Nawodnienie organizmu – jaka woda jest najlepsza i jak prawidłowo się nawadniać?
Nawodnienie organizmu jest bardzo ważne dla każdego człowieka. Czy wiesz ile powinnaś dziennie pić litrów wody? Jaki napój najlepiej nawodni człowieka? Jakie składniki i właściwości dostarcza nam woda? Zobacz najważniejsze informacje, fakty i mity o nawodnieniu.
Po co nam woda?
Czy wiesz, że składamy się w 60% z wody? Procent ten zmienia się w zależności od wieku, bowiem u niemowlaka wzrośnie do 75%, a u osób starszych zmaleje do 50%.
Bez wody nie jesteśmy w stanie normalnie i prawidłowo funkcjonować. Nasz organizm potrzebuje jej do przemiany materii oraz procesów trawienia. Ponad to woda chroni organizm przed przegrzaniem usuwając nadmiar ciepła z potem. Dzięki prawidłowemu nawodnieniu jesteśmy w stanie się skupić i skoncentrować na nauce lub osiąganiu zamierzonego celu.
Dziennie zapotrzebowanie na wodę w zależności od wieku i płci
wiek/płeć | dziewczynka/kobieta | chłopiec/mężczyzna |
1-3 lat | 1250 ml | |
4-6 lat | 1600 ml | |
7-9 lat | 1750 ml | |
10-12 lat | 1900 ml | 2100 ml |
13-15 lat | 1950 ml | 2350 ml |
16-18 lat | 2500 ml | 2000 ml |
Dorośli | 2000 ml | 2500 ml
|
Niestety daleko nam do wielbłądów i nie potrafimy, tak jak one magazynować wody. Kiedy zabraknie nam do niej dostępu, to przeżyjemy ledwo kilka dni. Tracimy jej sporą ilość każdego dnia i dlatego stale musimy pamiętać o nawodnieniu.
Źródłem wody jest nie tylko napój, ale i warzywa, czy owoce, a także mięso i nabiał. Jeżeli mocno zaniedbamy kwestię nawodnienia organizmu, to z pewnością się on zbuntuje i zacznie to pokazywać. Możemy stać się osłabieni, mieć zaburzenia świadomości, a nawet uszkodzenia narządów. Niedobór w wysokości 20% masy ciała jest już dla nas zagrożeniem życia.
Jaki rodzaj wody jest najlepszy?
Na rynku istnieje mnóstwo typów wody i łatwo jest się w tym pogubić. Zobacz co warto wiedzieć o konkretnych rodzajach jak wybrać najlepsza wodę dla swojego organizmu. Każdy rodzaj wody można „ożywić” poprzez stosowanie specjalnej podstawki aktywnej do wody żywej np: HarmonyH20.
Woda mineralna – wydobywa się ją z otworów ziemnych poprzez przechodzenie przez skały podziemne. Skały zostają rozpuszczone i dzięki temu woda zostaje wzbogacona o cenne minerały. Na takiej butelce znajdziecie napis „ naturalna woda mineralna„. W przypadku wody średniomineralizowanej, to składniki mineralne wynoszą 500 – 150 mg na 1 litr wody.
Woda źródlana – ten rodzaj również wydobywamy z otworów ziemnych i niewiele różni się od wody wodociągowej. Źródlanka jest czysta mikrobiologiczne i nie wymaga chlorowania.
Woda stołowa – została stworzona przez człowieka poprzez wymieszanie wody mineralnej, źródlanej i/lub soli mineralnych. Woda stołowa posiada taką samą ilość minerałów co woda mineralna. Różnica jest taka, że mineralna powstaje w naturalnym procesie rozpuszczania skał, a stołowa jest mechanicznie wyrabiana przez człowieka.
W reklamach często możecie usłyszeć, że dana marka i rodzaj wody jest szczególnie polecany przez dany instytut. Mimo wszystko warto wiedzieć, że każda woda źródlana nadaje się do podawania niemowlakom bez względu na posiadany certyfikat. Co się za tym kryje? Poza wymogami to zwyczajnie opłata za uzyskanie certyfikatu. Pomyślcie więc ile istnieje producentów wód, którzy po prostu nie zapłacili za to? Ważne, aby na opakowaniu widniał napis ” woda źródlana „. Każda woda zostaje skrupulatnie sprawdzona przez inspekcję handlową i dzięki temu mamy pewność o jej dobrej jakości.
Aktywny kubek działający w oparciu o technologię żywej wody HarmonyH2o.pl
Woda źródlana jest najlepsza dla niemowlaków, ponieważ zawiera małą ilość minerałów. Jeżeli chodzi o pozostałe osoby w tym matki karmiące to należy wybierać wody mineralne, które są bogate w niezbędne minerały dla naszego organizmu.
Odwodnienie
Jak już wspominałam odwodnienie może być bardzo niebezpieczne dla organizmu. Osłabia odporność, zwiększa ilość toksyn w organizmie, powoduje omdlenia i problemy z koncentracją, a to tylko niektóre z objawów.
