Moda na renowację mebli | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Moda na renowację mebli

24 września 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Już nie tylko antyki podlegają renowacji. Lubimy meble w różnych epok, nawet egzemplarze, które teoretycznie nadawałyby się tylko na śmietnik, dostają drugie życie. Jak pomalować stare meble fornirowane, a jak laminowane?

 

fot-annie-sloan

fot. Annie Sloan

Malowanie mebli fornirowanych

 

Fornir to okleina z naturalnego drewna i w praktyce meble wykończone fornirem traktuje się jak drewniane, ale z większą delikatnością, ponieważ fornir jest cienki i łatwo go uszkodzić. Chcąc odnowić i pomalować meble fornirowane,  należy je zmatowić papierem ściernym, oczyścić z pyłu, a następnie malować go wodorozcieńczalną emalią akrylową do drewna. Matowi się drobnym papierem ściernym, by nie zrobić rys, natomiast wygładzić powierzchnię. Do czyszczenia z pyłu warto użyć odkurzacza i wilgotnej ściereczki. Kiedy powierzchnia mebla jest czysta i sucha, może ją pomalować – lakierem bezbarwnym lub farba w wybranym kolorze. Taką farba jest m.in. Advance Satin firmy Benjami Moore. Farba szybko schnie i posiada dobrą przyczepność do podłoża. Mebel możemy zabarwić na dowolnie wybrany kolor, ponieważ farba jest sprzedawana w wielu kolorach. Więcej o tej farbie dowiecie się na http://pytanieomieszkanie.pl/malowanie-mebli-w-okleinie/

 

Malowanie mebli laminowanych

 

Meble laminowane są wykończone sztuczną, drewnopodobną okleiną zwaną laminatem. To zdecydowanie trudniejsza powierzchnia do odnowienia niż drewno czy fornir. Od czego zacząć? Jeśli są jakieś uszkodzenia, to warto je wypełnić szpachlą. Następnie całą płaszczyznę, którą chcemy pomalować trzeba zmatowić papierem ściernym, dokładnie oczyścić – tak jak w przypadku mebli fornirowanych, następnie nałożyć podkład dwuskładnikowy (szukajmy podkładu przemysłowego stosowanego na płyty MDF, HDF, drewno, sklejki, płyty laminowane). To produkt, który charakteryzuje się niezwykłą przyczepnością do każdego rodzaju powierzchni. Będzie doskonała bazą pod docelową farbę lub lakier przemysłowy.

Na rynku pojawiła się też farba kredowa do malowania różnych powierzchni, między innymi właśnie mebli fornirowanych i laminowanych. To farby marki Annie Sloan, które można  kupić w Polsce, np. na stronie www.patynowy.pl. Wymagają one jedynie umycia i odtłuszczenia powierzchni mebla. Potem, kiedy farba już wyschnie, należy mebel pokryć woskiem (również marki Annie Sloan). Tymi farbami można malować laminat, drewno, a nawet metal.

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

studia- co nosić i w czym
Plecaki są super. Teraz to nawet do pracy zdarza mi się zakładać plecak,...
Wasz wolny czas
Ale mam nadzieję, że nie kosztem odpoczynku. To prawda, dom jest miejscem, w którym...
Co jest zdrowsze - owoce czy warzyw…
Uwielbiam zieleninkę. :) Zauważcie, że nawet odrobina zielonego dodatku sprawia, że danie wygląda atrakcyjniej,...
Czy dokarmiacie gołębie?
Jak byłam mała, to zimą dokarmialiśmy ptaki. Przyfruwało dużo wróbelków, sikorki, no i pojawiały...