URODA I ZDROWIE

Nadmierne wypadanie włosów – jak je powstrzymać?

10 maja 2019, dodał: Redakcja

Człowiek traci codziennie od 50 do 100 włosów i jest to proces jak najbardziej normalny, gdyż w każdej chwili od 5 do 10% ich ogólnej liczby jest w tzw. fazie spoczynku (to te gotowe do wypadania). Nadmierne wypadanie włosów wymaga nie tylko odpowiedniej pielęgnacji, ale przede wszystkim leczenia właściwymi środkami farmaceutycznymi. Jeżeli zauważymy jednak, że ilość ta jest większa, powinniśmy natychmiast zadziałać i przede wszystkim udać się do lekarza – dermatologa lub trychologa, gdyż podstawą skutecznej terapii jest ustalenie przyczyny ich wypadania.

W łysieniu androgenowym (uwarunkowanym genetycznie) najlepiej sprawdzają się środki farmakologiczne (głównie do wcierania w skórę) z zawartością minoksydylu pobudzającego mieszki włosowe do wzrostu. Oprócz leczenia tradycyjnego możemy skorzystać z wielu proponowanych  terapii alternatywnych, które są dostępne w gabinetach odnowy, kosmetycznych i tym podobnych, jednak ich skuteczność nie zawsze została potwierdzona badaniami, a i koszt niektórych jest bardzo wysoki. 

Możemy tu wymienić:   

– karbosyterapię (wstrzykiwanie w skórę małych dawek dwutlenku węgla), cena  gabinetach od ok. 200 PLN,

– mezoterapię cienkoigłową i mikroigłową (intensywne i bardzo gęste nakłuwanie skóry), koszt ok. 350 PLN,

– terapia komórkami macierzystymi (przeszczep komórek), koszt ok. 6000 PLN,

-laseroterapia niskopoziomowa (biostymulacja laserowa), koszt jednego zabiegu to ok. 50 PLN,

– terapia osoczem bogato płytkowym (iniekcje osocza w skórę), koszt od 500 PLN.

Innym typem łysienia jest łysienie telogenowe, które dotknąć może wszystkich, nawet dzieci, a spowodowane bywa np. stresem, długotrwałym napięciem nerwowym, chorobą, wysoką temperatura, przyjmowanymi lekami, zaburzeniami hormonalnymi lub odżywiania itp. Włosy zaczynają wypadać zwykle po 2-3 miesiącach od wystąpienia przyczyny. Pocieszające jest jednak to, że w tym typie łysienia leczenie jest dużo prostsze, likwidując przyczynę pozbywamy się kłopotu, włosy przestają wypadać i zaczynają odrastać.

Przy złej diecie wystarczy zmienić nawyki żywieniowe, zacząć spożywać więcej produktów zawierających żelazo, cynk, selen, witaminę D, witaminę B czy białko (rośliny zielone, strączkowe, tłuste ryby morskie, jaja). Przy niedoborze witamin i minerałów możemy wspomóc się suplementami, których nie brakuje na rynku. Przy niewłaściwej pielęgnacji pomoże zmiana stosowanych kosmetyków (pod warunkiem jednak, że to ona jest przyczyną wypadania włosów), chrońmy włosy przed zbyt wysoką lub niską temperaturą (jeżeli już suszymy włosy to używajmy suszarki z dyfuzorem i nie trzymajmy jej zbyt blisko głowy), nie rozczesujemy ich, kiedy są mokre ( bo wtedy łatwiej je uszkodzić),  myjemy głowę łagodnymi szamponami i dokładnie je spłukujemy,  do czesania najlepiej używać szczotki z naturalnego włosia lun niezbyt gęstego grzebienia i nie upinamy  zbyt ciasno włosów. Działajmy z „głową” a włosy odwdzięczą się nam będąc naszą ozdobą, dumą i przedmiotem zachwytu.

 

Źródło: https://mozgi.pl/jak-zapobiegac-wypadaniu-wlosow-i-powstrzymac-lysienie-9B8D

Mózgi.pl to serwis, który dostarcza informacji na temat zdrowia, urody, żywienia i diety. Co go wyróżnia na tle podobnych portali? Artykuły w serwisie Mózgi opierają się na publikacjach naukowych (przy każdej informacji znajduje się jej źródło), a jednocześnie są napisane w bardzo przystępny i przejrzysty sposób. Co więcej, każdy czytelnik może zgłosić propozycję tematu do zbadania przez Researcherów serwisu.

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Kamienie migdałkowe
Hej wszystkim! Czy jest tu jeszcze ktoś borykajacy się z tymi okropnymi śmierdzącymi kamieniami migdałkowymi?...
Gorące smaki lata - konkurs z marką…
Emalia to przecież chemia, a uszkodzona może wchodzić w reakcję z jedzeniem......
pizza
A ja piekę pizzę samodzielnie, spód robię z mieszanki mąki żytniej i otrąb,...
Walentynki- najładniejszy podarunek…
Ja lubię prezenty które nie są tak po prostu kupione w biegu... Najładniejszy...