Masło shea (zwane z francuska karite od „życie”) to naturalny kosmetyk pochodzący z serca Afryki, gdzie jest znany i stosowany od XIV wieku. Do Europy trafił czterysta lat później. Dziś, dzięki swym niezwykłym właściwościom święci triumfy w kosmetologii. Tajemnica jego skuteczności w walce ze wszelkimi właściwie problemami skóry tkwi w niezwykłym składzie.
Najczęściej spotykaną formą masła shea jest biały, bezzapachowy tłuszcz otrzymywany w procesie rafinacji. Uzyskuje się go z nasion drzewa masłowego, które w naturalnym środowisku porasta afrykańską sawannę – od Senegalu po Etiopię. W Afryce dar drzewa masłowego stosuje się nie tylko w kosmetologii. Masło karite stanowi tam alternatywę dla masła kakaowego w kuchni – używane jest do smażenia oraz jako dodatek do wielu potraw wpływający na ich konsystencję, aromat i właściwości smakowe. Stanowi także jedna z podstawowych składowych domowej apteczki, wspomagając leczenie wszelkich problemów skórnych. Lecznicze zastosowanie produktu szczególnie zainteresowało światowy przemysł kosmetyczny.
Za co kochamy masło shea?
- Za konsystencję – w temperaturze pokojowej występuje w stanie stałym.
- Za zapach – samo masło jest bezwonne (można kupić je w takiej postaci, idealnej dla alergików), ale po dodaniu naturalnych olejków (pomarańcza, piżmo, wiśnia, zielona herbata) chętnie oddaje skórze ich aromaty.
- Za to, że szybko się wchłania, odżywiając skórę, regenerując ją i pozostawiając ochronny płaszcz lipidowy (bez tłustej warstwy!).
- Za pozytywny wpływ na elastyczność naszej skóry.
- Za wysoką zawartość witamin A i E, które pomagają redukować zmarszczki wywołane m. in. przesuszeniem naskórka.
- Za ochronę przed słońcem (masło jest naturalnym filtrem UV).
- Za to, że pielęgnuje nasze włosy, chroniąc je przed zgubnym wpływem czynników środowiska.
- Za witaminę F, która rozluźnia napięte mięśnie.
- Za pomoc w walce z cellulitem, rozstępami, łuszczeniem się skóry.
- Za właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne – redukcję trądziku i wszelkich zmian o podłożu chorobowym.
- Za pielęgnowanie pękających pięt.
- W starszym wieku za łagodzenie stanów zapalnych związanych z osteoporozą, pomoc w redukowaniu objawów reumatyzmu.
Dzięki jego zaletom, popularność masła shea w pielęgnacji ciała stale rośnie. Używane jest ono jako samodzielny specyfik, bądź składnik kremów, preparatów do pielęgnacji włosów, kosmetyków używanych do masażu a nawet szminek…
Niezwykły skład
Masło karite ma tak szerokie dobroczynne właściwości, ponieważ w swym składzie posiada następujące substancje aktywne:
- · Kwasy tłuszczowe nasycone, dzięki czemu ma postać stałą w temperaturze pokojowej.
- · Kwasy tłuszczowe nienasycone, takie jak: kwas oleinowy (40-50%) i linolowy (4-10%) – odmładzają i nawilżają skórę.
- · Polifenole, m.in. kwas trans cynamonowy – naturalny filtr UV.
- · Frakcja niezmydlająca się – triterpenoidy, fitosterole witamina E i A, węglowodory kariten oraz alkohole terpenowe.
Wyjątkowość masła shea wynika z niespotykanie wysokiej zawartości związków niezmydlających się, które nadają mu ogromny potencjał leczniczy. Masło zawiera fitosterole, witaminę A, katechiny, które występują również w zielonej herbacie. Związki kwasu cynamonowego działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie a nawet zapobiegają rozwojowi nowotworów. Substancje niezmydlające się mają duże powinowactwo do warstwy rogowej lipidowej naskórka, dzięki czemu są bardzo dobrze przyswajalne, chronią i wzmacniają cement międzykomórkowy warstwy rogowej.