Najciekawsze książki na zimę 2021/2022

1 grudnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Kto czyta książki, żyje podwójnie” – Umberto Eco

Długie zimowe wieczory warto sobie umilić pasjonującą lekturą:) Polecamy Wam nowości wydawnicze tego sezonu, wśród których znajdziecie nie tylko idealne książki dla siebie, ale także wiele pomysłów na świąteczne prezenty dla bliskich!

Zapraszamy!

Oto nasze propozycje najciekawszych lektur na zimowe wieczory:

Związana z mafią – Ada Tulińska

Związana z mafią książka

Władza, bogactwo, zemsta i… namiętność. Co okaże się najsilniejsze?

Marcello jest synem bossa z Sycylii, Enrica. Nie został jednak uznany jako pełnoprawny członek rodziny, co sprawiło, że nosi w sercu nienawiść. Chce przejąć władzę w klanie Vedettich. Jego surowy wygląd, chłodne spojrzenie oraz blizna na twarzy i szyi budzą powszechny strach. Niektórzy mówią na niego Conciatore – Garbarz, bo podobno podczas tortur zdejmuje skórę z wrogów Familii. W przeciwieństwie do swoich braci nie ulega żądzom i nie szuka towarzystwa kobiet. Wszystko się zmienia, kiedy poznaje pewną niezwykłą Polkę.

Pola jest znana z tego, że przebiera w mężczyznach. Angażuje się jedynie w przelotne romanse, jest piękna i czarująca. Pech chce, że zaczyna uwodzić niebezpiecznego mafiosa. Jeszcze nie wie, w co tak naprawdę się uwikła. Groźny gangster zdążył już poznać jej słabości i ma dla niej ofertę współpracy. Proponuje, że stworzy dla niej markę mody na skalę europejską. Dom mody „Jackdaw” będzie miał w asortymencie ubrania zaprojektowane pod okiem Poli, która zostanie królową swojego imperium. Wystarczy, że… No właśnie, co Pola będzie w stanie zrobić, żeby spełnić marzenia? Oferta Włocha jest bardzo kusząca, a Polę ciągnie do luksusu, biżuterii i… władzy.
Premiera książki już 8 grudnia!

Książkę poleca Wydawnictwo Kobiece

 

Kusicielka – Emilia Szelest

Kusicielka książka

Kiedy pokusa jest silniejsza od zasad, gra toczy się o wszystko…

Michael Banks jest nowym zawodnikiem sławnej drużyny hokejowej Ventura Devils. Ma talent, motywację i charakter, który pozwala mu skupić się wyłącznie na karierze sportowej. Sądzi, że od wyznaczonego celu nie odwiedzie go nikt na świecie.

Wtedy właśnie poznaje Alison. Piękną dziewczynę, z którą momentalnie łączy go elektryzująca więź. Problem w tym, że zdążył się nią zafascynować, zanim dowiedział się, kim jest. Teraz musi za wszelką cenę trzyma się od niej z daleka. Alison Hayes okazuje się bowiem córką właściciela drużyny, do tego to właśnie ona przewodzi grupie dziewczyn nazywanych przez hokeistów Kusicielkami. Ich głównym zadaniem jest trzymanie zawodników z dala od kłopotów, alkoholu i narkotyków. Związki między Kusicielkami a zawodnikami są wzbronione, a romanse między nimi – karane wyrzuceniem z drużyny.

Michael za nic nie chce zostać odsunięty od gry. Tylko czy da sobie radę z Alison, która przecież zawsze zdobywa to, czego pragnie? Czy oprze się takiej pokusie? A może zatonie w tej pełnej sprzeczność relacji, w której niechęć miesza się z pożądaniem?
Premiera książki już 8 grudnia!

Książkę poleca Wydawnictwo Niegrzeczne Książki

 

Bad girl – Weronika Sawicka

Bad girl książka

Przyszedł czas na prawdziwą bad girl w świecie gorących przystojniaków.

Samantha nie należy do grzecznych dziewczynek. Niebieskie włosy, tatuaże, niewyparzony język, temperament, którego nie sposób ujarzmić, a do tego bardzo sprecyzowane plany na życie – własna knajpa. Sam jest twarda i wie, że droga do celu nie będzie usłana różami. Potrzebuje pieniędzy, aby sfinansować swoje marzenia, a do tego niezbędna jest dobra praca. Tylko kto zatrudni bad girl? Tylko ktoś, kto nie przypuszcza, co Samantha skrywa za twarzą anioła.

Nadszedł zatem dzień, by niepokorna Sam przeistoczyła się w skrupulatną i skorą do pomocy asystentkę biurową. Tatuaże da się schować pod starannie wyprasowaną koszulą, ale czy można ukryć tak barwną osobowość? Nie będzie to łatwe, zwłaszcza że na horyzoncie pojawił się właśnie facet z jej fantazji. Czy spodoba mu się grzeczna wersja Samanthy? A może ten typ woli pewną siebie dziewczynę żądną mocnych wrażeń? Którą twarz zdecyduje się pokazać mu Sam?

Premiera książki – 19 stycznia!

Książkę poleca Wydawnictwo Niegrzeczne Książki

 

Dobro. Jak być optymistą w trudnych czasach – ks. Adam Boniecki

Dobro książka
Najnowsza książka księdza Adama Bonieckiego. Głos spokoju i rozsądku w twoim domu.

Czy powinno się nauczać religii w polskich szkołach? Jak odnaleźć spokój i harmonię w pocovidowej rzeczywistości? Czego w dobie kryzysu klimatycznego naucza nas Ewangelia? Jak rysuje się przyszłość polskiego Kościoła? Co z nami robią media społecznościowe? Jak ze sobą rozmawiać mimo różnic?

Ta książka to wybór najbardziej aktualnych tekstów księdza Adama publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego” w latach 2019–2021. Lektura poruszających, pełnych mądrości i zrozumienia tekstów pozwala odkryć głos prawdziwego autorytetu, którego we współczesnym świecie tak bardzo poszukujemy.

