Wątroba, bardzo często bywa obciążona ciężkim jedzeniem, alkoholem czy lekami. Postanowiłam więc przygotować dla Was, kilka ciekawych i pysznych napoi, które pomogą w regeneracji tego organu. Dodatkowo wzmocnią cały organizm i poprawią Wasze samopoczucie.
Co nieco o wątrobie
Wątroba jest jednym z ważniejszych organów, ponieważ reguluje poziom cukrów we krwi, normuje tłuszcze czy oczyszcza organizm z zalegających toksyn. Jej zadania można by długo wymieniać, ponieważ łącznie jest ich z 500. Zaniedbana wątroba może prowadzić do wielu chorób. Dodatkowo może powodować problemy z nadwagą oraz podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. W najgorszym przypadku dochodzi do marskości wątroby. Jednak dbając o nią regularnie, nie musicie się obawiać tych schorzeń. Jak już wiecie wątroba pomaga organizmowi w walce z toksynami, dlatego tak bardzo ważne jest dbanie o jej detoksykację. Zobaczcie jakie napoje warto przygotowywać.
Napar z rumianku
Herbatka lub napar z rumianku, zdecydowanie wspomoże pracę wątroby. Odpowiedzialny jest za to spiroeter, który hamuje wydzielanie substancji prozapalnych. Dodatkowo w rumianku znajdziecie kumaryny i flawonoidy, które rozkurczają drogi żółciowe. Usprawni się również Wasze trawienie i ogólny stan organizmu. Wystarczy, że zalejecie wrzątkiem rumianek i przykryjecie szklankę. Pijcie to przez dwa tygodnie, codziennie przed snem.
Z kurkumą
Ten napój zawiera łyżeczkę kurkumy, laskę cynamonu oraz sok z jednej cytryny. Wszystkie składniki zalejcie litrem wrzącej wody. Kurkuma zwiększa odporność, hamuje działanie wolnych rodników, zwalcza bakterie i wirusy. Ponadto wspomaga procesy trawienne, zwalcza gazy oraz wzdęcia. W połączeniu z cynamonem kontroluje poziom cukru we krwi. Oba składniki działają oczyszczająco, przeciwzapalnie oraz odtruwająco. Z kolei cytryna wspomaga pracę układu pokarmowego oraz organizm w usuwaniu toksyn. Oczyszcza więc wątrobę oraz reguluje produkcję żółci.
Buraczkowe love
Buraki są naturalnym lekiem dla wątroby. Oczyszczają ją z toksyn i dbają o ogólny stan. Wysoka zawartość błonnika pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit. Dodatkowo warzywo działa zasadotwórczo i przywraca naturalną równowagę kwasowo – zasadową w organizmie. W burakach znajdziecie również przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki. Nie zabrakło też minerałów i witamin. Pamiętajcie, aby napój pić maksymalnie przez tydzień. Zmieszajcie ze sobą sok z dwóch buraków i dodajcie wodę z cytryną.
Kocanka
Brzmi dziwnie? Mogliście jeszcze spotkać się z nazwami ociełapki, szarota żółta, nieśmiertelnik żółty, suchokwiat czy suchołuska kwiatowa. Jest to roślina, którą stosuje się jako przyprawę lub w formie leczniczej. Działa przeciwzapalnie oraz bakteriobójczo. Zawiera flawonoidy, które pomagają wątrobie w procesie oczyszczania. Dodatkowo działa moczopędnie. Łyżkę kocanki zalejcie wodą i doprowadźcie do wrzenia. Odstawcie, aby ostygło i odcedźcie. Pijcie napar maksymalnie trzy razy w tygodniu, przez trzy tygodnie.
Imbirowy zawrót głowy
Ostatnią propozycją jest woda z imbirem i cytryną. Kilka plasterków imbiru zalejcie gorącą wodą i dodajcie sok z połowy cytryny. Jeżeli smak będzie dla Was nieodpowiedni, możecie dodać łyżeczkę miodu. Pijcie napar dwa razy w tygodniu, przez miesiąc. Imbir z dodatkiem cytryny wspomaga pracę wątroby. Składniki działają termogennie i zwiększają uczucie kalorii. Dodatkowo usuwają toksyny. Ponadto imbir łagodzi wzdęcia, problemy z żołądkiem, oraz zmniejsza opuchliznę przy użyciu okładów, a nawet zwalcza nieświeży oddech.
zobacz również:
Dieta wątrobowa i usuwanie toksyn – super przepisy na zdrową wątrobę! |
Choroba wrzodowa – dieta, zapobieganie i leczenie |
Kac a dieta – zakazane produkty |