Mleko kokosowe – pomysły na dania wytrawne
Mleko kokosowe to nie tylko aromatyczny dodatek do potraw, ale także produkt o wielu właściwościach prozdrowotnych. Jest alternatywą dla mleka krowiego, szczególnie wśród osób uczulonych na białka bądź cukier mleczny. Mleko kokosowe od dawna jest jednym z podstawowych składników kuchni tajskiej i azjatyckiej.
Mleko kokosowe jest wytwarzane z miąższu orzecha kokosowego poprzez połączenie stałego miąższu z wodą w odpowiednich proporcjach. Ma biały kolor, gęstą kremową konsystencję i charakterystyczny kokosowy smak oraz aromat. Zapewnia podaż wielu cennych witamin i składników mineralnych oraz jest źródłem bardzo wartościowych tłuszczów MCT (średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych). Kwasy tłuszczowe występujące w mleku kokosowym normalizują poziom lipidów we krwi, chronią przed skutkami nadmiernego spożycia alkoholu i wzmacniają przeciwzapalną odpowiedź organizmu. Obecny w kokosie kwas kaprynowy zmniejsza napięcie naczyń krwionośnych i poprawia ich elastyczność, co poprawia stan tętnic i zapobiega nadciśnieniu tętniczemu. Jako produkt pełnotłusty mleko kokosowe zawiera znaczną ilość kilokalorii, w związku z czym zaleca się jego umiarkowane, ale systematyczne spożywanie.
Kurczak w sosie curry
Składniki:
– 1 pojedyncza pierś kurczaka
– 1/2 czerwonej i zielonej papryki, pokrojonej w paski
– 1 łyżeczka czerwonej (lub żółtej) pasty curry
– 1 mała puszka (200 ml) mleka kokosowego
– 5 łyżek śmietanki kremówki
– cukier trzcinowy do smaku
– zielone liście np. szpinaku, roszponki lub rukwi wodnej
Przygotowanie:
Filet z kurczaka doprawić solą oraz pieprzem. Pokroić na kawałki i obsmażyć (w woku lub na patelni) na 1 łyżce oliwy, razem z pokrojoną papryką. Pod koniec smażenia dodać pastę curry. Wlać mleko kokosowe i gotować aż sos zredukuje się o połowę i zgęstnieje. Dodać śmietankę kremówkę. Wymieszać i doprawić cukrem trzcinowym. Przełożyć do miseczek, udekorować zielonymi liśćmi.
Tajska zupa z kurczakiem i warzywami
Składniki:
– 25 g cienkiego makaronu sojowego lub makaronu ryżowego
– 2 łyżeczki oleju kokosowego lub innego roślinnego
– 2 łyżeczki tajskiej pasty curry (zielonej lub czerwonej)
– 1 pojedyncza pierś kurczaka
– 1/2 cebuli
– 1/2 czerwonej papryki + chili
– 1,5 litra bulionu drobiowego
– 150 g pieczarek (opcjonalnie)
– 5 łyżek kukurydzy z puszki
– 250 ml mleka kokosowego
– 2 łyżeczki sosu rybnego
– szczypiorek
Przygotowanie:
Makaron włożyć do garnka, zalać zimną wodą i odstawić na 10-15 min. do namoczenia. W garnku na oleju podsmażyć pastę curry (oraz ewentualnie dodać całą trawę cytrynową), dodać pokrojoną na małe kawałeczki pierś kurczaka i podsmażać mieszając przez ok. 3 min. Dodać drobno pokrojoną cebulę i razem podsmażać ok. 2 min. Dodać cienko pokrojoną paprykę i znów smażyć ok. 2 min. Wlać gorący bulion i zagotować. Pieczarki pokroić na cienkie plasterki i dodać do zupy. Dodać odcedzony i pokrojony na mniejsze części makaron, chili oraz kukurydzę i gotować całość przez ok. 5 min. Doprawić sosem rybnym, dodać mleko kokosowe i dokładnie wymieszać je z zupą. Odstawić z ognia, dodać posiekany szczypiorek i skropić limonką. Przed podaniem posypać listkami kolendry.