Ks. Adam Boniecki studiował filozofię na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był duszpasterzem akademickim przy uniwersyteckim kościele św. Anny w Krakowie. W 1979 roku Jan Paweł II wezwał go do Rzymu i powierzył mu poprowadzenie polskiej edycji „L’Osservatore Romano”. Redaktor senior „Tygodnika Powszechnego”.

Książkę poleca Wydawnictwo Znak

 

Nowy początek – Magdalena Kawka

Nowy początek książka
Kolejny tom lwowskiej sagi.

Znakomita powieść o trudnych ludzkich relacjach w jeszcze trudniejszych czasach.

Po prawie sześciu latach wojna wreszcie się kończy. Niestety, rodzina Lindnerów nie może w pełni cieszyć się wolnością. Tak długo na nią czekali, ale okazało się, że ta, która nadeszła, jest inna, niż ją sobie wyobrażali. Zamiast rozpocząć nowe życie wyzwolonym Lwowie, zostają deportowani. Pakują więc dobytek do bydlęcych wagonów i razem z setkami tysięcy innych repatriantów z Kresów ruszają na Ziemie Odzyskane, tyleż obiecane, co niechciane.

Po długiej, męczącej i pełnej dramatycznych wydarzeń podróży trafiają do niewielkiego, opuszczonego przez Niemców miasteczka na Pomorzu Zachodnim, gdzie wciąż jeszcze unoszą się duchy dawnych mieszkańców.

Lilka, Michaś, Marianna i Gustaw bardzo tęsknią za Lwowem. Muszą jednak zaakceptować nową rzeczywistość, co okazuje się trudne w poniemieckich realiach, wśród przybyszów z całej Polski, nie zawsze dobrych i życzliwie nastawionych do sąsiadów.

W dodatku zły los nie zamierza o nich zapomnieć i jeszcze nie raz upomni się o swoje…

Gustaw nie może się pogodzić z tym, że Szura została z matką na Ukrainie, Lilka obsesyjnie tęskni za ukochanym, o którym nie ma żadnych wieści, a Marianna pewnego dnia staje twarzą w twarz z demonem, który tym razem nie przyszedł z zewnątrz, tylko mieszkał w niej samej.

We Lwowie urodzili się moi dziadkowie. Po wojnie przyjechali na Ziemie Odzyskane, ale do końca życia nosili w sercu tamten świat katulających się tramwajów, śpiewnie zaciągających handełesów i burzliwej młodości, spędzonej w tym najpiękniejszym z miast.

Książkę poleca Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

Projekt święta – Magdalena Szczepańska

Projekt święta książka

„Projekt święta” to historia dzieci, które mieszkają w jednej kamienicy. Pewnego dnia bohaterowie wpadają na pomysł, aby przygotować prezent dla Świętego Mikołaja i wręczyć go mu w Wigilię. Całą sprawę traktują jak ważną misję i bardzo poważny projekt. Będą piec dla Mikołaja ciasteczka, przygotowywać różności z gliny, rysować laurki, a przy okazji przeżywać różne przygody i mierzyć się z przeciwnościami losu.

„Projekt święta” to wyjątkowa książka, pełna humoru, patrzenia na świat z dziecięcej perspektywy, wspólnego spędzania czasu i wymyślania ciekawych aktywności. Autorka przemyca w niej mnóstwo wiedzy o tradycjach świątecznych, nie tylko polskich, a wszystko jest opowiedziane w sposób zabawny, czasem wręcz przewrotny. Tekst uzupełniają piękne ilustracje Kasi Nowowiejskiej.

„Projekt święta” zawiera 24 rozdziały, więc można potraktować ją jak swoisty kalendarz adwentowy i czytać po jednym rozdziale w oczekiwaniu na Święta.

Książkę poleca Wydawnictwo Wilga

 

Zimowy las – Anna Paszkiewicz

Zimowe opowiadania pełne nastroju i czaru. Idealne do wspólnego, rodzinnego czytania.

Zimowy las książka

Las zimą tętni życiem i jest pełny zwierząt, a ich przygody uczą szacunku do przyrody i dbania o środowisko. Ciekaw treść i piękne

rysunki w pełni oddają specyfikę tej urokliwej pory roku. Dzięki zimowej scenerii dzieci mogą poczuć atmosferę zbliżających się

świąt.

Książkę poleca Wydawnictwo Wilga

 

Gdzie jesteś Precelku – Aniela Cholewińska-Szkolik

Gdzie jesteś Precelku?
Precelek jest szczeniaczkiem, najlepszym przyjacielem Zuzi. Swoje imię zawdzięcza pozycji, którą przybiera, gdy smacznie śpi.

Precelek, Zuzia i cała rodzina szykują się do świąt Bożego Narodzenia. Któregoś dnia wybierają się na targ, gdzie pośród świątecznego zamieszania piesek się gubi. Zrozpaczona rodzina szuka Precelka, jednak poszukiwania nie przynoszą rezultatów. Tymczasem Precelek błąka się po świecie, ale trafia na samych przyjaznych ludzi. Chciałby jednak wrócić do domu, do Zuzi. Czy Precelek wróci do rodziny na święta?

Książkę poleca Wydawnictwo Wilga

 

Magiczny sklep z prezentami – Maudie Powell-Tuck

Magiczny sklep z prezentami książka

Dla rodziny Bartka święta Bożego Narodzenia mogą w tym roku nie być zbyt wesołe. Nie mogą pozwolić sobie na choinkę ani nawet na wspaniały ciepły posiłek. Święta Bożego Narodzenia straciły dla chłopca cały swój urok.

Ale wszystko się zmienia, gdy Bartek poznaje gadającego niedźwiedzia polarnego i trafia do sklepu pełnego upominków nie z tego świata! Czy któreś z nich trafią do rodziny chłopca? Czy uda się uratować Boże narodzenie?

Magiczny sklep z prezentami to wzruszająca opowieść o tym, że pieniądze w życiu nie są najważniejsze.

