Najlepsze zupy świata
Dobra zupa może być podstawą udanego obiadu. Jeśli planujesz podać samą zupę wybierz tę w której znajduje się dużo składników i jest pożywna. Podając obiad dwudaniowy zdecyduj się na lekkostrawną zupę, która nie obciąży żołądka przed kolejnym daniem.
Prezentuję moje ulubione zupy, które zawsze wychodzą i sprawdzają się w każdym towarzystwie.
Letnia pogoda sprzyja podawaniu hiszpańskiej pomidorówki jaką jest Gazpacho:
- 6 pomidorów
- 1 papryka czerwona
- 1 ogórek
- 2 ząbki czosnku
- 3 łyżki oliwy
- 1 łyżka octu z czerwonego wina
- 100 ml wody
- sól
- sos tabasco,
Warzywa kroimy na kawałki, miksujemy, dodając wodę. Czosnek siekamy i dorzucamy do mieszaniny, miksujemy całość. Dodajemy oliwę, ocet i sól. Mieszamy i odstawić do lodówki na godzinę. Przed podaniem dodajemy tabasco.
Rosół
Rosół jest jedną z najchętniej przyrządzanych zup. Zupa, którą podstawą jest mieszanka mięs drobiowego i wołowego wychodzi zawsze pyszna tak, że ma się ochotę na więcej. Ja zawsze przygotowuję rosół według tego samego, sprawdzonego przepisu. Do przygotowania rosołu potrzebujemy:
- 50-70 dkg wołowiny z kością, niezbyt tłustej (szponder, antrykot)
- ¼ do ½ szt kury rosołowej (te kury są dość spore. W razie braku kury biorę pół kurczaka, ale ze szkodą dla smaku. Jeżeli kura jest zbyt tłusta, pozbywam się nadmiaru tłuszczu przed włożeniem do zupy)
- 2 litry zimnej wody
- 1 średnia marchewka
- 1 spora lub 2 mniejsze pietruszki
- kawałek selera
- ½ pora
- kawałek kapusty włoskiej, trochę większy niż te w gotowych zestawach „włoszczyzny” (składnik u mnie obowiązkowy, zdecydowanie dodaje zupie smaku)
- 1 średnia cebula
- 3-4 listki laurowe
- 4-6 ziarenek ziela angielskiego
- kilka ziaren pieprzu
- zielona pietruszka do posypania
- sól do smaku
Opłukane mięso zalewamy wodą, dodajemy liście laurowe, ziele angielskie i ziarenka pieprzu, sól i gotuję (do czasu zagotowania – na dużym ogniu, potem skręcamy płomień do minimum). Przyznam, że nie zawsze odszumowuję, zazwyczaj rosół i tak wychodzi klarowny (zresztą zmętnienie raczej nie ma wpływu na smak).
Po ok. 40 minutach gotowania dodajemy jarzyny – marchew, pietruszkę, seler, por, ewentualnie suszone grzybki i czosnek. Po następnych 20 minutach dokładamy cebulę i kapustę włoską. Jeżeli mam kurczaka zamiast kury, wyjmujemy go z wywaru wcześniej (sprawdzamy, kiedy jest miękki).
Potem wyjmujemy mięso i jarzyny (można też przecedzić), uzupełniamy wywar przegotowaną wodą, jeżeli zbyt dużo jej odparowało.
W sumie rosół gotujemy 2-2,5 godziny. Najlepiej smakuje z cienkim makaronem i drobno pokrojoną zieloną pietruszką lub koperkiem.
Poza tradycyjnymi i znanymi zupami warto zastanowić się nad letnią alternatywą tego dania. Na lato polecam zupy owocowe, które mogą stanowić świetną, smaczną i lekkostrawną kolację.
Zupa wiśniowa
- 1/2 kg wiśni
- 4 goździki
- 1/2 laski wanilii
- 1 laska cynamonu (lub 1/4 łyżeczki mielonego)
- 1/2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
- 1/2 szklanki słodkiej śmietanki 36%
- cukier- do smaku
- 1 litr wody
- do podania lane kluseczki, zacieki lub drobny makaron ugotowane w dobrze osolonej wodzie,
Wiśnie drylujemy zachowując sok, który wylatuje podczas pestkowania. Owoce z sokiem zalewamy wodą, dodajemy goździki, cynamon i wanilię. Gotujemy około 30 minut, aż owoce staną się miękkie i puszczą sok. Mąkę ziemniaczaną rozrabiamy w odrobinie zimnej wody i tą mieszanką zaciągamy zupę. Przyprawiamy do smaku cukrem. Gdy lekko przestygnie dolewamy śmietankę. Serdecz
Na chłodniejsze dni polecam flaczki.
Przepis na domowe flaczki
To dość skomplikowane ale jakże pyszne danie. Osobiście do przedstawionego przepisu dodaję także mięso drobiowe i wołowe. Gotuje je razem z warzywami tak jak na rosół, a potem kroję na paseczki przypominające flaczki. Z warzywami robię podobnie.