Mydła naturalne Aleppo – warto wiedzieć, warto stosować
Niektórzy z niezrozumieniem i niedowierzaniem podchodzą do sformułowania mydła naturalne. Reagują mówiąc, że mydła to przecież „chemia”. Otóż okazuje się, że jest to bardzo krzywdząca opinia dla pewnej grupy produktów. Tak jest np. ze słynnym mydłem Aleppo wytwarzanym od ponad 2000 lat. Pamiętajmy jednak, że większość mydeł dostępnych w drogeriach, sklepach nawet nie leżała obok tych naturalnych, w które na pewno warto zainwestować.
Mydła naturalne – skład, wytwarzanie
Jeśli chodzi o mydła naturalne liczy się skład oraz technologia wytwarzania. Może być to metoda na zimno, w której składniki łączy się w określonych proporcjach, w niskiej temperaturze. Takie mydła muszą odpowiednio długo leżakować, co najmniej 4- 6 tygodni. Szczególnie cenne są mydła, które na swój czas czekały nawet pół roku. Z kolei słynne mydło z Aleppo jest gotowane w kotłach parowych, podgrzewanych ogniem i jest to tradycyjna metoda stosowana od stuleci. Składniki stosowane w mydłach naturalnych to m.in. wywary, maceraty, świeże zioła, rośliny, glinki. Mydło Aleppo zawiera zawsze oliwę z oliwek i olej laurowy w odpowiednim stężeniu. Dodatki roślinne, olejki wzbogacają słynne syryjskie mydła i dają im niezwykłą moc oraz szerokie spektrum działania.
Leczy, pielęgnuje, myje – mydło Aleppo
Jeśli chodzi o mydła naturalne, aleppo to naprawdę pierwsza liga. Ich skład jest niezmienny od czasów Fenicjan. Stała jest też jakość i wydajność mydła Aleppo, które jest twarde, świetnie się pieni. Sprawdza się przy każdym rodzaju cery, idealne dla alergików i osób o bardzo wrażliwej cerze, z problemami skórnymi. Wystarczy dobrać odpowiedni rodzaj dodatku i stężenie oleju laurowego. Jest to także mydło uniwersalne, nie tylko do mycia twarzy i całego ciała. To doskonały kosmetyk do mycia włosów, zastąpi krem do golenia, maseczkę. Zaleca się je przy kąpieli małych dzieci i niemowląt. Mało tego – działa leczniczo i wspomagająco przy terapiach egzemy, łuszczycy, podrażnień.
Wybierz mydło dla siebie
Bazą mydeł naturalnych Aleppo jest oliwa z oliwek oraz olej laurowy. Stężenie oleju laurowego decyduje o wyborze mydła dla konkretnego typu skóry czy problemu:
- 5 do 10% – mydło bardzo delikatne, dla skóry wrażliwej i suchej.
- 10 do 20% – mydło najbardziej popularne, dla cery mieszanej i normalnej.
- 30 do 40% – mydło o mocniejszym działaniu dla skóry tłustej.
- 40% i więcej – mydło o najsilniejszym działaniu antyseptycznych, dla skóry trądzikowej.
Warto zwrócić uwagę na dodatki, które wpływają na właściwości mydeł. Poza klasyką, czyli mydłami z oliwy i oleju laurowego, możemy wybrać m.in.:
- mydło z fiołkiem – działa detoksykująco, stosowane w np. w leczeniu trądziku, egzem, wysypki itp.,
- mydło z miodem – działa antyoksydacyjnie, odżywczo, odmładzająco, idealne dla skóry suchej i podrażnionej,
- mydło z różą damasceńską – antyseptyczne, pomaga zabliźniać, regenerować, nawilża, leczy egzemy, trądzik,
- mydło z błotem z morza Martwego – działa oczyszczająco, złuszczając, odżywia i odnawia skórę
- mydło z glinką rhassoul i olejkiem arganowym –oczyszcza skórę, absorbuje zanieczyszczenia skóry i nadmiar sebum, a także odżywia, nawilża i regeneruje.
- mydło z olejem z czarnuszki – działa przeciwzmarszczkowo, odżywia, nawilża, nadaje skórze blask i elastyczność
Nie dajmy się jednak nabrać na produkty nazywane na wyrost mydłem naturalnym. Oryginalne są wyrabiane ręcznie, z naturalnych, często organicznych składników. Niestety zdarza się, że podrabiane są nawet mydła Aleppo. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup u zaufanego, sprawdzonego dostawcy. Doskonałym źródłem wiedzy na temat mydeł naturalnych jest http://www.adkosmetyki.sklep.pl. Jest to również renomowany sklep oferujący najlepsze naturalne mydła.