Książkę poleca Wydawnictwo Wilga

Ujście. Blog Trzeci – Jacek Bocheński

Ujście. Blog Trzeci książka

W „Blogu Trzecim” na początku nie było słowa, jak powinno być. Na początku była katastrofa. 95-letni Jacek Bocheński to z pewnością jeden z najstarszych blogerów świata. I zarazem jeden z najbardziej przenikliwych, czego dowód daje w kończącym jego Trylogię Internetową „Ujściu, czyli Blogu Trzecim”, niestety – jak zapowiada – ostatnim.

Zapiski pisarza powstawały przez dwa i pół roku, od maja 2018 do stycznia 2021, w burzliwym czasie protestów społecznych i pandemii, a także w chwili, gdy przed oknem autora powstaje „Inwestycja”, która zdaniem mieszkańców jego domu zamknie ich w „betonowej trumnie”. Odnajdują się też zagubione utwory jego ojca i dzieje się mnóstwo rzeczy stanowiących doskonały pretekst do arcyciekawych spostrzeżeń, rozważań i podsumowań.

Dlaczego dziś chorowita demokracja umiera? – zastanawia się bloger, znawca antyku i twórca słynnych książek o starożytnym Rzymie. Jak pięćset plus zmienia się w pięćset pluralizm? Czym jest powszechne wkurzenie, komu i do czego potrzebna jest swojskość?
Co dziś właściwie oznacza słowo „normalnie”? Jak to możliwe, że emocja upokorzyła rozum, i co z tego może wyniknąć?
Osobnym bohaterem staje się też znany językoznawca, profesor Walery Pisarek, zmarły nagle w dniu, w którym miał wygłosić laudację na cześć autora. Porównując swoje losy z życiem profesora, Bocheński wraca do czasów, których był świadkiem wyjątkowym.
I, by tradycji stało się zadość, pojawia się kolejna Justyna, bo każdy z blogów ma swoją. Kim jest? Co pozwala autorowi, a zatem także nam, uzmysłowić?

Mądrość nie jest racją. Jest zdolnością dostrzegania różnych widoków – przypomina Jacek Bocheński. Z tych widoków możemy złożyć intrygującą panoramę współczesności, która składa się zawsze nie tylko z tego, co właśnie jest, ale też z tego, co było.

Jacek Bocheński, ur. 29.07.1926, prozaik, eseista, w 1949 debiutował zbiorem opowiadań „Fiołki przynoszą nieszczęście”. Autor Trylogii Rzymskiej („Boski Juliusz” 1961, „Nazo poeta” 1969, „Tyberiusz Cezar” 2009). Jednak najbardziej znaną książką pozostał „Boski Juliusz”, rzecz o antycznym dramacie władzy, odczytywana jako aluzja do współczesności. W 1962 nagrodziło ją Radio Wolna Europa jako najlepszą książkę krajową. Książka „Antyk po antyku” była w 2011 nominowana do Nagrody Nike. Współzałożyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Zapis” wydawanego od 1977 do 1981 poza cenzurą. Jest też autorem Trylogii Internetowej, od 2009 prowadził blog, w 2016 ukazał się w wersji książkowej jego pierwszy „Blog”, w 2018 – „Justyna. Blog Drugi”, a teraz „Ujście. Blog Trzeci”. Pod pseudonimem Adam Hosper pisał teksty piosenek (m.in. „Rudy rydz”), był też twórcą komiksów.

Książkę poleca Wydawnictwo Agora

 

MOMO (audiobook) – Michael Ende

Momo audiobook

Pewnego dnia w ruinach starego amfiteatru pojawia się tajemnicza dziewczynka – Momo. Szybko zaprzyjaźnia się z okolicznymi mieszkańcami. Dzieci uwielbiają się z nią bawić, a dorośli dzielą swoimi kłopotami. Jedno spotkanie z Momo wystarczy, żeby w ich życiu zapanował spokój i radość. Jednak wkrótce całe miasto opanowują bezwzględni szarzy panowie, którzy kradną ludziom wolny czas i zatruwają ich serca śmiertelną szarą nudą. Czy Momo uda się uratować swoich przyjaciół? Czy mając do pomocy jedynie żółwia i zagadkowego mistrza Horę pokona szarych panów? Posłuchajcie…

„MOMO” Michaela Ende należy do najpiękniejszych klasyków literatury dziecięcej, ale nie tylko. Sam autor kierował ją w równym stopniu do dorosłych, w przekonaniu, że ta poruszająca opowieść o wartości czasu, przyjaźni i uważności może odmienić każdego.
Mało jest w literaturze światowej książek trafiających w serce czytelnika w każdym praktycznie wieku. Momo z pewnością do nich należy.
Pisarz Michael Ende, jest jednym z najpopularniejszych autorów literatury dziecięcej. Poza ,Momo napisał Niekończącą się historię, na podstawie której powstała jedna z największych europejskich superprodukcji filmowych – The NeverEnding Story oraz serię przygód Kuby Guzika, która stała się podstawą do popularnego serialu animowanego.

Audiobookowi Momo we wspaniałej interpretacji Edyty Jungowskiej towarzyszy oprawa muzyczna duetu Szamburski/Zakrocki. To idealna lektura dla dzieci w wieku 9-13 lat.

Audiobook poleca Wydawnictwo Jung-off-ska

 

Cóż innego mogłabyś zrobić, Matko! – Erzsi Sándor

Cóż innego mogłabyś zrobić, Matko książka

Ta wyjątkowa książka autorstwa węgierskiej aktorki i dziennikarki, Erzsi Sándor, wzrusza nie poprzez tani sentymentalizm. Jest poruszającym, ale i zdystansowanym, autoironicznym obrazem mądrej miłości, odwagi; subtelnym autoportretem dwojga ludzi, którzy znajdują w sobie siłę, aby marzenia realizować wbrew i na przekór okolicznościom. Jej bohaterowie, w dwugłosie, przedstawiają swoje losy – ociemniałego od urodzenia dziecka i przygotowującej je do aktywnego życia matki.

