Moda na zdrowy styl życia, czyli cała Polska na diecie!
Od kilku lat wszyscy możemy zauważyć modę na zdrowy styl życia. Jest to swego rodzaju powrót do źródła, gdyż temat ten narodził się ponownie w odpowiedzi na coraz częściej zgłaszane zaniepokojenie specjalistów do spraw zdrowia publicznego odnośnie kondycji i samopoczucia Polaków. Wynika z tego, iż upodobanie do diety i aktywności fizycznej rodaków bierze się głównie z potrzeby naszych czasów. Wszyscy wokół pędzą, są bardzo zajęci, spięci i zestresowaniu.
Do tego dochodzi zachodnia, przetworzona dieta, a także brak czasu lub chęci na jakikolwiek ruch. Konsekwencją tych zachowań jest coraz szybciej zwiększający się odsetek osób hospitalizowanych, a także zwiększona zachorowalność na wszelakiego rodzaju choroby dietozależne. Ponieważ mamy już dosyć złego samopoczucia i braku energii do działania, próbujemy skupić się na poprawie naszego żywienia. Czy Polacy wiedzą, co do końca znaczy zdrowa dieta i jak skutecznie wprowadzić ją w życie?
Prawidłowy dla naszego zdrowia styl życia korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, rozumowanie, stan zdrowia i wytrzymałość. Wiele z nas zastanawia się, co to właściwie znaczy zdrowy styl życia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już dawno określiła jego trzy składowe, którymi są: racjonalne odżywianie, odpowiednia dawka wysiłku fizycznego i codzienne unikanie stresu. O ile dwie ostatnie składowe są dla większości z nas zrozumiałe, o tyle racjonalna dieta brzmi dość enigmatycznie. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu, by posiąść choć podstawową wiedzę na temat zdrowego żywienia.
Szał zdrowego odżywiania
By móc mówić o prawidłowej diecie człowieka należy na początku tej drogi zapoznać się z –Piramidą Zdrowego Żywienia zaproponowaną przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Jest to klarowny, graficzny zapis produktów żywnościowych, które zostały podzielone i ulokowane na konkretnych poziomach piramidy. Każdy z nich oznacza różną częstotliwość spożywania zawierających się w nich produktów. I tak na podstawie piramidy, czyli wśród tych, najczęściej spożywanych znalazły się produkty zbożowe. Nad nimi znajdują się warzywa, wyżej owoce. W dalszej kolejności są produkty nabiałowe, a do dwóch najwyższych poziomów należą mięso, produkty mięsne i jaja oraz tłuszcze. Zostały także sprecyzowane porcje określonych grup produktów spożywczych. Piramida ta niewątpliwie pozwala odnaleźć się w natłoku informacji, a także intuicyjnie szereguje produkty ułatwiając codzienne wybory żywieniowe w dobie tak wielu mitów obecnych w radiu, telewizji, czy Internecie.
Skrócone zasady zdrowego żywienia
Aby nazwać dietę zdrową dla człowieka, musi ona spełniać kilka wymogów. Po pierwsze do swego planu żywieniowego trzeba wprowadzić produkty ze wszystkich poziomów powyżej opisanej piramidy. Zarówno produkty zbożowe, jak i tłuszcze są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania np. mózgu, dlatego też nie można zapominać o żadnym makroskładniku. Należy pamiętać, że kontrolowanie i utrzymywanie należnej sobie masy ciała jest głównym czynnikiem prewencyjnym nadwagi, otyłości oraz wielu chorób nowotworowych. Nieprzestrzeganie tej zasady prowadzi do problemu nadmiaru kilogramów, którego rozwiązaniem jest oczywiście dieta odchudzająca. Niemniej zawsze lepiej stosować profilaktykę niż działania naprawcze. Kolejnym aspektem jest odpowiednie spożywanie produktów zbożowych. Ostatnimi czasy panuje moda na skrupulatne ich ograniczanie, lecz nie można zapominać, iż według zasad zdrowego żywienia to właśnie one powinny być głównym źródeł energii. Źródłem białka powinno być nie tylko mięso, ale także nasiona roślin strączkowych tj. soja, soczewica czy cieciorka. Warto także włączyć do diety roślinne źródło białka. Aby dostarczyć organizmowi całą plejadę witamin i minerałów, sięgaj po warzywa i owoce, częściej spożywaj je jednak w formie surowej, gdyż wysoka temperatura zabija większość cennych składników.
Najważniejsza zasadą zdrowego odżywiania jest wprowadzanie zaproponowanych wyżej zmian powoli – średnio w tempie jedna zmiana na tydzień. Pozwoli to uniknąć buntu i wyeliminować nawrót utartego już sposobu postępowania lub żywienia. Bądź dla siebie łaskawa, cierpliwa. Na wszelką zmianę organizm potrzebuje około 2 miesięcy, by się utrwaliła. Warto na nią poczekać. Tylko spokojne metamorfozy, przebiegające powoli i konsekwentnie, są trwałe i pozwalają żyć w zdrowiu i dobrym samopoczuciu przez resztę życia. Zadbaj o to, bo warto!