Na co zwrócić uwagę udając się na swój pierwszy makijaż permanentny?

1 marca 2022, dodał: domi_tab
Artykuł zewnętrzny

Brwi, kreski czy usta – to najczęściej pigmentowane obszary twarzy. Przez ostatnie lata makijaż permanentny zyskał na popularności, a ciemne jak noc i jednocześnie cienkie brwi czy wyróżniające się kontury ust odeszły do lamusa. Aktualnie linergistki (czyli osoby przeprowadzające ten zabieg) mają do dyspozycji wiele różnych wysokiej jakości marek produktów, kolorów pigmentów, przyrządów oraz technik wykonywania, co czyni mikropigmentację o wiele lepszą jakościowo i bezpieczniejszą.

makijaż permanentny ust

Bezpieczny gabinet i doświadczona linergistka

Makijaż permanentny wiąże się z przerwaniem ciągłości oraz z wprowadzeniem pigmentu do naskórka. Najczęściej pigmentowane są obszary takie jak:

  • brwi
  • kreski
  • usta

Coraz popularniejsze stają się także:

  • pigmentacje głowy
  • policzków
  • piegów (piegi z czasem robią się granatowe, na co warto zwrócić uwagę)

Ważne jest, aby gabinet, w którym decydujemy się na makijaż był idealnie czysty, zdezynfekowany, a sprzęty wielorazowego użytku powinny zostać owinięte materiałami ochronnymi (specjalne taśmy, nakładki foliowe itp.). Jeśli czystość w gabinecie budzi nasze wątpliwości, nie powinnyśmy decydować się na taki zabieg w danym miejscu. Skutki zdrowotne mogą być opłakane poczynając od zakażenia po nawet zarażenie się różnymi chorobami. Igła, którą używa linergistka do mikropigmentacji zawsze powinna zostać otwarta przy klientce! Jest to podstawa, wiele specjalistek celowo zwraca uwagę na otwieranie opakowania, żeby nie było wątpliwości, że igła jest sterylna. Kolejnym ważnym aspektem jest doświadczenie osoby wykonującej zabieg. Zarówno spora ilość szkoleń na koncie, czy grono zadowolonych klientek to dobry wyznacznik. Warto również pooglądać prace danej linergistki, zazwyczaj są one udostępnianie w portalach społecznościowych czy na stronie, aby wiedzieć, czy dany styl i sposób wykonania po prostu nam się podoba.

makijaż permanentny brwi

Jaki gabinet wybrać?

Zabieg wykonania makijażu permanentnego to nie byle gratka. Włosy czy paznokcie w końcu odrosną, z makijażem na twarzy, która jest naszą wizytówką, będziemy chodzić znacznie dłużej. Warto więc zrobić dokładne rozeznanie w kilku miejscach oferujących tę usługę: dokładnie wypytać o metody wykonywania makijażu, produkty, jakich się używa w gabinecie. Przy umawianiu się na wizytę powinno się otrzymać informację o przeciwwskazaniach, przygotowaniu się do zabiegu oraz o trwałości makijażu. Prawidłowo wykonany makijaż nie jest na stałe, powoli powinien się wybarwiać. Tatuaż jest trwalszy, ponieważ pigment wprowadza się głębiej, natomiast makijaż permanentny nie jest tatuażem. Przyjmuje się, że miesiąc od pierwszego zabiegu wykonuje się korektę. Jest to całkowicie normalna i pożądana procedura. Natomiast po dwóch latach od zabiegu powinno się udać na uzupełnienie. Daje to możliwość delikatnej zmiany kształtu, koloru czy dostosowania do zmieniającej się z wiekiem twarzy. Te dwa lata trwałości to umowna data, bowiem wszystko zależy od konkretnej osoby: rodzaju skóry, chorób, przyjmowanych leków, właściwej pielęgnacji pozabiegowej i wielu innych. 

Metody wykonywania zabiegu

Nie ma jednej metody wykonywania makijażu permanentnego. Można jednak wyróżnić pracę ręczną – microblading oraz pracę maszynową, w wyniku której powstają na przykład brwi ombre czy metoda włoskowa. Microblading, który był bardzo popularny kilka lat temu, gdyż dawał imitację naturalnego włosa, jest już bardzo rzadko wykonywany. Ładny, naturalny włos można zrobić także maszynowo. Ręczna metoda jest niestety bardziej ryzykowna – boleśniejsza dla klientki oraz z ryzykiem powstania blizny poprzez zbyt głębokie nacięcie. Aktualnie metody maszynowe są zdecydowanie bardziej delikatne, dokładniejsze oraz szybsze.

makijaż permanentny w salonie

Pielęgnacja pozabiegowa

Prawidłowa pielęgnacja wpływa na późniejszy wygląd makijażu, a także na etapy gojenia, dlatego jest tak ważna. Oczywiście, w pierwszej kolejności powinno się zastosować do poleceń linergistki, która najlepiej wie, na jakich produktach pracuje i jakich efektów można się spodziewać. Ogólnie przyjmuje się jednak, że makijażu permanentnego nie powinno się moczyć, min. 7 dni należy powstrzymać się od basenu, sauny czy kąpieli w jeziorze. Powstających strupków w trakcie gojenia nie powinno się zdrapywać, a smarować należy jedynie maściami polecanymi przez specjalistę. Zaraz po zabiegu makijaż może dać mocny, przerysowany efekt, następnie wyblakły – dzieje się tak dlatego, że pigment pracuje w skórze i wygląd docelowy normuje się około 3-4 tygodnia od zabiegu. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości w pierwszej kolejności powinno się konsultować z osobą przeprowadzającą zabieg.

zobacz również:

Laminowanie brwi na czym polega – efekty zabiegu

Idealne brwi krok po kroku

Rekonstrukcja brwi – efekty zabiegu, różne metody

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...