a właśnie obwód. Dlatego nawet Panie o dużym biuście z powodzeniem mogą nosić staniki bez ramiączek.
Rada: weź obwód, w którym ledwo się dopinasz na najluźniejszej haftce, stanik i tak z czasem się rozciągnie.
Na co zwrócić uwagę: stanik nie powinien powodować otarć na skórze ani bólu!
Po drugie: nie przywiązujmy się do swojego rozmiaru, w zależności od modelu może nam pasować zarówno 60G jak i 65J. System rozmiarów biustonoszy nie jest doskonały.
Tak jak nasze biusty, tak i staniki są różne, mają różny krój, są szyte z różnych mniej lub bardziej rozciągliwych tkanin, więc jest normalne, że zdarzają się pewne odstępstwa
od rozmiaru, który sobie wyliczyłaś.
Po trzecie: nie kupuj za małego stanika licząc, że schudniesz, nie jest prawdą, że gdy traci się na wadze, biust się zmniejsza. Jedyne co maleje to obwód, wielkość piersi pozostaje bez zmian.
Po czwarte: przymierzamy i decydujemy czy leży tak jak powinien, najlepiej jest poskakać w przymierzalni, pomachać rękami, schylić się i założyć na niego obcisłą bluzkę, by ocenić czy się sobie podobamy.

 

Jak ocenić czy jest OK?

1. Stanik nie powinien się przesuwać w ciągu dnia. Niezależnie od tego czy będziemy biegły do autobusu czy też schylały się po coś powinien twardo leżeć na swoim miejscu.
2. Jeśli zdecydujemy się na stanik z fiszbinami, nie powinna ona uciskać piersi, ani wchodzić nam pod pachę.
3. biust nie może się nam ‘wylewać’ – ani spod pach, ani górą, ani na plecach! jeśli tak się dzieje znaczy, że powinnyśmy przymierzyć większą miseczkę.

Pamiętaj, Twój biust będzie Ci wdzięczny za właściwie dobrany biustonosz, poprawę zauważysz już po tygodniu! Biust się zaokrągla, ujędrnia i dobrze układa.

Porady jak dobierać stanik udzieliała: Justyna M