Jej lektura uczy więcej niż niejeden obszerny tom literatury motywacyjnej. Osobom z niepełnosprawnością daje wsparcie i wskazuje drogę. Tych, dla których los był łaskawy, uczula na nieszczęście innych. Pokazuje, jak żyć bez wylewania nad sobą łez, za to racjonalnie, wytrwale i z miłością.

Książkę poleca Studio Emka

 

2030. Jak ścieranie się najwyraźniejszych dzisiejszych trendów przekształci przyszłość wszystkiego – Mauro F. Guillén

2030 książka

Napisana w przystępny sposób książka Mauro Guilléna, hiszpańsko-amerykańskiego socjologa, ekonomisty politycznego i edukatora w dziedzinie zarządzania, jest obowiązkową lekturą dla tych, którzy chcą zrozumieć, czym są, dlaczego są i z czym się wiążą globalne zmiany transformacyjne.

Książkę poleca Studio Emka

 

Po nitce do kłębka – Anna Paszkiewicz

Po nitce do kłębka książka

Czasem niewielka i z pozoru mało ważna rzecz może wiele zmienić. Na pierwszy rzut oka to tylko łyżeczka, pocztówka, bibelocik albo KŁĘBEK WŁÓCZKI… Przypadek może sprawić, że nabiera zupełnie innego znaczenia, a czyjeś życie staje się przyjemniejsze, bardziej radosne. Nie wierzycie? Przeczytajcie o babci Matyldzie i przygodzie pewnego kłębuszka, z którego babcia chciała zrobić szalik. Przekonacie się, że pozornie cienka nitka ma wielką moc, a drobne gesty życzliwości są bardzo potrzebne.

Anna Paszkiewicz (1979) – autorka ponad dwudziestu książek dla dzieci (m.in. Marzenie; Detektyw Bzik; Pafnucy, ostatni smok). Na stałe współpracuje z czasopismem dla dzieci niewidomych i niedowidzących „Promyczek”. Od kilku lat w dolnośląskich przedszkolach i szkołach organizuje spotkania promujące czytelnictwo. Uwielbia podróże, truskawki, malarstwo abstrakcyjne i wędrówki po górach, podczas których ładuje baterie i chwyta literackie pomysły.

Książkę poleca Wydawnictwo Alegoria

 

Puzzle pamięci – Marek Karpiński

Puzzle pamięci książka

Dziadek Franciszek – świetny inżynier, budowniczy mostów; ojciec Zbigniew – doskonały, zasłużony architekt, autor m.in. Ściany Wschodniej w Warszawie; ciotka Wanda – historyk sztuki; stryj Światopełk – satyryk, poeta. Drugi dziadek, Wojciech Gozdawa-Zatwarnicki – założyciel „Ogrodów czerniakowskich”; mama Stanisława – inżynier rolnictwa; najstarszy brat Jakub – socjolog, politolog, historyk; drugi brat, Wojciech – pisarz, krytyk literacki, tłumacz, historyk sztuki, historyk idei.
I ON – Marek Karpiński, autor tej książki – filolog, publicysta, urzędnik państwowy, działacz opozycji w okresie PRL, rzecznik prasowy prezydenta RP Lecha Wałęsy, dyrektor Instytutu Lecha Wałęsy.

Czy wspomnienia o takiej Rodzinie mogą nie być fascynujące i doskonale napisane? Oczywiście – nie mogą. Czy życie Autora obfitowało w wydarzenia ważne i godne upamiętnienia? Oczywiście – tak. Czy warto sięgnąć po tę książkę? Zdecydowanie tak! Kalejdoskop wydarzeń i ludzi, a wszystko podane językiem barwnym, ze swadą, humorem, ale też wzruszeniem.

Książkę poleca Wydawnictwo Alegoria

 

Gwiazdkowy Prosiaczek – J.K. Rowling

Gwiazdkowy Prosiaczek książka

Jack jest bardzo przywiązany do swojej przytulanki, Daj Prosia. DP jest z nim zawsze, na dobre i na złe. Nagle w Wigilię staje się coś strasznego – DP ginie. Na szczęście Wigilia to noc cudów i przegranych spraw. W tę noc życie wstępuje nawet w zabawki. Gwiazdkowy Prosiaczek, nowa przytulanka Jacka (beznadziejny zamiennik starej), ma śmiały plan: udadzą się razem w magiczną podróż, aby odnaleźć to, co utracone, i ocalić naj

lepszego przyjaciela, jakiego Jack kiedykolwiek miał…

Gwiazdkowy Prosiaczek to emocjonująca i podnosząca na duchu powieść przygodowa o więzi chłopca i jego ukochanej przytulanki oraz o tym, na jak wiele potrafi się on zdobyć, by odzyskać swój skarb. To książka jednotomowa, niepowiązana z wcześniejszymi utworami J.K. Rowling, skierowana do dzieci w wieku 8+.

Tę powieść pióra autorki zaliczanej do największych pisarzy świata pokochają całe rodziny.

Książkę poleca Wydawnictwo Media Rodzina

 

Piętno Katriny – Agnieszka Bednarska

Piętno Katriny książka

„Wszystko to, co w historii, którą właśnie zamierzasz przeczytać, jest najbardziej mroczne, przerażające i nieprawdopodobne, to fakty” – tymi słowami autorka wprowadza czytelnika w klimat swojej mglistej, fascynującej powieści z pogranicza jawy i snu. Huragan Katrina

spustoszył stany Luizjana i Missisipi w sierpniu 2005 roku, pozostawiając po sobie nie tylko straty materialne, zrujnowane domostwa i wypłukane przez wielką wodę cmentarze, lecz także traumę w psychice ludzi, którzy go przeżyli.

Do miejscowości doświadczonej huraganem przyjeżdża dziewczyna z Polski. Ucieka przed trudnymi przeżyciami, ale w Norco Valley nie czeka na nią sielanka, podobnie jak na pewną rodzinę, która osiedla się w tajemniczym domostwie.

