Nathan Thrall: Jeden dzień z życia Abeda Salamy. Reportaż
Reportaż uhonorowany Nagrodą Pulitzera 2024
Jeden z najważniejszych światowych reportaży ostatnich lat.
Trzymająca w napięciu opowieść o nieszczęśliwym wypadku, z której wyłania się przejmujący obraz życia w państwie podzielonym murem.
Pięcioletni Milad, syn Abeda Salamy, jest podekscytowany szkolną wycieczką. Część rodziców boi się wyjątkowo deszczowej pogody, ale ostatecznie autobusy ruszają w drogę. Kilka godzin później Abed dowiaduje się, że doszło do wypadku.
Gdy dociera na miejsce, widzi spalony autobus i wszechogarniający chaos. Część dzieci przewieziono do szpitali w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu, niektóre zaginęły. Abed musi odnaleźć syna, ale czy mu się to uda? Jest po niewłaściwej stronie muru separacyjnego i ma niewłaściwe dokumenty. Jak przekroczy punkty kontrolne?
Autor tworzy pełną empatii i zrozumienia opowieść, w której splatają się głosy palestyńskich rodziców i ratowników oraz izraelskich osadników i żołnierzy.
W jaki sposób wydarzenia z przeszłości i decyzje polityków doprowadziły wszystkich bohaterów do tego jednego tragicznego dnia?
Najlepsza książka 2023 roku według „The New Yorkera”, „The Economist”, „Time’a”, „The New Republic” i „Financial Timesa”. Prawa do jej wydania sprzedano do trzynastu krajów.
Książka łączy w sobie chwytającą za serce prozę z rzadką wnikliwością polityczną. [Yuval Noah Harari]
Trudno wyobrazić sobie inną książkę, która nadałaby tak przejmującą, głęboko ludzką twarz trwającej tragedii Palestyny. Opisanie przez Thralla zarówno strasznego kryzysu, jak i codziennych upokorzeń życia pod okupacją, złamało mi serce [Adam Hochschild]
Jedna z najlepszych książek o Palestynie, jakie czytałem [J.M. Coetzee]
Wstrząsająca [Noam Chomsky]
Jedna z najważniejszych książek tłumaczących konflikt izraelsko-palestyński [„Financial Times”]
Nathan Thrall. Amerykański dziennikarz, eseista i autor książki The Only Language They Understand: Forcing Compromise in Israel and Palestine. Jego teksty na temat Izraela i Palestyny ukazywały się w „The New York Times Magazine”, „London Review of Books” i „The New York Review of Books” i były tłumaczone na kilkanaście języków. Przez dekadę był dyrektorem projektu arabsko-izraelskiego w International Crisis Group, gdzie zajmował się Izraelem, Zachodnim Brzegiem Jordanu, Strefą Gazy i stosunkami Izraela z sąsiadami. Absolwent Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara i Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Mieszka w Jerozolimie z żoną i trzema córkami.