Modne peruki naturalne i syntetyczne – bezpieczne dla skóry

11 lipca 2017, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

 

Utrata włosów to jedno z trudniejszych doświadczeń w życiu kobiety. Odbija się nie tylko na naszym wyglądzie, ale przede wszystkim na psychice.

Z pomocą przychodzą nam jednak peruki – lekkie, przewiewne i w pełni bezpieczne dla skóry. Dziś stają się coraz bardziej modne bez względu na to, czy posiadamy włosy czy też je tracimy. Szybka metamorfoza? Nienaganna stylizacja w każdych okolicznościach? A może piękny wygląd bez względu na wiek i dolegliwości? Trend do imitowania fryzury nabrał ogromnego tempa na całym świecie.

SOS w przypadku choroby

Powodem wypadania włosów mogą być różne przyczyny. Po pierwsze, jest to nieodwracalny rezultat starzenia się organizmu. Seniorzy doskonale znają proces łysienia, który dosięga 2/3 z nich. W przypadku mężczyzn zjawisko to jest jednak społecznie akceptowane, tymczasem u pań budzi lęk i niezgodę. Po drugie, to częsta konsekwencja choroby, zażywania leków lub stosowanej terapii. Wśród dolegliwości, które mogą skutkować łysieniem, znajduje się niedoczynność tarczycy, toczeń układowy, zespół policystycznych jajników czy łojotokowe zapalenie skóry. Odrębną kategorię stanowi łysienie plackowate, gdzie przedmiotem ataku układu immunologicznego stają się nasze mieszki włosowe. Jednak największą grupę ofiar wypadania włosów stanowią pacjenci onkologiczni. Dzieje się tak dlatego, że cytostatyki (leki stosowane podczas chemioterapii) w równie destrukcyjny sposób oddziałują na komórki raka, co na komórki macierzy włosa.

Włos jak prawdziwy

Jednak nie tylko choroby i postępujący wiek mogą być źródłem problemów z włosami. Zdarza się i tak, że słabe, rzadkie włosy odziedziczyliśmy po rodzicach. Do ich kiepskiej kondycji możemy przyczynić się też sami, np. poprzez inwazyjne zabiegi fryzjerskie i koloryzacyjne bądź zaniedbania pielęgnacyjne. Z odpowiedzią na wszystkie te problemy wychodzą nowej generacji sklepy i salony perukarskie. – Wbrew pozorom nasi klienci to grupa bardzo zróżnicowana. Są wśród nich osoby, które całkowicie straciły włosy, ale i takie, których nie zadowala naturalna fryzura lub poszukują chwilowej odmiany. Obsługujemy zarówno starsze panie, jak i gwiazdy muzyki czy filmu, które będą używać naszych wyrobów na scenie czy planie zdjęciowym. Wszystko dlatego, że dziś peruka stała się produktem demokratycznym, czyli odpowiednim dla każdego, kto tylko ma na to ochotę. W USA nikogo już nie dziwi, gdy dziewczyna jednego dnia przychodzi na spotkanie w krótkiej fryzurze, a następnego w długich kręconych włosach – opowiada Zofia Rojek, właścicielka katowickiego „Świata Peruk”, który właśnie uruchomił swój trzeci oddział w centrum Krakowa przy ulicy J. Dietla.

Terapia i stylizacja w jednym

Peruki pełnią zatem wiele różnych zadań. Dla osób ze schorzeniami są przedmiotem codziennego użytku o ważnej funkcji terapeutycznej (zarówno dla ducha, jak i ciała, gdyż łagodząc napięcie psychiczne, wzmacniają proces zdrowienia). Dla osób bez problemów zdrowotnych mogą natomiast być rekwizytem używanym od czasu do czasu, o funkcji wizerunkowej. Wszystko to jest możliwe za sprawą bogatego asortymentu peruk, które od czasu naszych babć przeszły prawdziwą rewolucję. – Naturalne lub syntetyczne włosy są osadzone na bardzo lekkiej, przewiewnej strukturze. Tworzy ją ażurowa siatka, którą uzupełnia tiul i/lub mikroskóra. Tak idealnie imituje ona wygląd naturalnej skóry, że nie sposób jej odróżnić, nawet spoglądając na nią z góry. Wszystkie nasze peruki posiadają certyfikaty medyczne i są hipoalergiczne. Dlatego dziś bez żadnego uszczerbku dla zdrowia perukę można użytkować praktycznie przez cały dzień, czując się przy tym świeżo i komfortowo – wyjaśnia Zofia Rojek z sieci prestiżowych sklepów „Świat Peruk”.

