Natka pietruszki właściwości dla zdrowia. Czy są jakieś przeciwwskazania do jej spożywania?
Czy wiesz, że zielona pietruszka to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów? Małe, niepozorne zielone listki pietruszki dostarczą ci żelaza, wapnia, fosforu i wielu witamin (głównie C), dlatego warto wzbogacić nią potrawy, posypując nią sosy, zapiekanki, zupy czy dodając posiekane liście do past kanapkowych.
Liście pietruszki są znacznie bogatsze niż jej korzeń i mają zdecydowanie szersze zastosowanie. Nie znalazłam również żadnego pejoratywnego ich znaczenia. Zawierają sporo witaminy C, witaminy A oraz E, ponadto żelazo i fosfor.
Zielona pietruszka ma właściwości moczopędne i dezynfekcyjne, dlatego może być stosowana w leczeniu chorób dróg moczowych. Napar lub wywar z liści pietruszki poprawia krążenie krwi, stąd jest pomocny w przypadkach anemii oraz w dolegliwościach wątroby. Taki napar można też stosować w dolegliwościach reumatycznych, niestrawnościach, wzdęciach, czy przy bolesnym miesiączkowaniu. Zmiażdżone liście stosowane są przy trudno gojących się ranach, łagodzą również opuchliznę. W celu odświeżenia oddechu zaleca się żucie liści pietruszki. Dobrym sposobem na wzbogacenie diety w witaminy jest sporządzenie soku z liści pietruszki, do smaku warto dorzucić do sokowirówki także inne warzywa:
Liście zielonej pietruszki, seler naciowy, różne rodzaje sałat, szpinak a także pokrzywę, mniszek. Na osłodę można dodać dojrzałe jabłko.
Zastosowanie w technologii gastronomicznej zielonej pietruszki
Jako przyprawa jest stosowana bardzo szeroko: do zup, sosów, potraw pieczonych i zapiekanych, duszonych, gotowanych, smażonych; do dań mięsnych, rybnych i jarskich. Odmiana liściowa (tzw. ozdobna) stosowana jest również w celach dekoracyjnych, do dań garmażeryjnych.
Zielona pietruszka nie może być spożywania w dużych dawkach w czasie ciąży, gdyż zawarte w niej olejki eteryczne mogą powodować skurcze macicy co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do poronienia. Duże spożycie przez dłuższy czas może być również przyczyną podrażnień przewodu pokarmowego lub nerek.Rzadko dziś używane powiedzenie „skrobać komuś pietruszkę” wiąże się z faktem, że warzywo to uznawane jest za afrodyzjak. Powiedzenie to stosowane jest w przypadku niezamężnych kobiet i oznacza brak powodzenia u mężczyzn lub (co gorsza) staropanieństwo.
Justyna Marszałkowska-Jakubik- dietetyk medyczny
Zobacz również: