Na co mogą być uczulone zwierzęta, czyli alergia u zwierząt

10 października 2011, dodał: nataliaa
Artykuł zewnętrzny

Coraz więcej ludzi dotyka problem alergii, mają katar, wysypkę, nie mogą jeść niektórych pokarmów, ale czy ten problem dotyczy tylko ludzi? Jak to jest u zwierząt? Czy one też mogą być na coś uczulone?

Na co najczęściej są uczulone nasze zwierzęta? Alergia może pojawić się u zwierzęcia w każdym wieku. Czynnikami uczulającymi mogą być, na przykład alergeny kontaktowe, wziewne, pokarmowe i skórne.

W przypadku ludzi najczęstszymi objawami alergii jest katar, kaszel, natomiast u zwierząt najpopularniejsza jest alergia skórna. Nierzadko zarówno koty, jak i psy uczula jad pchli, już sama nazwa wskazuje na to, że ten rodzaj alergii związany jest z  pchłami. Objawami tego uczulenia mogą być: świąd, ciągłe drapanie, ocieranie się o różne przedmioty w domu i oczywiście widoczne w sierści zwierzaka pchły. Z alergią skórną wiążą się także inne alergeny.

Koty i psy mogą być także, tak jak ludzie, uczulone na roztocza kurzu domowego, pyłki roślin czy zarodniki grzybów – jest to tak zwana atopia, czyli nadwrażliwość na alergeny wziewne. U niektórych ras psów atopia może występować częściej, zaliczamy do nich: boxer, cairn terier, dalmatyńczyk, sznaucer, shar-pei, cocker spaniel, seter angielski, buldog angielski, lablador, foksterier, golden retriver, wets highland white terier, yorkshire terier. Trudno jednak jest wykryć ten rodzaj alergii, dlatego warto w takim przypadku zrobić testy śródskórne, podobne do tych, które wykonuje się u ludzi. Podpowiedzią może być czas, w jakim ujawnia się alergia. Jeżeli wiosną i latem jest duże prawdopodobieństwo, że jest to alergia związana z pyłkami roślin.

Często zdarza się także alergia pokarmowa. Czasami ten rodzaj uczulenia udaje się nam się zauważyć od razu – to znaczy zaraz po zjedzeniu jakiegoś pokarmu przez zwierzaka. Jednak nie zawsze, jest ona wykrywalna natychmiast, ponieważ objawy mogą się pojawić nawet po kilkunastu dniach! Co ważne, jeżeli podajemy naszemu zwierzęciu karmę, to niestety rzadko zmiana karmy na inną daje jakieś pozytywne efekty. Najlepiej wtedy zmienić dietę albo całkowicie wyeliminować z posiłków uczulające produkty. Psy najczęściej uczulone są na: ser, suchą kiełbasę, wołowinę, kurczaka, mleko, skrobię, czekoladę, baraninę. Ponadto najbardziej narażone na alergię są rasy takie jak: owczarek niemiecki, bokser oraz retriever. Natomiast koty może uczulać wołowina, mleko, jaja, ryby (zwłaszcza tuńczyk i łosoś).

Psy i koty mogą być także nadwrażliwe na ukąszenia owadów, na przykład kleszczy, os, pszczół, meszek, komarów. Zazwyczaj wtedy na skórze pojawiają się bąble, czasami wystarczy tylko podać wapno, aby obrzęk minął, ale w niektórych przypadkach należy niezwłocznie zgłosić się do weterynarza.
Istnieje także alergia kontaktowa, która związana jest z bezpośrednim kontaktem z alergenem, którym mogą być na przykład: posłanie wykonane z tworzyw sztucznych, obroża, miski na pokarm, zabawki. Objawy możemy wtedy zaobserwować w miejscu kontaktu z przedmiotem, który uczula.

Niestety choroby alergiczne występują u zwierząt coraz częściej . Gdy nasze zwierzę jest niespokojne, ma wysypkę, drapie się lub gubi sierść, może to wskazywać na fakt, że nasz pies lub kot jest na coś uczulony. Najczęściej pierwsze objawy alergii u psów pojawiają się w wieku od 3 miesięcy do 3 lat, wyjątkiem jedynie jest alergia pokarmowa, która występuje niezależnie od wieku ani rasy.



FORUM - bieżące dyskusje

zabawa - odpowiedz tytułem piosenki…
"Wszystko czego dziś chcę" Kiedy masz gorszy dzień...
Outlet - Promocje
Jak byłam tam na zakupach to sporo rzeczy było marnej jakości, w końcu wybrałam...
Jaki odkurzacz
Ja sprzątam tylko mopem, nie mam już dywanów więc odkurzacz stał się zbędny...
Sprawdzone sposoby na dziecięce dol…
Dokładnie. Nie zabierać dzieci do sklepów, przychodni jak nie potrzeba. Nieraz widzę...