Pierwszą oznaką do niepokoju jest duże uczucie pragnienia. Musisz zaspokajać tą potrzebę codziennie i stale o tym pamiętać. Kolejną rzeczą, która powinna zwrócić Twoją uwagę jest kolor porannego moczu. Prawidłowo powinien być lekko żółtawy, a każdy inny kolor jest złym objawem. Przy odwodnieniu zazwyczaj staje się on bursztynowy lub ciemnożółty, a do tego gęsty. To główny znak o zbyt małej ilości wody w organizmie. Inną oznaką odwodnienia jest uczucie suchości w ustach, zmniejszona produkcja śliny.
Zwróć również uwagę na:
- Zmniejszony apetyt
- Bezsenność
- Suchą skórę
- Zaparcia
- Uczucie gorąca
- Duszności
- Omdlenia
- Problem z koncentracją
- Osłabienie
- Bóle głowy
- zmniejszona ilość potu
Czy woda nawadnia nas najlepiej?
Chyba każdy z nas słyszał teorię, że woda najlepiej nawadnia organizm. Jak się okazuje są o wiele lepsze środki, aby to osiągnąć. Czysta woda zostaje wchłonięta do organizmu w postaci aktywnej. Oznacza to, że wchłania się, jeżeli pomiędzy światłem jelita a komórkami organizmu powstanie różnica ciśnień osmotycznych, czyli stężeniem cukru i jonów.
W takiej sytuacji w jelicie pojawia się cząsteczka glukozy i zostaje wchłonięta do organizmu poprzez białka transportowe. Podobnie sprawa wygląda z jonami sodu. Po stronie organizmu pojawia się większe stężenie osmotyczne niż po stronie światła jelita. W efekcie woda zostaje przetransportowana do organizmu i rozcieńcza to stężenie. Z kolei czysta woda bez substancji towarzyszących przejdzie wzdłuż jelita.
Wniosek jest taki, że woda powinna być spożywana wraz z cukrem lub solami. Właśnie tak powstały napoje izotoniczne, których skład zapewnia prawidłowe ciśnienie osmotycznych komórek i odpowiednio je nawadnia. Zawarta w napoju woda doskonale się wchłania i uzupełnia wszelkie braki przy odwodnieniu. Najlepsze efekty w związku z nawodnieniem organizmu osiągniemy pijąc wodę żywą (wzorcowa woda z gór lodowych), którą można aktywować poprzez specjalne podstawki np. firmy HarmonyH20.
Domowy napój izotoniczny
W sklepie możesz dostać co prawda gotowy napój izotoniczny, jednak w raz z nim jesteśmy zmuszenie spożywać inne substancje typu barwniki, czy konserwanty. Można tego uniknąć w bardzo prostu sposób – tworząc domowy napój izotoniczny lub pijąc naturalne izotoniki typu woda z kokosa.
W każdym przypadku robienia napoju izotonicznego po prostu mieszamy ze sobą wszystkie składniki. Podajemy proporcje na około litr wody:
Izotonik z miodem
- łyżka cukru
- łyżka miodu lub syropu owocowego
- porządna szczypta soli himalajskiej lub kłodawskiej
Izotonik z miętą
- 90-100 gram miodu ( ok 4 płaskich łyżek)
- 900-920 ml wody
- szczypta soli ( ok 1/3 łyżeczki) himalajskiej
- sok z 1 cytryny lub z połowy pomarańczy, grejpfruta
- garść liści mięty
Izotonik błyskawiczny
- 500 ml 100% soku owocowego
- 500 ml wody
- 1-1,5 g soli (1/4-1/3 łyżeczki) himalajskiej
Tego typu napój izotoniczny sprawi, że woda zostanie bardzo dobrze przyswojona przez organizm. Zamiast cukru możecie użyć stewię lub syrop zagęszczany. Pamiętaj, że kawa i herbata mimo wszystko odwadniają organizm, ponieważ woda zostaje całkowicie wydalona z organizmu. Najlepiej chociaż raz dziennie wypić taki napój izotoniczny i nie martwić się o nawodnienie organizmu.
Kiedy warto sięgać po izotonik?
- przy dużych i długotrwałych wysiłkach z dużą utrata potu
- przy odwodnieniu z powodu gorączki i chorób
- po i w trakcie konsumpcji alkoholu
Alternatywy
Soki warzywne są niskokaloryczne i sycące. Wiele osób stosuje je przy odchudzaniu. Tego typu soki posiadają wiele witamin i składników mineralnych oraz błonnika. Natomiast soki owocowe są już nieco bardziej kaloryczne, jednak stanowią świetną alternatywę jako owoc czy przekąska.
Pamiętaj – wybieraj jedynie soki świeżo wyciskane lub ze 100 % składem z soku.
Jeżeli chodzi o napoje mleczne typu kefir, jogurt czy maślankę, to są one bogate w wapń. Również są idealne na przekąskę lub jako dodatek do głównego posiłku.
Innych napoi najlepiej jest unikać lub ograniczać ich spożycie. Należą do nich:
- kolorowe napoje gazowane i niegazowane – posiadają dużą zawartość cukru, substancji słodzących,
- napoje energetyzujące
- wody smakowe – zawierają sztuczne substancje smakowych, zapachowe i konserwanty
- nektary i napoje imitujące soki
- alkohol