Najnowsza, trzymająca w napięciu, powieść Agnieszki Bednarskiej ukazuje się w beletrystycznej serii Gorzka Czekolada.

Książkę poleca Wydawnictwo Media Rodzina

 

Okrutna siostra – Dionne Karen

Okrutna siostra książka

Dwa pokolenia sióstr. Niewybaczalna zbrodnia. Sekret, który może zniszczyć rodzinę.

Zbrodnia z przeszłości zaważyła na życiu dwudziestosześcioletniej Rachel Cunningham, która od piętnastu lat przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Ma luki w pamięci i wini siebie za śmierć rodziców. Gdy na światło dzienne wychodzą nowe szczegóły dotyczące zabójstwa, Rachel decyduje się wrócić do domu i tam znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Co tak naprawdę wydarzyło się tego feralnego dnia? Jakie tajemnice kryje dom na moczarach?
Spektakularny powrót autorki bestsellera Córka Króla Moczarów.

Książkę poleca Wydawnictwo Media Rodzina

Chłopiec zwany Gwiazdką – Matt Haig

Uwierz w niemożliwe!

Oto prawdziwa historia Świętego Mikołaja!

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które sądzą, że rzeczy niemożliwe nie istnieją, natychmiast odłóż tę książkę. Są w niej bowiem wyłącznie rzeczy magiczne i niemożliwe.

Jesteś wciąż z nami? To dobrze. (Elfy byłyby z ciebie dumne). W takim razie zaczynajmy…

Skąd się wziął Święty Mikołaj? Jak doszło do tego, że człowiekowi udało się zaprzyjaźnić i zamieszkać z elfami? No i kto wymyślił, by wszystkie dzieci z całego świata w święta Bożego Narodzenia dostawały prezenty? Jeśli jesteś ciekawy (wiem, że jesteś – wszyscy jesteśmy!), wyrusz z nami w tę fascynującą, świąteczną podróż.

Chłopiec zwany Gwiazdką został zekranizowany. Premiera filmowa zapowiadana jest na listopad 2021 roku. W filmie będziemy mogli zobaczyć między innymi Maggie Smith, Sally Hawkins i Toby’ego Jonesa.

Matt Haig to wielokrotnie nagradzany autor książek dla dzieci i dla dorosłych. Bestsellerowy Chłopiec zwany Gwiazdką był jego pierwszą świąteczną powieścią. Dalsze części tego cyklu to Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę oraz Ojciec Gwiazdka i ja.

„Zabawna i wzruszająca opowieść o Świętym Mikołaju. Ho, ho, ho! Moje dzieci też były zachwycone”.

Yann Martel, autor Życia Pi

„Wiadomo od lat, jak stary jest świat, że w wyobraźni małego człowieka nie ma rzeczy niemożliwych. Utwierdza nas w tym Mikołaj – mały bohater tej jakże odległej od nas kulturowo opowieści z krainy białej jak mleko, tak od nas położonej daleko. Gdzie żyją sobie wygodnie elfy. Dzieci kochają te małe stworki, które nie zawsze są jak aniołki. Często są to potworki zdolne do najstraszniejszych posunięć. Jak w każdej bajce trochę się śmiejemy, trochę płaczemy i boimy. Ale warto przez to przejść, aby się dowiedzieć, jak i skąd wziął się na świecie pierwszy Święty Mikołaj. Ten sam, na którego odwiedziny czekają dzieci na całym świecie. Czy tylko dzieci?”

Ewa Chotomska

Książkę poleca Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Najsłynniejsze opowiadania wigilijne – Charles Dickens, Anthony Trollope

Opowiadania wybitnych pisarzy, które łączy świąteczna atmosfera i niepowtarzalny wiktoriański styl.

Ta niezwykła książka jest idealnym prezentem dla wszystkich miłośników tradycyjnych świątecznych opowieści. Zawiera najsłynniejszą opowieść wigilijną wszech czasów autorstwa Charlesa Dickensa oraz dwa słynne świąteczne utwory Anthony’ego Trollope’a, ukazujące zabawny, a zarazem wnikliwy portret wiktoriańskiej Anglii.

Książkę poleca Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Gwiazdka z duchami. Antologia opowiadań grozy – Margaret Oliphant i inni 

Fascynujący zbiór klasycznych opowieści o duchach, nadprzyrodzonych zjawiskach i nawiedzonych domostwach.

Autorki prezentowanych w tomie opowiadań, Ellen Wood, Margaret Oliphant i J.H. Riddell, należały do grona najpopularniejszych przedstawicielek nurtu niesamowitości w literaturze angielskiej drugiej połowy XIX wieku, ale ponadczasowość poruszanych tematów sprawia, że także i dziś czytelnik znajdzie prawdziwą przyjemność w lekturze ich utworów. Barwny język, którym opisują osobliwości czasów wiktoriańskich, zmysł obserwacji do niekiedy dziś szokujących norm społecznych, ale przede wszystkim typowa dla literatury gotyckiej w tej epoce umiejętność podsycania naszych lęków sprawiają, że te opowieści o duchach, rodowych klątwach i tajemniczych zniknięciach czyta się dziś z zapartym tchem.

Z kolei nawiązujące do ludowych podań utwory nieco zapomnianego dziś Romana Zmorskiego, poety, tłumacza i folklorysty, oraz młodzieńczy utwór Zygmunta Krasińskiego Mściwy karzeł reprezentują tzw. nurt czarnego romantyzmu, w którym świat ludzi ściśle spojony jest z mrocznym światem duchów. Karty tych opowieści zaludniają upiorni mściciele, powstałe z grobu monstra, demony z zaświatów i przeklęte siedliska, słowem motywy do dziś popularne w literaturze i filmie grozy.

Książkę poleca Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Świąteczne tajemnice Tom 2 – red. Otto Penzler

Drugi tom unikalnej antologii najlepszych świątecznych opowieści kryminalnych.

Ten wyjątkowy zbiór zawiera rozmaite opowiadania kryminalne, które łączy magiczny świąteczny klimat. Czytelnicy znajdą tu zarówno klasyczne, jak i współczesne utwory, pełne kryminalnych zagadek, mrocznych tajemnic, zaskakujących zwrotów akcji, a czasem również atmosfery grozy. Misternie skonstruowane fabuły, ekscentryczni bohaterowie i niesamowita świąteczna atmosfera sprawią, że ta antologia będzie wymarzonym prezentem dla każdego, komu Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z wciągającą lekturą.

Książkę poleca Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Świąteczne morderstwo – Ada Moncrief

Święta Bożego Narodzenia w Westbury Manor będą miały w tym roku zaskakujący przebieg. Detektyw amator musi rozwikłać iście piekielną tajemnicę…

Wigilia 1938 roku. Rodzina Westburych wraz z przyjaciółmi zbiera się w pięknej, wiejskiej rezydencji.
Trwa świąteczna uczta, a pokoje na piętrze czekają już na przyjęcie gości. Ale tej nocy jedno łóżko pozostanie puste. W świąteczny poranek ciało Davida Campbella-Scotta zostaje odnalezione na śniegu. Obok leży pistolet, a do zwłok wiedzie tylko jedna para śladów. Jednak detektywowi amatorowi, Hugh Gavestonowi, coś nie pasuje. Campbell-Scott dopiero co wrócił z zagranicy niewyobrażalnie bogaty – dlaczego miałby odebrać sobie życie? Rozpoczyna się śledztwo…

Cudownie klimatyczne, pełne czarującego dowcipu i błyskotliwej intrygi, Świąteczne morderstwo stanowi idealną pozycję dla fanów Agathy Christie.

„Jeśli jesteś fanem zagadek historycznych, Świąteczne morderstwo powinno znaleźć się na szczycie twojej listy książek do przeczytania”.
„Cultured Vultures”

Ada Moncrieff urodziła się w Londynie, mieszkała w Madrycie i Paryżu. Studiowała anglistykę na Uniwersytecie w Cambridge, pracowała w teatrze, branży wydawniczej oraz jako nauczycielka. Świąteczne morderstwo to jej pierwsza powieść.

Książkę poleca Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Pożyczalscy (audiobook) – Mary Norton

Wyobraź sobie, że w twoim domu oprócz rodziny, którą znasz, mieszka druga – o której istnieniu nie masz pojęcia. Przypomnij sobie: ile razy nie mogłaś znaleźć skarpetki lub nieoczekiwanie ginęła ci igła bądź agrafka? Albo ty – przysiągłbyś na wszystko, że położyłeś rękawiczkę na stole i gdzie się ona podziała? Magia? Nie. Za tajemniczymi zniknięciami przedmiotów ukrywa się … właśnie ta druga rodzina. Mieszkają pod podłogą, są nie więksi niż palec, a poza tym – zupełnie tacy sami jak my. Nazywają się – Pożyczalscy.

Grosiek, Domilia i Arietta, czyli tata, mama i ich córka, mieszkają pod podłogą kuchni starego domu, gdzieś na angielskiej wsi.
Ich przytulne mieszkanko zbudowane jest z masy „pożyczonych” ludzkich przedmiotów. Mydelniczka jest wanną, szpulka od nici taboretem, znaczki pocztowe wiszą na ścianach jako obrazy, a zupa „dochodzi” w naparstku.
Wiodą spokojne i miłe życie, a gwarancją ich bezpieczeństwa jest jedna jedyna zasada – nie dać się zobaczyć ludziom.
Co z tego, skoro mała Arietta, jak każde dziecko, jest ciekawa świata i … ludzi.
Czy zatem złamanie świętej zasady i spotkanie z Chłopcem odmieni życie Pożyczalskch?
Audiobook w brawurowej interpretacji Edyty Jungowskiej ze wspaniałą oprawą muzyczną duetu Szamburski/Zakrocki ucieszy wszystkie dzieci w wieku 6-12 lat!

Audiobook poleca Wydawnictwo Jung-off-ska

Braciszek i Karlsson z Dachu (audiobook) – Astrid Lindgren

Braciszek i |karlsson z dachu audiobook

Jeśli bywają dni, kiedy czujesz się samotny, nie ma żadnych widoków na to, żeby mieć własnego psa a wszystko wokół wydaje się być szare i ponure – od dzisiaj koniec z tym! Oto za oknem pojawił się Karlsson z Dachu. Małym guziczkiem w okolicach pępka uruchomił śmigło na plecach i unosi się w powietrzu.
Zaprasza Cię na małą podniebną przejażdżkę. Szykuj się zatem do odlotu z Karlssonem.

Karlsson z dachu, czyli „niesłychanie mądry i w miarę tęgi mężczyzna w najlepszych latach”, mieszka w małym domku za kominem „zupełnie zwyczajnego domu” w Sztokholmie. Nie sprawia mu kłopotu dostanie się na dach, wyposażony w śmigło, może latać ponad miastem, dokąd tylko ma ochotę. Pewnego dnia pojawia się w pokoju Braciszka, najmłodszego z trójki rodzeństwa Svantesson. Od tego dnia życie chłopca zmienia się diametralnie, dzięki Karlssonowi już nigdy nie czuje się samotny, wkracza w świat przygód i fantazji, jaka nie śniła się dorosłym…

Ta pełna szalonego humoru książka jest opowieścią o potędze wyobraźni, dziecięcych potrzebach i dziecięcej samotności. W sposób brawurowy zabiera nas w krainę psot, wybryków, absurdalnego humoru a czasami i niepoprawności. Tkliwa ręka pisarki Astrid Lindgren, niezapomnianej autorki chociażby „Pippi” czy „Dzieci z Bullerbyn” nadaje tej opowieści wyrazu ciepła i niezwykłego uroku.

Książka w interpretacji wspaniałej aktorki Edyty Jungowskiej z muzyką autorstwa Sambora Dudzińskiego jest dedykowana wszystkim dzieciom w wieku 5-10 lat.

