Nalewki i wykwintne trunki na prezent i świąteczny stół
Przedświąteczna gorączka ogarnia wszystkich, a wyszukiwanie i wybór prezentów dostarcza mnóstwa emocji. Listopad to dobry moment na kupowanie idealnych prezentów, to także dobry czas na wieczorne spotkania z przyjaciółmi i oryginalne rozgrzewające drinki oraz wyborne nalewki i mocniejsze alkohole.
Każdy z nas pragnie obdarować najbliższe osoby idealnie trafionym prezentem, każdy z nas lubi także od czasu do czasu wypić dobrego drinka, kieliszek wódki lub nalewki czy szklaneczkę rozgrzewającego ginu. W związku z tym prezenty związane z dobrym alkoholem zawsze będą trafione, oczywiście jeżeli weźmiemy pod uwagę charakter, zwyczaje i upodobania osoby, którą chcemy obdarować. Wysokiej klasy alkohole rzemieślnicze mogą być też dobrym pomysłem na tzw. uniwersalny prezent, zwłaszcza dla mężczyzny, kiedy nie bardzo wiemy, jakie są jego inne preferencje. W sytuacji, gdy kogoś nie znamy na tyle dobrze, by podarować mu coś osobistego, alkohol zawsze zostanie miło przyjęty i wykorzystany. Nie jest jednak bez różnicy jaki alkohol zostanie wybrany, dlatego zawsze warto wybierać alkohole bardzo dobrej jakości.
Dobrej jakości alkohole, nalewki i drinki wykonane na ich podstawie działają odprężająco i warto czasami zatracić się w błogiej chwili upojenia. Jednak sam napój to nie wszystko. Każdy wysokoprocentowy alkohol smakuje znacznie lepiej w odpowiedniej oprawie i w odpowiednim towarzystwie. Wybrany alkohol można zatem zawsze zmienić w oryginalny i elegancki upominek, zwłaszcza jeśli wybierzemy polski alkohol rzemieślniczy w pięknej butelce z dekoracyjnymi elementami kwiatowymi czy z charakterystyczną szyszką, oplataną ręcznie.
Gin to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych alkoholi wykorzystywanych do przyrządzania drinków. Swój intensywny, oryginalny smak ten wysokoprocentowy trunek zawdzięcza przede wszystkim owocom jałowca, ale także dobranym ziołom i przyprawom. Niepowtarzalny smak dobrej jakości ginu może też wynikać z wykorzystania krystalicznie czystej wody, czerpanej z ujęcia Masuria Spring w chronionym regionie Warmii i Mazur oraz nut jabłka i kwiatów czarnego bzu. Na uwagę zasługuje także polski gin odzwierciedlający najpiękniejsze aromaty polskiego lasu, skomponowany z aronii, sosny, czeremchy, wiśni, czyli wyłącznie rodzimych składników, które macerowane, odwdzięczają się wysublimowanymi, wspaniałymi smakami. W tego rodzaju ginie poczujemy również nieco kwiatowe nuty geranium czy nagietka. Bardzo dobrej jakości gin rzemieślniczy zamknięty w przepięknie dobranym szkle może być fantastycznym pomysłem na prezent, dla każdego, kto ceni jakość i dobry smak, a także gustuje w alkoholach najwyższej klasy.
Koktajle z jałowca smakują wybornie, a ich głęboki aromat jest po prostu niepowtarzalny. Drinki z ginem mają to do siebie, że są proste w przygotowaniu i nie wymagają wyszukanych składników oprócz dobrze dobranego alkoholu wysokiej jakości. Szlachetna gorycz ginu sprawia, że alkohol ten z powodzeniem może być łączony z różnymi dodatkami, a powstające w ten sposób kompozycje smakowe mają licznych zwolenników wśród koneserów oryginalnych drinków i koktajli. Drink z ginem i tonikiem to najbardziej znane połączenie i jeden z naszych ulubionych. Decyduje o tym jego wyrazisty smak i łatwość, z jaką można go przyrządzić. Napój ten doskonale orzeźwia, co czyni go idealną propozycją zarówno na karnawałową imprezę, jak i rodzinne spotkanie przy kominku lub chwilę zasłużonego relaksu po ciężkim dniu w pracy. Połączenie ginu, likieru Blue Curaçao oraz lemoniady to natomiast słynny lazurowy drink znany pod nazwą Blue Lagoon, który doceniają kobiety za wysublimowany smak i oryginalny kolor.
Osobom, które gustują w połączeniach opierających się kontrastach polecamy natomiast koktajl Gin Daisy, czyli drink z ginem i grenadiną. Słodki smak syropu z granatów łagodzi tu naturalną cierpkość ginu, a smaki uzupełnia idealnie sok z cytryny oraz woda sodowa. Kobietom na pewno przypadnie do gustu drink z ginem pod nazwą Venus Martini. To przykuwający uwagę, przepięknie wyglądający drink, w smaku nie za słodki, a do tego cudownie aromatyczny dzięki wykorzystaniu malin. Zawiera w sobie gin, cointreau, syrop cukrowy oraz puree z malin. Drink Bramble łączy harmonicznie leśne elementy, czyli jałowiec (gin) i jeżyny (likier) wzbogacone o sok z limonki i syrop cukrowy. Jest to idealna kompozycja koktajlowa dla kobiet, które lubią proste w przygotowaniu i eleganckie drinki. Natomiast koktajl Bees Knees to pyszny, słodko-kwaśny aperitif, którego wyróżniającym składnikiem oprócz ginu jest płynny miód pszczeli. To idealne połączenie, którym możemy zaskoczyć przyjaciółki na wieczorze plotek, a także teściową przy świątecznym stole.
