Moczenie nocne

11 września 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Co to jest moczenie nocne?

Moczenie nocne to potrzeba, by dostać się w nocy do ubikacji w celu opróżnienia pęcherza, tym samym przerywając sen. Sen występuje przed i po każdym przebudzeniu.

moczenie-nocne

Jakie są najczęstsze rodzaje moczenia nocnego?

Istnieją trzy główne typy nokturii:

1) wielomocz nocny (lub nadprodukcja)

2) problemy z magazynowaniempęcherza moczowego

3) mieszane moczenie nocne

Wielomocz nocny

Ludzie cierpiący na wielomocz nocny więcej oddają mocz podczas snu, a mniej w ciągu dnia. Może to być spowodowane problemem z zegarem biologicznym lub bezdechem sennym. Istnieje kilka innych warunków, które mogą tu również odgrywać rolę, np. cukrzyca, choroby nerek, problemy z sercem, zbyt dużo kofeiny czy niektóre leki.

Problemy z magazynowaniem pęcherza

W tym przypadku pęcherz albo nie może przechowywać tyle moczu lub nie można go zupełnie opróżnić. Powoduje to, że idziemy do toalety częściej, ale za każdym razem oddajemy bardzo mało moczu. U mężczyzn może być to ze względu na zbyt dużą prostatę (która blokuje wylot pęcherza).

Mieszane moczenie nocne

Trzeci typ nokturii to „mieszane” moczenie nocne. Jest to połączenie obu dolegliwości: nocnego wielomoczu i problemów magazynowania pęcherza. Często jest to związane z przewlekłymi problemami medycznymi.

 

Najczęstsze przyczyny moczenia nocnego

Leczenie moczenia nocnego zależy od przyczyny. Niektóre z możliwych przyczyn moczenie nocnego to:
• problemy z prostatą (mężczyźni).
• zaburzenia hormonalne, takie jak brak estrogenu (kobiety).

  • ciąża – kobiety w ciąży często muszą iść do toalety kilka razy w nocy, ponieważ macica naciska na pęcherz. Problem rozwiązuje się po urodzeniu dziecka.
    • skutki uboczne niektórych leków.
    • problem z nerkami i / lub pęcherzem moczowym.
    • choroba serca.
    • zaburzenia snu, takie jak bezdech senny, źle funkcjonujący zegar biologiczny, bezsenność.
    • czynniki stylu życia, takie jak zbyt wiele kofeiny i alkoholu.
    • zbyt dużo płynów do picia, zwłaszcza w nocy. Czasami może to być spowodowane lekami przyjmowanymi w nocy.
    • menopauza, która osłabia kontrolę nad pęcherzem.

Jaki jest wpływ moczenia nocnego na nasze życie?

Moczenie nocne może być wskaźnikiem problemu medycznego, wtedy trzeba szukać przyczyny. Oprócz tego, moczenie nocne może powodować problemy ze względu na podzielony sen. Będzie to miało wpływ na to, jak ludzie funkcjonują w ciągu dnia. Może to prowadzić do zmęczenia, senności, drażliwości i problemami z koncentracją. Wiąże się to ze strefą dotyczącą pracy, nauki, zdrowia i radości życia.

Czy moczenie nocne może być wynikiem złego snu?

Czasami inne przyczyny zaburzenia snu, takie jak bezdech senny i bezsenność mogą powodować moczenie nocne po prostu dlatego, że budzimy się aby pójść do toalety. W takich przypadkach leczenie przyczyny zaburzenia snu rozwiązuje ten problem. Szukając przyczyny moczenia nocnego najlepiej omówić ten problem z lekarzem.

Co można zrobić?

Wiele osób uważa, że moczenie nocne jest „normalną częścią starzenia się” i że niewiele można zrobić, aby je leczyć. To nie jest prawda. Czasami może wystąpić nagle i staje się to oczywiste, że zaistniał jakiś problem. Natomiast często pojawia się stopniowo i jest niestety zbyt łatwo akceptowane.

Jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, by spróbować pomóc sobie w tym problemie. Na przykład należy spróbować zmniejszyć ilość spożywanego alkoholu i kofeiny, rzucić palenie, trochę schudnąć, kobiety po menopauzie mogą wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy, wyeliminować zaparcia, zmniejszyć stres w życiu i poprawić jakość snu (wygodne łóżko, materace piankowe). Ograniczenie płynów na 2 godziny przed snem może pomóc. Jeśli te zmiany nie pomogą powinniśmy omówić ten problem z lekarzem. Czasem potrzebna jest specjalistyczna pomoc.

Gdzie i kiedy należy szukać pomocy?


Nie każda osoba z moczeniem nocnym wymaga leczenia. Szukanie pomocy często zależy od tego jak mocno przeszkadza nam to w spaniu. Większość osób uważa, że jest to problem, jeśli trzeba iść do toalety dwa lub więcej razy każdej nocy.
Jeśli taka częstotliwość nie przeszkadza, to może obejdziemy się bez leczenia. Ale należy jeszcze pamiętać o związku między moczeniem nocnym a innymi problemami zdrowotnymi.



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...