Syntetyczna czy naturalna?

Perukę tworzą jednak przede wszystkim włosy. Syntetyczne czy naturalne – przed takim dylematem staniemy podczas zakupów. Okazuje się, że oba warianty mają swoje zalety i wady. Fryzura syntetyczna jest doskonale wystylizowana, więc nie wymaga od nas układania. Znakomicie imituje swój naturalny odpowiednik dzięki wysokiej zwartości białka zwierzęcego we włosie. Przy tym jest to rozwiązanie znacznie bardziej ekonomiczne. To jej plusy. Za minus można uznać brak możliwości swobodnego modelowania czy strzyżenia fryzury, jednak nie każdemu na tym zależy. Przykładowo zabiegana dziennikarka lub elegancka pani w starszym wieku będą zadowolone z tego, że jeden problem mają – nomen omen – z głowy. Z kolei peruka naturalna z włosia słowiańskiego czy indyjskiego przede wszystkim pięknie i autentycznie wygląda. Można dowolnie ją stylizować, podcinać, a nawet koloryzować. Na co dzień zachowuje się jak prawdziwa fryzura, wymaga więc układania i odpowiedniej pielęgnacji. A minusy? Przede wszystkim jest znacznie droższa.

Odważnie do świata peruk

Wybór peruki powinien być podyktowany naszymi potrzebami. – Od kilku lat zaopatruje się u nas zamożna pani, która jest uczestniczką ekskluzywnych rejsów. Ponieważ na pokładzie nie ma możliwości skorzystania z usług fryzjerskich, zabiera na taką okazję perukę, która „udaje” jej perfekcyjną fryzurę. Tej pani polecamy perukę syntetyczną. Od dłuższego czasu odwiedza nasz salon także młoda dziewczyna, która boryka się z problemem łysienia plackowatego. Jej pragnieniem jest nie tylko to, aby dobrze prezentować się we włosach, ale także to, by oddawać się związanymi z nimi codziennym rytuałom – czesaniu, modelowaniu, upinaniu itd. Dedykowanym dla niej rozwiązaniem będzie peruka naturalna – wyjaśnia Zofia Rojek ze „Świata Peruk”. Dodaje także: – Do wyboru peruki należy podejść odważnie. Przymierzajmy nawet takie fryzury, które w pierwszym momencie nie wydają nam się trafione. Z szatynki stać się blondynką? To możliwe! Półdługie zamiast krótkich? Dlaczego nie? Peruki pozwalają na odrobinę szaleństwa i zabawy. Dlaczego nie ubarwić sobie nimi życia nawet wówczas, gdy mierzymy się z trudnymi doświadczeniami?

Wypowiedzi udzieliła Zofia Rojek – współwłaścicielka sklepów z perukami w Krakowie i Katowicach „Świat Peruk” – https/perukikrakow.pl.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Fotowoltaika - największy problem r…
Zespół naukowy z USA, Wielkiej Brytanii i Włoch opracował urządzenie rozwiązujące problem nagrzewających...
Wczesne truskawki niezdrowe?
Wczesnowiosenne owoce i warzywa zawierają szeroką gamę szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Te sprowadzane...
W jakiej pozycji spać?
Spanie w nieodpowiedniej pozycji może prowadzić do dolegliwości bólowych, migren, uczucia zmęczenia. Zdaniem kręgarzy...
Dyrektywa budynkowa EPBD
Parlament Europejski przegłosował dyrektywę EPBD. Jej celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków i eliminacja paliw...