Nakładki prostujące czy tradycyjny aparat ortodontyczny? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Nakładki prostujące czy tradycyjny aparat ortodontyczny?

31 stycznia 2024, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Wady zgryzu są powszechnym problemem, wymagającym zastosowania aparatu ortodontycznego do skorygowania ustawienia zębów. Wybierając aparat, pacjenci często zastanawiają się nad dwoma głównymi opcjami: tradycyjnym modelem z metalowymi zamkami oraz przezroczystymi nakładkami niewidocznymi po założeniu. Który z tych aparatów jest lepszy, wygodniejszy i bardziej skuteczny?

wada zgryzu

Estetyka i zdrowie zębów

Krzywe zęby to nie tylko problem estetyczny, ale także kwestia zdrowia. Wady ułożenia zębów w jamie ustnej mogą prowadzić do różnych komplikacji, a więc leczenie ortodontyczne staje się nie tylko kwestią wyglądu, ale również dbałości o zdrowie jamy ustnej.

Tradycyjne modele aparatów ortodontycznych, z metalowymi zamkami i łukiem, są widoczne i często uznawane za mało atrakcyjne. W związku z tym coraz więcej pacjentów wybiera rozwiązania bardziej dyskretne, takie jak przezroczyste nakładki ortodontyczne.

Brak widoczności – czy to możliwe?

Tradycyjne modele aparatów metalowych są dość charakterystyczne, co może wpływać na samoocenę pacjentów. Metalowa konstrukcja jest wyraźnie widoczna na zębach, często zmienia także w pewnym stopniu ułożenie warg, a tym samym wygląd twarzy. Z kolei nakładki ortodontyczne są wykonane z transparentnych materiałów, przez co stają się całkowicie niewidoczne po założeniu. Idealnie dopasowane do indywidualnego kształtu zębów nie odznaczają się we wnętrzu warg. Wybierając tę opcję, pacjent nie musi martwić się o estetykę podczas leczenia.

Stały kontra ruchomy

Tradycyjne aparaty metalowe to modele stałe, których zamki mocuje się trwałym klejem, utrzymując zęby w odpowiedniej pozycji przez długi okres leczenia, czasami trwający kilka lat. Jest to spore ogarniczenie, zarówno względem estetyki, jak i wygody. W przypadku nakładek ortodontycznych, będących aparatami ruchomymi, leczenie trwa znacznie krócej, jest to okres maksymalnie roku, zazwyczaj jednak zamyka się w kilku miesiącach. Pojęcie aparatu ruchomego oznacza, że może być on zdejmowany z zębów w dowolnym momencie.

Proces leczenia

Leczenie nakładkami ortodontycznymi rozpoczyna się od osobistej wizyty w gabinecie, gdzie wykonuje się skan 3D zębów. Na podstawie tego skanu lekarz tworzy indywidualny plan leczenia, wizualizując oczekiwane efekty. Po akceptacji planu, nakładki są idealnie dostosowywane do kształtu zębów pacjenta.

W przypadku tradycyjnych aparatów, konieczne są regularne wizyty w celu regulacji drutu i wymiany gumek, dzięki którym drut jest mocowany do zamków. Nakładki ortodontyczne nie wymagają takich interwencji, a wymiana na nową parę odbywa się co dwa tygodnie, co sprawia, że leczenie jest mniej uciążliwe.

Co wybrać?

Wybór między nakładkami ortodontycznymi a tradycyjnym aparatem metalowym zależy od indywidualnych preferencji pacjenta. Nakładki są bardziej estetyczne, wygodniejsze w codziennym użytkowaniu i wymagają mniej wizyt kontrolnych. Z drugiej strony, tradycyjne aparaty metalowe to jedyne narzędzie, za pomocą którego można wyleczyć wady zgryzu.

Warto jednak zauważyć, że coraz więcej pacjentów decyduje się na nakładki ortodontyczne ze względu na ich dyskrecję i wygodę, uważając je za atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Zaskakujące powody unieważniania ma…
Jakiś celebryta ponoć podał powód, że jest gejem:) Ciekawe czy sąd kościelny uwierzył,...
Czy AI wykrada dane?
Umie podszyć się nawet pod realną osobę, więc niedługo wszyscy będziemy mieć klony...
Najzdrowsze mięso
Moim zdaniem mięso każdego rodzaju zakwasza organizm, a więc nie jest zdrowe...
Małżeństwa z najdłuższym stażem…
Rekordziści mają ponad 70-letni staż, to dłużej niż żyje wiele osób.... To już...