Naleśniki francuskie crepes Suzette – przepyszny deser!
Słyszeliście kiedyś o naleśnikach po francusku? Czym się wyróżniają i jaka jest ich historia? Zobaczcie kilka ciekawostek oraz oczywiście przepis na przepyszne naleśniki.
Co nieco o naleśnikach po francusku
Tak naprawdę nie ma konkretnej daty, kiedy ktoś po raz pierwszy zjadł pysznego naleśnika. Wiemy natomiast, że znane już były w Starożytności i Chinach. Wykonywano je z ciasta ryżowego w połączeniu z warzywami. Następnie naleśniki powędrowały na Bliski Wschód oraz do Europy. Czy wiecie skąd wzięła się nazwa naleśników? Otóż ktoś połączył słowa – nalewać i maślanka. Skąd maślanka? Początkowe przepisy zawierały właśnie ją, aby zyskały kwaśny smak. Teraz wybieramy jednak bardziej słodkie wersje z dodatkiem cukru pudru, czekolady czy powideł. Oczywiście naleśniki to nie tylko słodycz, bowiem można tylko zmienić składniki na mięso czy warzywa i już mamy wytrawne danie.
Naleśniki zyskały sławę głównie przez swoją prostotę i szybkość w przygotowaniu. We Francji nazywa się je crepes, we Włoszech są to crespelle a w Rosji bliny. Jednak to te francuskie są nam najbardziej bliskie, bo zawierają mąkę pszenną, jajka oraz mleko, a kształtem przypominają koło. Francuzi dodatkowo dodają jeszcze kilka kropli cytryny oraz swój oryginalny płonący likier z gorzkiej pomarańczy.
Przepis na francuskie naleśniki
Ciasto na naleśniki
- 500 ml mąki
- 3 jajka
- 1 łyżeczka soli
- puszka mleka kokosowego 400 g
- 2 łyżki ciemnego rumu
- 300 ml wody gazowanej
- 2 łyżki maku
- 3 łyżki kokosowych wiórków
Pomarańczowy syrop
- sok z 4 pomarańczy, około 300 ml
- kilka plasterków pomarańczy, filetowane
- 5 łyżek cukru
- 2 łyżki rumu
Przygotowanie:
Wszystkie składniki z ciasta miksujemy, aż do uzyskania jednolitej masy. Na sam koniec dodaj dopiero mak oraz wiórki kokosowe. Naleśniki smażymy po obu stronach i odstawiamy do wystudzenia. Teraz przyszła pora na syrop. Wyciśnij sok z pomarańczy i wlej go na patelnię, następnie zagotuj sok z dodatkiem cukru. W momencie bulgotania dodaj naleśniki i obtocz je w sosie oraz plastry pomarańczy. Teraz dodaj rum i całość podpal. Poczekaj aż ogień zgaśnie i rum się do końca wypali po czym podawaj z ulubionymi dodatkami lub lodami czy cukrem pudrem.