Zupełnie innym rodzajem alkoholu jest spirytus. Jest on składnikiem bardzo wielu domowych nalewek, ale także niezbędnym elementem wyszukanych deserów i ciast, a także oryginalnych konfitur i galaretek owocowych. Dużym atutem wielu nalewek na spirytusie jest fakt, że nie wymagają długiego leżakowania (już po 2-3 tygodniach możemy się cieszyć smakiem) i można je przygotować o każdej porze roku. Zatem listopad to odpowiedni czas na przygotowanie domowych nalewek na spirytusie na święta oraz następujący po nich okres zabaw i spotkań karnawałowych. Domowe nalewki na bazie spirytusu w okresie jesienno-zimowym najczęściej przygotowywane są z wykorzystaniem owoców, ziół, przypraw i bakalii. W większości wypadków są to pradawne receptury wykorzystywane jeszcze przez naszych przodków, ale są także przepisy i pomysły zupełnie nowe, które mogą zachwycić i zaskoczyć miłośników dobrych alkoholi.
Idealną jesienno-zimową nalewką na spirytusie jest cytrynówka, która zaostrza apetyt i jednocześnie ma dobre działanie przeciwwirusowe. Fantastyczny smak i zapach migdałowo-marcepanowy ma nalewka przygotowana na bazie spirytusu i pestek pigwowca, zbieranego po pierwszych przymrozkach. Nalewka powinna leżakować minimum 4 tygodnie, jest jednak uznawana za wspaniałe lekarstwo na problemy żołądkowo-gastryczne. Natomiast nalewka z lodowych cukierków ice to trunek, który zachwyca i smakiem i swoim lazurowym kolorem. Może być zatem ciekawym pomysłem na wieczorne spotkanie z przyjaciółmi, a także przyjemne urozmaicenie jesiennego, deszczowego popołudnia.
Ciekawym pomysłem na świątecznym stole może być nalewka z owocu kiwi. To prosty trunek na bazie spirytusu, który bez większego trudu możemy przygotować już teraz bowiem nalewka potrzebuje minimum 3 tygodnie leżakowania. Bardzo dobrą opcją jest także przygotowanie nalewki mandarynkowej, do której potrzebujemy tylko 4 składników: mandarynek, cukru, wody i spirytusu. Jest to nalewka słodka i aromatyczna, która znakomicie smakuje jesienią i zimą i ma piękną złocistą barwę. W niektórych domach na świątecznym stole pojawia się także nalewka piernikowa, która jest doskonałym akcentem w bogatym tradycją bożonarodzeniowym menu.
Dla osób, które lubią niebanalne desery oraz drinki ze słodkimi dodatkami, z pewnością ciekawą propozycją będzie likier kawowy. Do jego przygotowania potrzebny jest spirytus, mocna kawa oraz skondensowane mleko. Likier można przygotować na dobę przed degustacją, co jest jego niewątpliwą zaletą. Gęsty likier o smaku kawy na pewno sprawdzi się na rodzinnych imprezach, spotkaniach w damskim gronie, a także jako dodatek do mocniejszych drinków, które dzięki kawie nabiorą wyjątkowego charakteru. Warto także pamiętać, że każdy alkohol jest dla ludzi, tylko trzeba go dobrze podawać, a także trzeba umiejętnie pić. Z umiarem i rozsądkiem.
Alkohol ma bardzo szerokie zastosowanie także w sztuce kulinarnej. Nadaje smak i wzmaga przyjemny aromat. Zastępuje też wiele sztucznych dodatków, które niszczą smak i wartości odżywcze. Spirytus w kuchennej szafce to niezwykle przydatny składnik, zwłaszcza dla miłośników ciast i deserów, bowiem wzbogaca smak słodkiej masy, którą przekładamy ciasto, jest też niezawodny przy smażeniu pączków lub faworków, bowiem dwie łyżki dodane do ciasta poprawiają smak i sprawią, że wchłaniają mniej tłuszczu. Spirytus dodaje się również do ponczów, którymi nasącza się ciasta tortowe. Wysokoprocentowy alkohol pomaga nam także przedłużyć trwałość przetworów owocowych, warzywnych lub mięsnych, jest ponadto niezbędny w technice flambirowania, czyli przygotowywania płonących dań. Do najbardziej widowiskowych należą np. płonące lody.
Deszczowe listopadowe popołudnia to doskonały czas do planowania świąt i prezentów oraz eksperymentowania z alkoholami. Długie godziny przy ulubionym serialu, grze planszowej lub plotkach ze znajomymi, zawsze też przyjemniej mijają z kieliszkiem lub szklaneczką dobrego trunku pod ręką.