Audiobook poleca Wydawnictwo Jung-off-ska

 

Zupełnie inny cud – Agnieszka Olejnik

Zupełnie inny cud książka

Opowieść o tym, że wcale nie trzeba czekać na anioły. Przecież każdy ma własne skrzydła.

Otoczony pięknym parkiem pałacyk w Leszczynach jest już gotowy na przyjęcie gości. Jego właściciel, milioner Norbert Hall, spodziewa się, że będą to niezwykłe święta.

Niestety, kiedy wszyscy zasiądą do Wigilii, okaże się, że nic nie jest takie, na jakie wygląda. Pod uśmiechami kryją się ludzkie dramaty. Ula pragnie dziecka, Matylda leczy złamane serce, Kostek nie radzi sobie w związkach, Sonia pragnie zostać świętą, zaś babcia Rozalia nie lubi samej siebie.

Czy tej rodzinie można jeszcze pomóc? I jaką rolę do odegrania mają bezdomny w damskim skafandrze, kot dachowiec oraz piesek z jednym okiem?

Książkę poleca Wydawnictwo Filia

 

Miłość w płatkach śniegu – Dorota Milli

Miłość w płatkach śniegu książka

Owdowiały ojciec czterech córek martwi się o swoje pociechy. Kobiety nie planują ustatkowania się, czyli ślubu i dzieci.

Spotyka przyjaciela z dawnych lat. Wpadają na pomysł i ustalają plan działania, by te Święta były wyjątkowe, a w nadchodzącym roku mogli bawić się na weselu i czekać na wnuki.

Uparci ojcowie zabawią się w swatów. To nie spodoba się jedynakowi – kawalerowi, który ani myśli stanąć na ślubnym kobiercu, a tym bardziej żadnej z czterech niezależnych córek.

Romantyczny Gdańsk w zimowej odsłonie, urokliwa kamienica, przyjaźń i miłość, a wszystko w czasie przygotowań do Świąt i tego, co w nich najważniejsze.

Książkę poleca Wydawnictwo Filia

 

Śnieg otulił cię bielą – Katarzyna Misiołek

Śnieg otulił cię bielą książka

Wśród surowego piękna zaśnieżonych bieszczadzkich krajobrazów Martyna szuka prawdy o tym, co lata temu przytrafiło się jej zmarłej w niewyjaśnionych okolicznościach starszej siostrze. Czy bohaterce uda się odkryć prawdę o tamtym dramatycznym andrzejkowym wieczorze? Komu może zaufać? Przystojnemu funkcjonariuszowi Straży Granicznej, w którym niespodziewanie się zakochała? Znajomej z dzieciństwa, goszczącej ją w swoim domu? Dawnym przyjaciołom jej siostry Eweliny? A może nikt z nich nie jest z nią szczery?

Kto wie, co wydarzyło się lata temu w niewielkiej bieszczadzkiej wiosce? I komu zależy na tym, żeby prawda nigdy nie wyszła na jaw? Śnieg otulił cię bielą to poruszająca powieść o siostrzanej miłości, skrzętnie skrywanych rodzinnych tajemnicach, niszczącej namiętności i zbrodni. W Bieszczadach Martyna odnajduje miłość. Czy znajdzie coś jeszcze?

Książkę poleca Wydawnictwo Filia

 

Dzwonki, gwiazdki i słomki – Renata Kosin

Dzwonki, gwiazdki i słomki książka

Białe Boże Narodzenie na podlaskiej wsi, gdzie nadal pielęgnowane są dawne obyczaje, tradycja i staropolska gościnność.

Święta Bożego Narodzenia na wsi to jedno z największych marzeń Matyldy, dwudziestokilkuletniej, warszawskiej singielki. Aby je zrealizować, podstępem wprasza się na nie do rodzinnego domu Halszki – koleżanki z pracy, pochodzącej z podlaskiej prowincji.

Niestety, gdy dociera na miejsce, okazuje się, że wymarzona wieś pod wieloma względami odstaje od wyidealizowanych wyobrażeń typowego mieszczucha, zaczerpniętych głównie z książek i filmów. Mimo to Matylda nie poddaje się i za wszelką cenę stara się dopasować zastaną rzeczywistość do swojej wizji, co prowadzi do wielu nieoczekiwanych i zabawnych zdarzeń. Dziewczyna wywraca do góry nogami nie tylko życie goszczących ją gospodarzy, w tym starszego brata koleżanki – zadeklarowanego kawalera, ale też przy okazji własne.

Książkę poleca Wydawnictwo Filia

 

Jedyny dzień w roku – Agnieszka Jeż

Jedyny dzień w roku książka

Piękna opowieść o zaglądaniu w głąb siebie, w swoje wspomnienia i pragnienia. To także historia o tym, że święta to naprawdę szansa na wszystko – gdy zechce się z tej szansy skorzystać.

Świat wyhamowuje, łagodnieje, pachnie piernikiem i skrzy się śniegiem. W tej pięknej scenerii cichną spory, ludzie stają się sobie bliscy i wierzą, że zaczyna otaczać ich magia.

Brakuje tylko pierwszej gwiazdki na niebie, by zaczęła działać…
Wszyscy pragną takiego Bożego Narodzenia, Dorota też. Kiedy jedzie do rodziców, marzy o wyjątkowych świętach.
Ma nadzieję, że Wigilia będzie jak drzwi, za którymi czeka cud.

Rzeczywistość okazuje się jednak mało baśniowa. Ten specjalny, jedyny dzień w roku nie likwiduje magicznie wszystkich przykrych spraw, z którymi Dorota boryka się na co dzień, a rodzinne spotkanie, które miało być urocze, zmienia się w katastrofę. „Żeby ten dzień już się skończył”, myśli Dorota, żałując, że życie tak źle się z nią obchodzi. Wkrótce jednak odkrywa, że los przygotował dla niej coś niezwykłego. Niepowtarzalnie… powtarzalnego

Książkę poleca Wydawnictwo Filia

 

Dziewczynka z ciasteczkami – Ewa Formella

Dziewczynka z ciasteczkami książka

Wzruszająca powieść o sile miłości z wojenną historią w tle.

