URODA I ZDROWIE

Najmodniejsze kolory włosów wiosna 2011

9 marca 2011, dodał: Redakcja
Nowy kolor włosów to świetny sposób na 101 życiowych problemów. To także rewelacyjny sposób na przywitanie wiosny. Sięgnijcie po farbę i sprawdźcie, jak szybko może zniknąć chandra i przygnębienie.


Ponad 50% pań farbuje włosy. Decydując się na ten zabieg marzą o tym, aby zmienić coś nie tylko na swojej głowie! Nowy kolor, nowa fryzura tworzą przecież nasz nowy wizerunek. Dlatego tak ważne jest, by zarówno przy wyborze sposobu farbowania włosów jak i służących do tego preparatów nie popełnić błędu . Ale jak to zrobić, kiedy w każdej drogerii półki uginają się od nadmiaru produktów?

Co nieco o zabiegu


Farbowanie włosów można z grubsza podzielić na dwie kategorie: dodawanie i odejmowanie. Kiedy farbujemy włosy na ciemniejszy kolor, dodajemy, ponieważ kolor nałożony jest na inny kolor, a włosy stają się ciemniejsze. Jest to najprostszy sposób farbowania i najłatwiej wybrać odcień. Kiedy z kolei włosy są rozjaśniane, nawet odrobinę, mamy do czynienia z odejmowaniem. Podczas rozjaśniania usuwane są naturalne pigmenty włosów. Ponieważ każdy pigment ma różną trwałość, możemy zaobserwować rozmaite zmiany kolorów. Chociaż zabrzmi to dziwnie, kolor włosa to mieszanka trzech kolorów podstawowych: niebieskiego, żółtego i czerwonego. Kolory pochodne to mieszanki tych kolorów — żółty z czerwonym daje pomarańczowy, niebieski z czerwonym fioletowy, a żółty z niebieskim – zielony. Kolory podstawowe i pochodne można dobrać w „znoszące się” nawzajem pary, co oznacza, że jeżeli jeden kolor dodamy do drugiego, otrzymamy kolor szary. Pary te to: czerwony – zielony, pomarańczowy – niebieski, fioletowy – żółty. Czyli, jeżeli nasze włosy są zbyt żółte, można „uszlachetnić” kolor fioletem. Bardzo nietrwały jest pigment niebieski (ponieważ niebieski to najciemniejsza barwa podstawowa) i dlatego, kiedy rozjaśniamy popielate czy czarne włosy, stają się one pomarańczowe – niebieski został z nich usunięty. Tak więc, wybierając nowy kolor włosów, należy brać pod uwagę tę specyfikę. Z tego powodu stosuje się barwniki przeciwdziałające, aby pozbyć się niechcianej, ciepłej i jaskrawej barwy. Kiedy rozjaśnia się włosy czarne czy brązowe, pomarańczowy (od ciemnego do jasnego) przełamuje się dodatkiem popielatego lub niebieskiego barwnika. Zbyt złoty blond i bardzo jasny pomarańczowy, a także słomiany żółty można „ochłodzić” kolorem perłowym lub fioletowym.
Najważniejszym elementem farbowania włosów jest określenie „koloru podstawowego” włosa, czyli tego, który jest naturalny, ponieważ suma obecnego koloru i koloru nałożonego da nam ostateczny efekt farbowania.
1. Odcień: Opisuje, czy kolor jest ciepły czy zimny.
2. Kolory (refleksy) ciepłe to pomarańczowy, żółty i czerwony, zaś zimne – zielony, niebieski i fioletowy.
3. Ton: Wskazuje poziom jasności koloru. Każdy kolor może być ciemniejszy lub jaśniejszy poprzez dodanie do niego bieli lub czerni.
4. Nasycenie: Odnosi się do poziomu koncentracji pigmentu w kolorze.
5. Pigment: Za kolor włosów odpowiedzialny jest pigment zwany melaniną. We włosach znajdują się dwa typy melaniny: eumelanina, gruboziarnista, barwi włosy na kolor czarny i ciemnobrązowy. Z kolei drobnoziarnista feomelanina nadaje włosom kolor żółtawy, blond, beżowy i rudy.
W przekroju włos przypomina skręconą z włókien keratynowych linię, którą chroni łuskowata osłonka. Włos ponad powierzchnią skóry jest tworem martwym. Nie ma możliwości samoregeneracji, natomiast wszelkie zniszczenia kumulują się w nim zmniejszając jego wytrzymałość. Powierzchnia włosa pokryta jest osłonką, składającą się z dachówkowo zachodzących na siebie łusek . Jest to bariera, która chroni go przed dostawaniem się tam czynników, które mogą go uszkadzać. Stoi także na drodze substancjom barwiącym. Co zatem zrobić by ułatwić im wnikanie wewnątrz? Trzeba otworzyć włos. Umożliwiają to różnego rodzaju środki alkaliczne, między innymi amoniak. Jeżeli łuska jest otwarta – preparat barwiący swobodnie wnika do włosa. Oczywiście po barwieniu konieczne jest zamknięcie włosa. Można tego dokonać przy pomocy odpowiednich środków, np. odżywki. Zwykle jednak wystarczy staranne wypłukanie włosów.

Jaki kolor?

Jak kupić farbę do włosów w odpowiednim kolorze? Radzi Piotr Domosławski, fryzjer i ambasador marki Gosh.
1. Kolory prezentowane na opakowaniach farb po zastosowaniu rzadko dadzą identyczny efekt (zwykle twoje włosy będą nieco ciemniejsze). Dlatego wybieraj kolor farby do włosów o ton jaśniejszy od tego, który ci się podoba. Pamiętaj też, że tak naprawdę tylko wtedy, gdy masz włosy w naturalnym kolorze, efekt może być przewidywalny.
2. Jeśli masz rozjaśnione włosy i chcesz trochę je przyciemnić (uzyskując naturalny blond lub brąz), istnieje duże prawdopodobieństwo, że kolor będzie miał delikatnie zielonkawy odcień. Dzieje się tak, ponieważ w farbach o naturalnych kolorach znajduje się duża ilość zielonych pigmentów – trzeba je zneutralizować. Kup dwie farby do włosów (jednej firmy!): jedną w „oczekiwanym” kolorze i drugą z dodatkiem czerwieni (np. bordo). Do wybranej farby dodaj ok. 3-4 cm tej czerwonej – to zneutralizuje zielone refleksy i da ciepły, naturalny odcień.
3. Gdy chcesz mieć rudawe włosy, a jesteś rozjaśnianą blondynką, zmieszaj w tych samych proporcjach czerwoną farbę do włosów z taką, która ma na opakowaniu nazwę „średni brąz” lub „średni blond”. Unikniesz w ten sposób efektu wściekle rudych włosów, a kolor będzie trwalszy.
4. Jeśli jesteś blondynką: poproś swojego fryzjera o nałożenie szamponu koloryzującego, jednak bez popielatego odcienia (ten może sprawić, że włosy staną się lekko zielonkawe). Szampon nie zniszczy włosów tak jak farba, a efekt i tak będzie dobrze widoczny.
5. Jeśli jesteś ruda: przyciemnij włosy o kilka tonów. Bezpieczne będą wszystkie odcienie kasztanowe. Jeśli masz żółtawą barwę skóry: zdecyduj się na odcienie kasztanowe, najlepiej z miedzianymi albo mahoniowymi refleksami. Jeśli masz różowy odcień skóry: postaw na czekoladowy brąz. Ten kolor jest dla ciebie idealny.
6. Jeśli masz bardzo jasną, porcelanową cerę: przede wszystkim uważaj, aby nie wybrać zbyt ciemnego koloru, ponieważ w twoim przypadku może on uwidocznić wszystkie zmarszczki i niedoskonałości cery.
7. Dziewczyny, które mają włosy farbowane na czarno, przed zmianą koloru powinny poddać się dekoloryzacji w salonie (w zależności od nasycenia pigmentu potrzebne będą 2-3 zabiegi). W przeciwnym razie nowy kolor będzie niemal niewidoczny.
8. Jeśli jesteś brunetką najbezpieczniej będzie, jeżeli nie rozjaśnisz jednak włosów mocniej niż o dwa/trzy tony od ich własnego koloru. To pozwoli uzyskać naturalnie wyglądający odcień i uniknąć zbyt widocznych odrostów.
9. Jeśli jesteś ruda: musisz uważać, by uzyskanyjasny kolor nie był za żółty (włosy mogą mieć silny pigment). Poproś o radę fryzjera, bo taka zmiana jest dosyć ryzykowna.
10. Jeśli masz żółtawy odcień skóry i jesteś brunetką: nie rozjaśniaj włosów zbyt mocno. Lepiej zachować naturalny kolor i dodać do niego kilka jasnych pasm niż zamienić się w sztucznie wyglądającą platynową blondynkę.
11. Jeśli masz różowy odcień skóry: rozjaśnij kolor włosów o kilka tonów i dodaj do niego pasemka w zimnej, popielatej tonacji. Uważaj natomiast na wszelkie odcienie złota, które mogą sprawiać wrażenie lekko miedzianych.
12. Delikatne włosy są bardziej podatne na rozjaśnianie niż grube. Dlatego podczas ich rozjaśniania nie zakładaj na głowę plastikowego czepka i nie podgrzewaj włosów. Skróć czas trzymania farby na włosach do 5 minut.
13. Odcień skóry odgrywa kluczową rolę przy doborze odcienia czerwieni. Jeżeli Twoja skóra ma odcień oliwkowy, wybierz chłodną czerwień, a jeżeli masz skórę jasną, zdecyduj się na odcień bardziej pomarańczowy.
14. Uważaj z doborem czerwieni. Czerwone odcienie farb do włosów najszybciej płowieją. Najlepiej więc wybrać taki odcień, w którym jest stosunkowo dużo brązu, ponieważ brąz jest trwalszy. Kolor włosów nie będzie wówczas aż tak czerwony i ognisty, ale za to nie zmieni się w wypłowiały rudy po kilku myciach. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja i ochrona włosów farbowanych, zwłaszcza na czerwony odcień.
Kolor włosów zmieniaj nie więcej niż o 1–2 tony. Natura wie, co robi. Jeśli obdarzyła cię puklami ciemnoblond, raczej nie będziesz dobrze wyglądać z czarnymi włosami. Po ufarbowaniu pasm koniecznie zastosuj odżywkę dołaczoną do opakowania farby. Inaczej włosy będą matowe, a kolor szybko wyblaknie. Koloryzację rzeprowadzaj zgodnie z instrukcją, bo efekt farbowania może róznić się od oczekiwanego.
Dobór nowego koloru włosów (jeżeli już się na tę zmianę zdecydowałaś), nie polega tylko na obejrzeniu zdjęć na opakowaniach i stwierdzeniu, że coś się Ci podoba. Wybór musi zależeć od Twojego naturalnego koloru włosów, oczu i skóry. Kiedy rozjaśniamy włosy, stają się one cieplejsze w odcieniu, ponieważ pigment zimny, niebieski, jest najmniej trwały. Z tego samego powodu odcienie popielate farb stosunkowo szybko się zmywają. Przy ciepłym kolorycie cery (kość słoniowa, brzoskwiniowa, złocista, beżowa, kremowa, śniada) i niebieskich, niebie-skozielonych, orzechowych, zielonych, bursztynowych lub kawowych oczach, najlepsze będą tony złociste z czerwonymi refleksami, złote brązy, miodowy brąz, kasztan, miedź i ma hoń. Chłodne tony to z kolei czerwień i błękit. Jeżeli Twoja skóra jest różowa, różowo-beżowa lub oliwkowa, o oczy jasnoniebieskie, szaroniebieskie, ciemnobłękitne, zielone, piwne lub czarne, zdecyduj się na odcienie śliwki i burgunda, popielaty, platynowy blond, chłodne brązy, czerń, granat, grafit, sól z pieprzem i biel.

Jaka farba?

Dzisiejsze produkty koloryzujące pachną znacznie przyjemniej niż kiedyś. Osławiony zapach amoniaku, który towarzyszył każdemu farbowaniu i trwałej, został przykryty aromatami owocowymi i kwiatowymi. Również stosowanie farb i szamponów jest proste: mieszamy produkt, nakładamy na suche lub mokre włosy, produkt rozprowadza się łatwo, pozostawiamy go na czas działania, a na końcu spłukujemy, nakładamy odżywkę i suszymy włosy. Niestety jednak, niektóre składniki farb są silnie działające i mogą niszczyć włosy, jeżeli zastosujesz je niewłaściwie lub używasz ich zbyt często. To, jak amoniak i woda utleniona wpływają na Twoje włosy, zależy od rodzaju preparatu, którego używasz.
Dobór rodzaju produktu barwiącego zależy od efektu, jaki pragniesz uzyskać i od tego, jak długo ma trwać efekt koloryzacji. Wiele kobiet decyduje się na początku na preparat typu „ton w ton”, aby z biegiem czasu i w miarę siwienia przerzucić się na farbę. Mając spory procent siwych włosów powinnaś się zdecydować na produkty z trzeciego poziomu, ponieważ tylko one w pełni pokrywają siwiznę. Obecnie produkty koloryzujące dzielą się na trzy podstawowe grupy ze względu na trwałość i agresywność działania:
1. Preparaty do barwienia nietrwałego. Wszystkie środki do barwienia włosów dzielimy ze względu na ich siłę działania i trwałość efektu. Najłagodniejsze dla włosów są preparaty do barwienia nietrwałego. Barwnik osadza się na powierzchni włosa, nie zmywa go czysta woda (deszcz!), natomiast usuwanie koloru przyspiesza stosowanie odżywek i szamponów typu 2 w 1. Ale uwaga! Jeżeli systematycznie używasz intensywnych odżywek i bezpośrednio przed farbowaniem umyjesz włosy – barwnik może nie chwycić, ponieważ miejsce, do którego mógłby się na włosie „przyczepić” będzie już zajęte przez cząsteczki odżywki. Ta metoda zmiany koloru jest całkowicie bezpieczna dla włosów, choć mówiąc szczerze, nie przedstawia sobą tak dużych możliwości jak koloryzacja oksydacyjna. Występują w postaci pianek, lotionów i szamponów. Są to produkty barwiące powierzchnię włosów. Pigmenty zawarte w tych produktach nie wchodzą w interakcję z naturalnymi pigmentami włosów. Produkty te w zasadzie nie pokrywają siwych włosów i nie rozjaśniają włosów. Za to nadają włosom piękny połysk, podkreślają ich naturalny kolor lub nadają szalony odcień. Można też bezpiecznie wypróbować nowy kolor włosów, bez narażania się na przykre niespodzianki. Środki te nie zawierają amoniaku i niewiele lub wcale wody utlenionej.
Z jej pomocą:
– łatwo i szybko zmienisz kolor włosów;
– kolor wytrzyma kilkakrotne mycie głowy;
– nie rozjaśnisz włosów, tylko w nieznacznym stopniu pokryjesz siwiznę.
Na włosach zniszczonych, szczególnie rozjaśnianych lub po trwałej ondulacji uzyskuje się bardziej intensywne i trudniej zmywalne kolory. Zamiast np. odcienia koniakowego może ukazać się mocna marchewka.
2. Preparaty oksydacyjne. Na odmiennej zasadzie działają środki oksydacyjne. Każdy preparat składa się z dwóch części – podstawy barwnika i utleniacza. Obie, po wymieszaniu, wnikają do wnętrza włosa i tam dopiero zaczyna zachodzić reakcja chemiczna, w wyniku której powstaje barwnik. Wybór oksydacyjnych farb do włosów i szamponów koloryzujących jest duży – używa się ich do dwóch rodzajów farbowania: półtrwałego (kolor zmywa się powoli) i trwałego. Podczas barwienia półtrwałego barwniki powstają pod powierzchnią włosa i są wymywane po kilku tygodniach. Środki te często nazywane są szamponami koloryzującymi – z preparatów oksydacyjnych działają najłagodniej.
Z ich pomocą:
– przyciemnisz włosy;
– utrzymasz kolor kilka tygodni, nawet do 2 miesięcy, do momentu pojawienia się odrostów;
– zamaskujesz pierwsze siwe włosy.
Nadają włosom piękny połysk i podkreślają naturalny kolor włosów lub lekko go zmieniają. Preparaty te nie zawierają amoniaku, przez co nie wchodzą w reakcję z naturalnymi pigmentami włosa. W efekcie koloru nie można rozjaśnić, a jedynie przyciemnić lub zintensyfikować. Pokrywają do 50% siwych włosów i zmywają się, zanim powstaną widoczne odrosty. Koloryzacja za pomocą tych produktów jest trwalsza, od kilkunastu do dwudziestu kilku myć. Ale uwaga: na włosach suchych, porowatych, zniszczonych, po trwałej lub silnie rozjaśnionych produkty pierwszego i drugiego poziomu mogą się „zadomowić” na dobre. Pozostają na stałe szczególnie na zniszczonej części włosów (końcówki), powodując ich przyciemnienie i nieatrakcyjny wygląd.
3. Barwienie trwałe. Barwienie trwałe daje duże możliwości zmiany koloru włosów. Barwniki powstają w całym przekroju włosa. Uwaga: posługuj się zawsze paletą kolorów, za punkt wyjścia bierz pod uwagę swój aktualny odcień. Mimo to musisz liczyć się ze zmniejszeniem wytrzymałości włosów, ich zmatowienia lub wyłamywaniem się. Zagrożenie uszkodzeniem jest tym większe, im wyższe jest pH w preparacie.
Z ich pomocą:
– radykalnie zmienisz kolor;
– pokryjesz siwe włosy.
Może to być farba, rozjaśniacz lub odbarwiacz (dekolorant). Jeżeli z brunetki chcesz się przeistoczyć w blondynkę, to potrzeba Ci nawet dwóch preparatów z tej grupy: odbarwiacza i farby. Wówczas jest to proces dwustopniowy i lepiej udać się po pomoc do profesjonalisty. W produktach tego poziomu stosuje się amoniak i wodę utlenioną o wyższym stężeniu. Molekuły farby wnikają do wnętrza włosa przez otwarte łuski i tam pozostają. Preparaty wchodzą w reakcję z naturalnymi pigmentami włosa, i dlatego, jeżeli chcesz powrócić do naturalnego koloru, włosy muszą po prostu odrosnąć. Trzeba farbować odrosty co 6-8 tygodni i „odświeżać” kolor na całych włosach. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja farbowanych włosów, dbanie o ich nawilżenie i ochrona koloru przed płowieniem.

Kolor to charakter?

O blondynkach mówi się, że są łagodne, kobiece i mają anielskie usposobienie. Brunetki natomiast to kobiety z temperamentem, dużą siłą przebicia i odwagą. Jednak w rzeczywistości cechy te zależą jedynie od charakteru, a nie od koloru włosów. On może je tylko podkreślić.
Największym błędem brunetek decydujących się na nowy kolor jest wybór zbyt ciemnego odcienia. Jeśli włosy będą za ciemne w stosunku do karnacji, efekt może być nieciekawy, zbyt gotycki. Tego błędu można łatwo uniknąć, dodając do naturalnego koloru włosów kilka jaśniejszych pasemek, które optycznie rozświetlą fryzurę. Obawa przed takim delikatnym rozjaśnieniem sprawia, że brunetki często wyglądają smutno.
Z kolorem włosów jest tak jak ze szminką – nie będziemy przecież malować ust tą, która nam nie pasuje, tylko dlatego, że jest modna. Dlatego warto trzymać się swojego ulubionego koloru włosów i dbać, by wyglądał jak najlepiej. Włosy blond są obiektem zazdrości kobiet, bo zwracają uwagę i spawiają, że wyglądamy młodziej i bardziej świeżo. Warto tylko pamiętać, że kolor z czasem się spłukuje i wtedy cera automatycznie zaczyna sprawiać wrażenie bardziej szarej. Tylko dobrze dobrany i pielęgnowany odcień włosów sprawia, że za cały makijaż wystarczy ci róż na policzkach i muśnięcie ust szminką.
Materiały: www.kobieta.byc.pl, www.polki.pl, www.erodzina.com, www.besthair.pl.
Zebrała: Marta

Zobacz również:

  1. Modne kolory i trendy: dwa kolory na jednej głowie!
  2. Komu pasują rude włosy?
  3. Jeśli farbujesz włosy sama: przeczytaj
  4. Domowe kuracje na zniszczone włosy
  5. Polecane kosmetyki do włosów przez czytelników
  6. Dyskusja na forum na temat fryzur
loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Najmodniejsze kolory włosów wiosna 2011

  1. avatar Kizia Mizia pisze:

    moim zdaniem czekoladowy to hit sezonu!

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Ubezpieczenie OC
W razie problemów z wygasającym ubezpieczeniem OC zachęcam do skorzystania z porównywarki -porównasz ubezpieczenia...
Dom
Teraz pora poszukać optymalnego ubezpieczenia domu. Możesz skorzystać z porównywarki majątkowej, która pomaga znaleźć...
Mieszkanie: blok vs dom ? plusy i m…
To zależy czego oczekujesz od swojego przyszłego domu czy mieszkania i na jakie warunki...
Jak dbacie o rowery poza sezonem
Skorzystaj z ubezpieczenia rowerowego, przyda się w razie awarii roweru i pomoże spłacić koszty...