Na czym polega walka z roztoczami?

3 listopada 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Ostatnio coraz więcej osób choruje na alergię. Wiele z nich jest uczulonych na kurz i roztocza, jakie znajdują się w każdym domu. Czym właściwie są roztocza i co robić, by walka z nimi była skuteczna?

Co warto wiedzieć o roztoczach?

Roztocza to malutkie pajęczaki, tak małe, że nie zobaczymy ich bez powiększenia. Jednak ich obecność jest szczególnie nieprzyjemna dla osób cierpiących na alergię. Kichanie, katar czy duszności to codzienność dla osób, jakie na roztocza są uczulone. Najgorzej jest na pewno w sezonie zimowym, gdy ogrzewanie stwarza roztoczom doskonałe warunki rozwoju. Wtedy też rozmnażają się w najlepsze.

castorama-roztocza-2

Jedną z rad, którą warto zastosować na początek, jest na pewno zmniejszenie temperatury w domu tak do nie więcej niż dwudziestu stopni, aby zmniejszyć namnażanie się roztoczy. Warto jednak wiedzieć, że najbardziej uczulają odchody tych żyjątek, a nie same roztocza. Co oczywiście nie zmienia faktu, że na pewno im mniejsza ilość roztoczy, tym lepiej.

Pozbądźmy się zakurzonych bibelotów

Jeśli temat roztoczy jest nam kompletnie obcy, to warto posprawdzać informacje w internecie, by dowiedzieć się czegoś więcej, na przykład tutaj: www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/narzedzia-i-artykuly/porzadki-i-chemia/odkurzacze/jak-pozbyc-sie-roztoczy.html. Jednak na początek dość logiczne będzie zastanowienie się, co w naszym domu niepotrzebnie stoi i zbiera kurz, który jest idealnym miejscem dla roztoczy.

Może mamy mnóstwo niepotrzebnych bibelotów, jakie kurzą się na półkach. Tradycyjne firany i zasłony w oknach są idealnym miejscem na osiadanie kurzu. Można je na przykład zamienić na rolety. Jeśli natomiast nie chcemy się ich pozbyć, to należy je prać regularnie. Tak samo dywany i wykładziny dywanowe na podłogach gromadzą w sobie ogromne ilości kurzu i innych zanieczyszczeń. Warto się takich rzeczy pozbyć na dobre.

castorama-roztocza-sprzatannie-mieszkania

Bez sprzątania ani rusz

Częste sprzątanie na pewno jest czymś obowiązkowym. Zalegający kurz to doskonałe siedlisko roztoczy. Pamiętajmy również o usuwaniu go z żyrandola czy innych pomijanych często przy sprzątaniu miejscach. Miłośnicy książek muszą zadbać o to, by zbiory stały najlepiej w zamykanych szafkach. Wtedy kurz nie będzie na nich osiadał. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, jak doskonałym miejscem dla roztoczy jest łóżko, w którym śpimy. Dlatego ważne jest, by pościel prać przynajmniej raz w tygodniu, ale w temperaturze powyżej 60 stopni, to pozwoli unicestwić te małe pajęczaki. Warto także kołdry i poduszki wystawiać na zewnątrz, na przykład wietrzyć je na balkonie. Najlepiej, gdy panuje bardzo wysoka lub bardzo niska temperatura, wskutek której roztocza giną.

Wietrzyć również trzeba całe mieszkanie. Warto robić to systematycznie. Alergicy na pewno poczują natychmiastową ulgę. Na rynku istnieją też środki chemiczne, jakie pozwalają zwalczać roztocza. Swój stary tradycyjny odkurzacz warto wymienić na taki z filtrem wodnym, który usuwa większą ilość roztoczy i kurzu. Pranie tapicerki na meblach to również wskazana czynność, warto ją jednak zlecić specjalistom.

Walka z roztoczami musi być systematyczna, by przynosiła dobre rezultaty. Nie da się zwalczyć ich do końca ani sprawić, by już więcej nie powracały. Niestety walka z roztoczami jest żmudna, jednak jeśli ją podejmiemy, to poczujemy różnicę. Będzie nam się również przyjemniej mieszkało w tak czystym mieszkaniu.

 

 

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Na czym polega walka z roztoczami?

  1. avatar Ola pisze:

    Szukam właśnie takiego cichutkiego, gdzie kupiłaś?

  2. avatar Malwina pisze:

    W moim jakby się wydawało trudnym alergicznie przypadku pomógł oczyszczacz powietrza. Kupiłam go nieco sceptycznie bez wiary a jednak okazał się skuteczny. Niedawno kupiłam nowy, który jest cichszy, wydajniejszy i pobiera mało prądu .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Szukam ludzi 35-40, którym chce się…
Z miłą chęcią bym się wybrała i wyruszyła z domu na jakieś spotkanie towarzyskie,...
jaki efekt na lato
Jakie paznokcie będą modne w 2024 roku? Zarówno pastele i neony to fantastyczna...
szkoła rodzenia
W szkole rodzenia poznacie właściwie wszystko, co powinniście wiedzieć na temat opieki nad...
Suche szampony
Tradycyjny szampon do włosów w swoim składzie zawiera naturalne substancje pielęgnujące włosy oraz skórę...