Nadwrażliwość zębów – co to jest i jak sobie radzić z tym problemem?

28 sierpnia 2020, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Nadwrażliwość zębów jest często występującym problemem. Charakteryzuje się dotkliwym, przeszywającym bólem podczas spożywania ciepłych posiłków, picia herbaty lub jedzenia lodów. Przyczyn nadwrażliwości można doszukać się m.in. w nieprawidłowo prowadzonej higienie jamy ustnej, zgryzu lub też mechanicznych uszkodzeniach szkliwa. Jak sobie radzić z tą dolegliwością? Odpowiedzi na to pytanie udzielamy poniżej.

Jak rozpoznać nadwrażliwość zębów?

W przypadku wystąpienia schorzenia osoba nim dotknięta odczuwa nagły, ostry i krótkotrwały ból, który może być spowodowany kilkoma czynnikami. Pierwszym z nich jest bodziec termiczny wstępujący podczas spożywania gorących albo zimnych napojów, czy posiłków. Kolejny to bodziec chemiczny, czyli reakcja na kwaśne napoje bądź pożywienie. Ostatni – bodziec mechaniczny, czyli na przykład nieodpowiednie szczotkowanie jamy ustnej. Ból ten najczęściej dotyczy jednego zęba lub grupy zębów, znacznie rzadziej natomiast całego uzębienia.

– Częstość występowania nadwrażliwości w populacji osób dorosłych waha się od 8 do 57%. Zazwyczaj pojawia się u osób dorosłych pomiędzy 20 a 49 rokiem życia, ze szczytem występowania w czwartej dekadzie życia (39-49 lat) – mówi ekspertka Pierre Fabre Oral Care, dypl. hig. stom. Marzena Cesarz.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów?

Pani Marzena Cesarz radzi, by w takiej sytuacji skupić się na znalezieniu przyczyny, która odpowiada za utratę szkliwa lub cementu korzeniowego, czyli tkanki pokrywającej korzeń zęba. – Może to być nieprawidłowe szczotkowanie zębów, zbyt częste spożywanie kwaśnych produktów czy nawet problemy gastryczne, takie jak refluks, częste wymioty, zgrzytanie zębami (bruksizm), jak również nadwrażliwość pozabiegowa po przeprowadzonym zabiegu wybielania zębów czy profesjonalnym oczyszczeniu zębów z kamienia i osadu – dodaje ekspertka.

W celu postawienia trafnej diagnozy oraz podjęcia leczenia nastawionego na eliminację nadwrażliwości należy zgłosić się na wizytę do dentysty. W czasie jej trwania lekarz stomatolog zademonstruje i omówi z pacjentem odpowiednią technikę szczotkowania zębów. Ponadto zarekomenduje odpowiednie produkty do higieny jamy ustnej lub też podejmie inny sposób leczenia nadwrażliwości.

Produkty dedykowane leczeniu nadwrażliwości

Dobranie środków, które wspomogą w walce z nadwrażliwością, jest kolejnym ważnym etapem walki z tą dolegliwością. Osobom borykającym się z problemem nadwrażliwych zębów zaleca się używanie szczoteczek o bardzo miękkim włosiu, np. ELGYDIUM Clinic 15/100 ultra miękka szczoteczka do zębów. Nieodłącznym elementem szczoteczki jest pasta – w przypadku nadwrażliwości najlepiej sprawdzi się ELGYDIUM Sensitive. Ma żelową konsystencję i niską ścieralność szkliwa. Formuła tej pasty działa wzmacniająco i uodparnia zęby na czynniki zewnętrzne. W jej składzie znajduje się Fluorinol (1250 ppmF), który zmniejsza nadwrażliwość zębiny, a także remineralizuje i wzmacnia szkliwo oraz wypełnia kanaliki zębinowe. ELGYDIUM Sensitive pasta do zębów w postaci żelu zawiera w składzie również chlorheksydyne 0,004%, która zwalcza płytkę nazębną i przeciwdziała jej powstawaniu. Uzupełnieniem właściwej higieny jamy ustnej będzie ELGYDIUM Ochrona szkliwa płyn do płukania jamy ustnej z fluorem, który pozwala na skuteczne wbudowanie się fluoru w strukturę szkliwa.

Aby postępowanie było skuteczne, należy wyeliminować z diety kwaśne pożywienie, na przykład soki cytrusowe czy napoje gazowane. Dodatkowo zaleca się unikanie szczotkowania zaraz po spożyciu kwaśnego pożywienia lub przy wymiotach. Mycie zębów wtedy powinno nastąpić po upływie około 2 godzin.
Zastosowanie powyższych porad wspomoże walkę z nadwrażliwością zębów. Natomiast dostępność wymienionych produktów można sprawdzić na stronie internetowej https://pl-pl.pierrefabre-oralcare.com

Elgydium Sensitive pasta do zębów wrażliwych 75 ml – 17 zł
Elgydium Clinic 15/100 szczoteczka – 16, 50 zł
Elgydium – płyn do płukania jamy ustnej z fluorem – 17,90 zł

PFM/111/2020

_______________

Dypl. hig. stom. Marzena Cesarz
Higienistka stomatologiczna z 20 letnim stażem zawodowym, związana z Centrum Medycznym Mayodent w Dąbrowie Górniczej, gdzie koordynuje prace asystentek stomatologicznych i jako higienistka dba o zdrowe uśmiechy swoich pacjentów. Współzałożycielka i członek honorowy Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej, prelegentka na licznych konferencjach, szkoleniach i sympozjach, autorka wielu artykułów w magazynie branżowym dla asystentek i higienistek stomatologicznych „Asysta Stomatologiczna”.

Pierre Fabre Oral Care
Firma powstała w 1960 r., jest jednym z czołowych przedsiębiorstw na rynku produktów do pielęgnacji jamy ustnej. Pierre Fabre Oral Care zawiera portfolio znanych marek, takich jak ELUDRIL, ELGYDIUM CLINIC i ELGYDIUM, PANSORAL i ARTHRODONT.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Mężczyzna idealny
Tak macie racje kobitki
Prezent dla szefowej
Pewnie to zależy od firmy. W mojej HR-y mają nawet osobny budżet na urodziny pracowników:)
szpilki i jak w nich chodzic ?
Ja z kolei super się czuję na szpilkach:) Ostatnio nawet zamówiłam sobie śliczną...
bez czego nie możecie się obejść?…
Bez internetu pewnie długo bym nie pożył. Ale z chęcią bym go wypróbowała...