Nie kupuję już chleba w sklepie. Robię ten pyszny chleb na zakwasie

26 maja 2024, dodał: Dagmara Borucka

Domowy chleb smakuje najlepiej i nie ma porównania z tymi sklepowymi. W tym artykule przedstawiamy Wam przepyszny i prosty przepis na zakwas na chleb. Koniecznie dajcie znać, jak Wam wyszedł i czy smakował.

zakwas

Co nieco o zakwasie

Zakwas na chleb to mieszanina mąki i wody, w której naturalnie rozwijają się bakterie mlekowe i drożdże. Jest to rodzaj fermentacji, w której mikroorganizmy te przetwarzają skrobię zawartą w mące na kwasy organiczne i dwutlenek węgla, co nadaje chlebowi charakterystyczny smak, zapach i konsystencję. Historia zakwasu na chleb, sięga tysięcy lat wstecz. Pierwsze ślady wskazują, że został on wynaleziony przez starożytnych Egipcjan. Początkowo zakwas był prawdopodobnie produktem przypadkowego procesu fermentacji, gdy mąka zmieszana z wodą pozostawała na dłuższy czas w ciepłym i wilgotnym środowisku. Ludzie szybko zauważyli, że chleb wytwarzany przy użyciu takiego zakwasu jest smaczniejszy, bardziej trwały i łatwiej strawny niż ten wypiekany z mąki niefermentowanej.

Zakwas na chleb był powszechnie stosowany przez wieki w różnych kulturach na całym świecie. Był to nie tylko sposób na lepszy smak chleba, ale także na zwiększenie jego trwałości. W zależności od regionu i dostępnych składników, ludzie używali różnych rodzajów mąk i różnych metod fermentacji, co prowadziło do powstania wielu różnych tradycyjnych przepisów na zakwas na chleb. Współcześnie zakwas na chleb nadal cieszy się popularnością, zarówno ze względu na swoje walory smakowe, jak i zdrowotne. Jest on uznawany za naturalny sposób poprawy strawności chleba oraz jako sposób na zwiększenie zawartości składników odżywczych.

zakwas

Przepis na zakwas chlebowy

Co kupić?

  • mąka żytnia
  • przegotowana, letnia woda
  • słoik

Przygotowanie:

Słoik wyparzcie wrzątkiem i wytrzyjcie do sucha. Wsypcie 100 g maki oraz 100 g wody. Całość wymieszajcie drewniana łyżką i odstawcie na noc. Następnego dnia dodajcie kolejne 100 g maki oraz 100 g wody. Ponownie zamieszajcie i odstawcie. Powtarzajcie tę czynność przez cztery kolejne dni. Piątego dnia ostatni raz dodajcie porcję maki oraz wody, wymieszajcie i odstawcie na 12 godzin. w końcu możecie z niego upiec pyszny chleb. Przechowujcie zakwas w lodówce i pamiętajcie, aby przed każdym użyciem do pieczenia chleba, dokarmić go porcją mąki oraz wody.

chleb na zakwasie

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Korektor tuszujący siwe włosy Mytou…
Ja tego używam tylko w podbramkowych sytuacjach...
Balsam do golenia?
Gilette to jednak taka klasyka dla większości facetów.
Wynajmowanie mieszkania czy kredyt …
Jak się jest nastawionym bardziej na karierę niż przesiadywanie w jednym miejscu to raczej...
Manicure w Poznaniu
Używam zwykłych lakierów, więc zmiana koloru to nie problem, kiedy tylko sobie zamarzę...