Stare gdańskie kamieniczki otulone pięknymi legendami i… ona. Kilkuletnia dziewczynka, potrafiąca godzinami słuchać wojennych wspomnień z dzieciństwa babci-sąsiadki, która jest w stanie rozbawić nawet najsmutniejszego sąsiada. A przy okazji sprawić, że święta mogą być magiczne dla każdego, a miłość może rozpalić nawet najzimniejsze serca.

Książkę poleca Wydawnictwo Filia

 

Drzewko szczęścia – Magdalena Witkiewicz

Drzewko szczęścia książka

Kornelia Trzpiot, dość leciwa dama, podczas wieczerzy wigilijnej oznajmia rodzinie, że do szczęścia, zarówno doczesnego, jak i wiekuistego, potrzebny jest jej wyłącznie herb. Nikt z osób zebranych przy stole nie zdaje sobie sprawy, że jest to głęboko przemyślana strategia naprawiania relacji rodzinnych, uknuta przez Kornelię i jej przyjaciela proboszcza w noc przed pierwszymi roratami. Rodzina bowiem stara się ukryć przed seniorką rodu różne sekrety. Ale Kornelia widzi wszystko.

Herb jest tylko pretekstem. Najważniejsze jest to, by scalić na nowo nieco rozsypującą się rodzinę. Bo to w rodzinie tak naprawdę jest siła. A resztę da się załatwić, także tytuł szlachecki…

Uroczy rodzinny galimatias. Będziecie się śmiać i fantastycznie bawić! To jedna z tych książek Magdaleny, które lubię najbardziej!
Alek Rogoziński

Książkę poleca Wydawnictwo Filia

 

Świąteczne opowieści. Disney

„Świąteczne opowieści” to aż dziewięć pięknych zimowych historii pełnych magii…

Weź udział w akcji ratunkowej Belli, zimowej przygodzie Dumbo, przeżyj zabawkowe i najsłodsze święta czy lodowe igrzyska. Ulubieni przez dzieci bohaterowie animacji Disneya dostali ważne zadanie – umilić małym i dużym czas oczekiwania na najpiękniejsze święta w roku!

Książkę poleca Wydawnictwo Olesiejuk

 

Moje pierwsze bajki na święta

„Moje pierwsze bajki na święta” to kolejny bogato ilustrowany tom serii o ulubionych dziecięcych bohaterach animacji Disneya. Tym razem w każdej z sześciu opowiastek panuje duch Świąt Bożego Narodzenia. To okazja poznać „Pierwsze święta szczeniaków”, a wszystkich łaciatych, czyli 101 dalmatyńczyków, „Świąteczne poszukiwania skarbów” Małej Syrenki, „Najsłodsze święta” Kubusia Puchatka, dowiedzieć się, jak „Minnie ratuje święta”, oczywiście razem z Mikim, „Aurora przygotowuje Święta” oraz co dla przyjaciół z „Aut” oznacza „Najlepszy prezent na świecie”.

Książkę poleca Wydawnictwo Olesiejuk

 

Zakazane miejsca na świecie. Podróże magicznym dywanem – Patrick Makin

Zakazane miejsca na świecie picturebook

Co upiornego jest w japońskiej wyspie Hashima, że wstęp na nią jest surowo wzbroniony? Czy amerykańska baza wojskowa – Strefa 51 – rzeczywiście ukrywa prawdę o istnieniu UFO? Bo jeśli nie, to dlaczego nie można tam wejść? Słyszałeś o labiryntach pełnych ludzkich kości w paryskich katakumbach? Dla zwiedzających jest dostępna tylko ich niewielka część. Niejeden śmiałek zapuścił się jednak głębiej, lecz przepadł bez wieści… A może chciałbyś wejść do uśpionego wulkanu lub dotrzeć na samo dno Rowu Mariańskiego?

Odkryj miejsca, o których nawet nie marzyłeś, że będziesz mógł zobaczyć. Dlaczego są tak pilnie strzeżone?

Uwaga! Książka napisana w duchu przygody. Dla dzieci wieku 6+ oraz ich starszego rodzeństwa.

Książkę poleca Wydawnictwo Znak

 

Milion ostryg na szczycie góry – Alex Nogués

Milion ostryg na szczycie góry picturebook

Co kryje w sobie ziemia? Co robi milion ostryg na szczycie góry? Gdzie znaleźć kości dinozaura? Czego można się nauczyć o historii Ziemi od skamieniałych mięczaków?

Rusz z znanym geologiem w fascynującą podróż przez miliony lat i odkryj, jakie tajemnice kryje w sobie ziemia. Dowiedz się, czym są ruchy mórz, warstw i płyt tektonicznych, dlaczego morze się porusza?  Czy to prawda, że kontynenty wędrują? Jak powstaje trzęsienie ziemi? I czy sto lat to dużo w historii świata?

Książka dla dzieci w wieku 4+, dociekliwych odkrywców, dla których każdy napotkany kamyk to jakaś skamielina lub ząb dinozaura.

Książkę poleca Wydawnictwo Znak

 

 

Zobacz również:

1. Recenzje książek – sprawdź, co warto przeczytać!
2. Jak czytanie wpływa na rozwój dziecka
3. Konkursy z nagrodami

Share and Enjoy !

Shares

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Najciekawsze książki na zimę 2021/2022

  1. avatar coolinarna pisze:

    Moje dzieci uwielbiają kolorowe książeczki, a audiobooków mogą słuchać na okrągło!

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Rehabilitacja po przechorowaniu cov…
Wiele osób też potrzebuje wsparcia psychologa, zwłaszcza po ciężkiej chorobie.
Mieszanie podkładów
Ja mieszam podklady różnych marek i nic to nie przeszkadza w makijażu..
Travelist
Fajnie byłoby gdzieś wyskoczyć w lutym, muszę tam zajrzeć
Suknia ślubna - Warszawa
Ja lubię oryginalne kolory sukni ślubnych, biel to nuda.