Nasze babcie tak prały pościel. Poznaj trik na nieskazitelną czystość bez chemii
Codzienne użytkowanie pościeli powoduje jej szybkie zabrudzenie i konieczność częstego prania. Podczas snu nasz organizm oczyszcza się poprzez wydzielanie zwiększonej ilości potu, który wsiąka w otulające nas tkaniny. To właśnie on, w połączeniu z osiadającym na pościeli kurzem oraz bakteriami i roztoczami, odpowiada za szybką utratę jej świeżości. Poznajcie sposoby naszych babć, które nawet w trudnych czasach potrafiły zadbać o czystość tego ważnego elementu sypialni.
Pranie jest nieodłączną czynnością naszej codzienności. Pozwala odzyskać świeżość i higieniczną czystość. Likwiduje roztocza i alergeny, nagromadzone w prześcieradle i poszewkach. Planując je, warto dostosować temperaturę, środki piorące i czas prania do rodzaju tkanin. Pościel może być wykonana z bawełny, flaneli, kory, mikrofibry lub satyny. Każdy ma swój ulubiony komplet, którego szczególnie często używa i równie często pierze. Nasze babcie używały głównie pościeli bawełnianej i to ją potrafiły perfekcyjnie wyprać, a ich metoda zyskuje także dziś wielu zwolenników.
Wypierz pościel jak nasze babcie
Pranie pościeli wiąże się z kilkoma wyzwaniami. Nie chcemy zniszczyć tkaniny, dbamy też o ochronę kolorów. Pojawiające się plamy wywabiamy chemicznymi lub domowymi środkami. Kilkadziesiąt lat temu wybór produktów do prania i jakość spralek pozostawiała wiele do życzenia. Panie domu wypracowały więc sprawdzony sposób, by pościel pachniała świeżością. Używały do tego wrzątku i popularnego produktu spożywczego, a cały proces nazywały krochmaleniem pościeli.
Jak zrobić krochmal?
Podstawową funkcją krochmalu jest zabezpieczenie tkaniny, z której jest wykonana pościel. Dzięki niemu nie będzie ona tak łatwo pochłaniać naszego potu. Dodatkowym atutem krochmalenia było nadanie lepszego wyglądu pościeli, który był również ważny z powodów estetycznych. Nasze babcie gotowały w tym celu mąkę ziemniaczaną, dodając ją do wody. Do 5 litrów gotującej się wody należało powoli wlać 4 łyżki skrobi rozmieszanej w szklance wody. Trzeba ciągle mieszać zawartość garnka i chwilę odczekać, aby płyn nieco zgęstniał. Po zdjęciu go z ognia należy wlać go do 20 litrów ciepłej wody np. w wannie i włożyć do takiego roztworu wypraną, mokrą pościel. Po odczekaniu 20 minut można wyjąć pościel, wycisnąć z niej nadmiar wody i wysuszyć.
Pościel dzięki temu zabiegowi dłużej będzie higienicznie czysta i zapewni nam przyjemny sen. Po wyprasowaniu będzie wyglądać jak nowa. Warto czerpać z doświadczeń i wiedzy minionych pokoleń, aby codzienne czynności wykonywać lepiej i skuteczniej.