Nie lekceważ kataru! Sprawdź, o czym może świadczyć ta przypadłość
Każdy z nas choć raz w życiu miał katar. Co prawda, zwykle niedrożność nosa towarzyszy nam przy przeziębieniu, ale warto pamiętać, że katar może także świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych i dlatego nie należy go bagatelizować.
WODNISTY KATAR? TO MOŻE BYĆ KATAR SIENNY
Wodnisty katar może być reakcją alergiczną. Zdarza się, że uciążliwej wydzielinie z nosa towarzyszą także dodatkowe objawy, takie jak łzawienie i zaczerwienienie oczu, ból gardła czy podwyższona temperatura ciała. Katar sienny nasila się głównie podczas bliskiego kontaktu z alergenem.
ZATKANY NOS I ZATOKI? SPRAWDŹ, CZY NIE CIERPISZ NA ZAPALENIE ZATOK
Niedrożność nosa i nadmierna produkcja wydzieliny mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Jak odróżnić objawy tej choroby od zwykłego kataru? Jeśli czujesz ból głowy i nasady nosa oraz uciążliwe pulsowanie w zatokach, zwłaszcza podczas pochylania głowy, możesz mieć niemal stuprocentową pewność, że cierpisz na zapalenie zatok. Koniecznie wybierz się wówczas do lekarza.
NIEUSTANNY NIEŻYT NOSA, CZYLI NACZYNIORUCHOWY PRZEWLEKŁY KATAR
Częste napady kichania, obrzęk śluzówki i wodnisty katar mogą świadczyć o nadreaktywności błony śluzowej nosa i rozwiniętym naczynioruchowym przewlekłym katarze. Objawy nasilają się podczas zmian temperatury, wdychania intensywnych zapachów lub substancji chemicznych, a nawet wtedy, gdy oddychamy zbyt suchym powietrzem.
NIEWYLECZONY KATAR, CZYLI JAK POWSTAJE KATARALNE ZAPALENIE UCHA
Nie ignoruj kataru podczas przeziębienia. Niewyleczony nieżyt nosa może doprowadzić do pojawienia się bólu ucha, słyszalnych szumów oraz do pogorszenia słuchu. Takie objawy mogą świadczyć o tym, że doszło do rozwinięcia się kataralnego zapalenia ucha, które może wymagać wizyty u lekarza, a nawet zastosowania antybiotyków.
SPRAWDZONE SPOSOBY NA KATAR
Nieżyt nosa może mieć przeróżne przyczyny, a nieleczony odpowiednio – także konsekwencje, dlatego nigdy nie powinniśmy go ignorować. W walce z katarem pomoże odpowiednie nawodnienie organizmu – pij przynajmniej 2 litry płynów dziennie, najlepiej ciepłych, z dodatkiem miodu lub cytryny. Pamiętaj też, aby często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywasz. A jeśli chcesz szybko odblokować zatkany nos, możesz sięgnąć po aerozol do nosa. Najlepiej wybierz taki, który dodatkowo pomoże zregenerować podrażnioną śluzówkę.