Najlepsze sposoby na usuwanie rozstępów i blizn

10 października 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Od naszej skóry oczekujemy nie tylko ochrony, ale również tego by była piękna, czyli gładka i jędrna. Jest taka najczęściej do lat młodzieńczych. Pierwsze poważne przemiany w skórze następują już w czasie dojrzewania i to wtedy pojawiają się rozstępy oraz trądzik. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni spędzają wiele czasu na próbie usunięcia defektów skóry, ale rozwiązanie tego problemu jest jedno – najlepsze sposoby na usuwanie rozstępów oraz blizn proponuje nam medycyna estetyczna.

Jak powstają blizny, czyli kilka słów o kolagenie

Kolagen to białko, z którego składa się nasza tkanka łączna. Posiada ono bardzo dużą odporność na rozciąganie i to dzięki niemu nasza skóra jest elastyczna. Białko to jest produkowane przez fibroblasty, a zanikanie kolagenu związane jest z procesami starzenia. O odpowiedź na pytanie, w jaki sposób kolagen powiązany jest z obecnością blizn, zapytaliśmy dr Wojciecha Rybaka z wrocławskiej kliniki medycyny estetycznej Ars Estetica. – Bardzo wiele zależy od tego, o jakich bliznach mówimy. Rozstępy pojawiają się bowiem wtedy, gdy włókna kolagenowe nie są wystarczająco odporne na rozciąganie i pękają. Skutkuje to przerwą w strukturze skóry objawiającą się na naszym ciele jako mocno różowa nitka. Z kolei inny proces towarzyszy powstawaniu blizn przerosłych oraz bliznowców, czyli wyglądających jakby były zbyt duże i wystających nad skórę. Ten rodzaj blizn związany jest z nadmierną produkcją kolagenu przez organizm w procesie gojenia i powoduje to wytworzeniem się właśnie wypukłej zbitej tkanki łącznej – tłumaczy specjalista. Jeszcze inaczej wyglądają blizny potrądzikowe, które są efektem stanu zapalnego skóry, a najlepszym sposobem na usunięcie rozstępów oraz blizn wszystkich rodzajów jest laser.

Do usuwania rozstępów oraz innych blizn używa się najczęściej laserów Erb:Yag, oraz CO2. Światło lasera, docierając w głąb skóry, tworzy mikrouszkodzenia. To powoduje naturalną reakcję organizmu, by je zagoić, a jak już wiemy – za gojenie się skóry odpowiada kolagen. Fibroblasty są zatem stymulowane do zwiększonej produkcji włókien kolagenowych i ubytki w skórze wypełniają się. Tak zlikwidowane zostają rozstępy. Najłatwiej usunąć oczywiście rozstępy świeże, ale te sprzed lat również mogą stać się prawie niewidoczne, choć nie zawsze możliwe jest całkowite odbudowanie skóry. A w jaki sposób likwidowane są blizny związane z nadprodukcją kolagenu? – Te blizny należy usunąć procesem zupełnie odwrotnym niż rozstępy. Zamiast pobudzać fibroblasty do produkcji kolagenu, hamujemy jego wytwarzanie. Synteza kolagenu w tkance łącznej zostaje więc wstrzymana, a pod wpływem światła lasera uruchamiany jest proces kolagenolizy, czyli rozpadu włókien kolagenowych, z których składa się przerośnięta blizna i uzyskuje ona kolor zbliżony do cery oraz zdecydowanie zmniejsza swój rozmiar – wyjaśnia dr Wojciech Rybak z kliniki Ars Estetica z Wrocławia. Wykorzystuję się w tym celu lasery Neodymowo – Yagowe (Nd:Yag). Można również usuwać włókna kolagenowe za pomocą lasera Erbowego lub Co2

Fale elektromagnetyczne sposobem na rozstępy

Jednym z najlepszych sposobów wspomagania usuwania rozstępów oraz blizn jest radiofrekwencja, czyli leczenie falami radiowymi. Fale ta należą do elektromagnetycznych i ich działanie powiązane jest z wytwarzaniem ciepła frykcyjnego. Fale docierając bowiem w obszar tkanek powodują mikrodrgania cząsteczek, co skutkuje podwyższeniem temperatury tkanek. A gdy temperatura wzrasta do około 45 stopni C, to praca fibroblastów podnosi się nawet dziesięciokrotnie. Powstaje zatem bardzo dużo nowego kolagenu, a uszkodzone włókna są modelowane i skracane, dzięki czemu skóra nabiera sprężystości, wygładza się i znikają rozstępy. Fale elektromagnetyczne wnikają jedynie kilka centymetrów w głąb skóry, więc niemożliwe jest uszkodzenie tkanek. Ponadto nowoczesne urządzenia są tak skonstruowane, że nie potrzebują już głowicy chłodzącej. Na początku aparaty emitujące fale radiowe posiadały jedynie jedną elektrodę elektromagnetyczną, a druga pozostawała bierna. Skutkowało to przepływaniem prądu przez dosyć długi obszar. Później wynaleziono tzw. drugą generację fal radiowych i docierały one jedynie do skóry właściwej. Dzisiaj natomiast urządzenia wykorzystują działanie trzech elektrod, co pozwala na głębszą penetrację oraz bardzo wyraźne zaznaczenie obszaru, który ma zostać poddany zabiegowi. Radiofrekwencja stała się zatem bardzo bezpiecznym i precyzyjnym sposobem wspomagającym usuwanie blizn oraz rozstępów, ale służyć może również do wyszczuplania ciała. Warto ponadto wiedzieć, ze ciepło frykcyjne posiada zbawienny wpływ na bóle związane ze skurczami mięśni, a zatem usuwając rozstępy możemy również przynieść ulgę naszemu organizmowi.

Mikronakłucia i kwas hialuronowy

By usunąć rozstępy oraz blizny można poddać się także zabiegowi mezoterapii. Metoda ta pochodzi z Francji i w kraju tym jest refundowana przez Ministerstwo Zdrowia. Mezoterapia polega na nakłuwaniu ciała bardzo cienką igłą i wprowadzaniu specjalnych koktajli w skórę. Do usuwania rozstępów i blizn pomocny jest przede wszystkim kwas hialuronowy, który odpowiada za właściwe nawilżenie naszej skóry, jej jędrność i stymulowanie pracy fibroblastów. Zwiększona produkcja kolagenu odbywa się również dlatego, że podczas mezoterapii dochodzi do mikrouszkodzeń, podobnie jak w trakcie używania lasera. Mezoterapię trudno jednak zastosować na całe ciało i dlatego powinna być to metoda wspomagająca usuwanie blizn oraz rozstępów. Dobre efekty przynosi stosowana na twarzy np. do usuwania blizn potrądzikowych, gdyż jednocześnie wygładza zmarszczki i odmładza skórę. Mikronakłucia nie są bolesne, ale dla zwiększenia komfortu pacjenta stosowany jest przed zabiegiem krem znieczulający.
Bardzo istotny jest fakt, że wszystkie przedstawione sposoby na usuwanie rozstępów i blizn są nieinwazyjne i nie wiążą się z rekonwalescencją, a ponadto nie wymagają poniesienia ogromnych kosztów. Nie warto się zatem oszukiwać, że kolejny krem zdziała cuda i nasza skóra odzyska piękny wygląd, ponieważ żadna substancja wchłaniana przez skórę nie może uruchomić procesów regeneracyjnych, o których wspominaliśmy.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz