Każda kobieta marzy promiennej i elastycznej cerze, zdrowych włosach i silnych paznokciach. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków, które wedle zapewnień producentów mają to wszystko zapewnić. Ale w zdecydowanej większości produktów znajduje się niezwykle dużo sztucznych składników chemicznych, a te raczej nie służą utrzymaniu młodego i zdrowego wyglądu. Dlatego coraz częściej szukamy kosmetyków w stu procentach naturalnych, jak olej arganowy.
Olej arganowy zwany jest “marokańskim eliksirem młodości” lub też “płynnym złotem Maroka”. Wytwarza się go z owoców arganii w procesie tłoczenia. Olej arganowy tłoczony z prażonych nasion ma przyjemniejszy zapach i wykorzystywany jest do celów spożywczych. Natomiast tłoczenie na zimno pozwala na zachowanie wszelkich dobroczynnych właściwości oleju i stąd też jego wykorzystanie w kosmetyce. Do wytworzenia jednego litra oleju potrzeba nawet 35 kilogramów owoców, dlatego też nie powinna dziwić nas adekwatna cena – za 100 ml oleju arganowego zapłacimy od 50 zł wzwyż.
Właściwości oleju arganowego
Olej arganowy to prawdziwy tytan pracy – z powodu bogactwa w witaminę E, tirukallol i stygmasterol wpływa na niesamowicie wiele elementów naszego wyglądu. Przede wszystkim przyczynia się do regeneracji skóry i opóźniania procesów starzenia. Pomoże nam nawilżyć i ujędrnić skórę. Jest wykorzystywany do walki z trądzikiem, wypryskami i wolnymi rodnikami. Usuwa cienie pod oczami i hamuje rozkładanie się kolagenu. Olej arganowy może okazać się przydatny wszystkim, którzy mają na swojej skórze blizny lub znamiona, jako że przyspiesza gojenia, a także zmniejsza przebarwienia czy blizny. Pomaga również w walce z rozstępami i cellulitem, więc warto zaopatrzyć się w niego w trakcie trwania lub już po ciąży. Oleju arganowego użyć można nie tylko do skóry, ale także do włosów, bowiem ma wpływa korzystnie na cebulki i powstrzymuje wypadanie włosów. Olej może z powodzeniem być używany jako ochrona przed słońcem zamiast lub razem z kremami z filtrem.
Na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim na skład. Kupując olej arganowy sprawdźmy etykietę – tylko produkty opisane jako składające się w stu procentach z oleju charakteryzują się tak silnymi właściwościami. Kosmetyki reklamujące się jako “z dodatkiem oleju arganowego” zazwyczaj nie posiadają go zbyt wiele. Pamiętajmy także, że jak każdy olej, także ten arganowy potrzebuje chwili, by móc się wchłonąć, dlatego najwygodniej nakładać go wieczorem, gdy nie musimy zaraz nakładać makijażu i spieszyć się do wyjścia. I pamiętajmy, że olej arganowy, jak każdy dobroczynny składnik, potrzebuje czasu, by efekty jego działania stały się widoczne. Żaden kosmetyk nie poprawi naszej cery już po pierwszym dniu użycia.