Koreańska zupa z krewetkami
Składniki:
– 50 g makaronu ryżowego wstążki
– 200 g krewetek
– 100 g pieczarek
– 100 g tofu (opcjonalnie)
– 1 łyżka oleju kokosowego lub innego roślinnego
– 1 łyżka czerwonej pasty curry
– 500 ml bulionu roślinnego
– 250 ml mleka kokosowego (z puszki)
– świeża kolendra
– 1 łyżka sosu rybnego (opcjonalnie)
– 2 łyżki szczypiorku
Przygotowanie:
Ugotować makaron ryżowy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odcedzić i przepłukać. Krewetki oczyścić z pancerzy i jelit, oderwać ogonki, pokroić na kawałki (2 krewetki zachować w całości do dekoracji). Pieczarki umyć i pokroić. Tofu (jeśli go używamy) pokroić w kosteczkę. W garnku na oleju podsmażyć ciągle mieszając pastę curry (ok. 2 min.) w międzyczasie wlewać 2-3 łyżki mleka kokosowego, aby pasta nie przywarła do dna i się nie przypaliła. Wlać gorący bulion i gotować przez 3 min. Dodać mleko kokosowe i gotować przez ok. 3 min., doprawić w razie potrzeby sosem rybnym lub solą. Dodać pokrojone pieczarki i tofu gotować przez 1 min. Dodać krewetki oraz makaron i gotować przez ok. 1/2 minuty. Podawać od razu, zupę posypać kolendrą oraz szczypiorkiem.
Zupa z kurczakiem i groszkiem
Składniki:
– 2 łyżki oleju kokosowego
– 800 g piersi z kurczaka, pokrojonej w kostkę
– 1,5 l bulionu z kurczaka
– sól i pieprz
– 1 mleko kokosowe w puszce
– 1 żółta cebula, w plasterkach
– 2 garści pokrojonej galangi
– kawałek imbiru
– posiekana trawa cytrynowa
– kliny limonki
– 1 ząbek czosnku, zmiażdżony
– 2 łyżeczki pasty z krewetek (lub 2 łyżki sosu rybnego)
– chilli w plasterkach
– 2 pomidory pokrojone w kostkę
– 3 duże boczniaki pokrojone w plasterki
– sok z 1 limonki
– 2 garście tajskiej bazylii, posiekane
– 2 garście kolendry, posiekane
– 3 filiżanki groszku
– 3 garści kiełków fasoli (opcjonalnie)
– 2 zielone cebulki, posiekane (opcjonalnie)
– świeża tajska bazylia do dekoracji
Przygotowanie:
Wlać bulion z kurczaka do garnka, doprowadzić do wrzenia. Dodać galangę, imbir, trawę cytrynową, limonkę kaffir, zmiażdżony czosnek, pastę z krewetek i szczyptę soli i pieprzu, zmniejszyć ogień i gotować zupę przez pół godziny. W międzyczasie do innego garnka dodać olej kokosowy i roztopić. Po stopieniu dodać kurczaka i smażyć, aż straci różowy kolor. Następnie dodać cebulę, grzyby, bakłażany, szczyptę soli, pieprzu i chilli i smażyć jeszcze przez 2 min. Wlać bulion przez sitko do garnka z kurczakiem i warzywami. Obniżyć temperaturę i dodać mleko kokosowe. Gotować około 5 min. przed dodaniem pomidorów, soku z limonki, bazylii i kolendry, a następnie gotować jeszcze 2 min. Na koniec dodać kiełki fasoli, groszek, cebulkę, bazylię i kolendrę.
Szaszłyki grillowane
Składniki:
– 2 piersi z kurczaka bez skóry
– 1/2 szklanki mleka kokosowego
– 2 limonki
– 2 łyżki pasty chili sambal
– 2 łyżki sosu sojowego
– 2 łyżki octu ryżowego
– 2 łyżki sriracha
– 2 łyżki syropu klonowego
Przygotowanie:
Pokroić kurczaka na kawałki. Wymieszać pozostałe składniki marynaty i dodać kurczaka. Marynować mięso przez 2 godziny. Szaszłyki układać na folii aluminiowej i piec na kolor brązowy po obu stronach. Podawać z ulubionym sosem.
Kurczak na ostro z grzybami
Składniki:
– 1 pierś kurczaka bez skóry
– 4 filiżanki bulionu drobiowego
– 1 puszka mleka kokosowego
– 1 filiżanka pokrojonych świeżych grzybów
– skórka z limonki
– 1/4 szklanki świeżego soku z limonki
– 1 łyżeczka startego imbiru
– 1 łyżeczka sosu rybnego
– 1 ząbek czosnku, starty
– 1/4 filiżanki świeżej tajskiej bazylii lub liście bazylii
– posiekana świeża kolendra
– 1/4 szklanki posiekanej zielonej cebuli
– 2 łyżki pokrojonej na plasterki świeżej kajeńskiej lub innej czerwonej papryki
Przygotowanie:
Na patelni lekko podsmażyć kurczaka i dodać bulion. Gotować na średnim ogniu około 20 min. Zdjąć kurczaka na talerz. Odmierzyć 2 miseczki bulionu, przelać do rondelka. Rozdrobnić kurczaka, wrzucić do bulionu w rondlu, dodać mleko kokosowe, pieczarki, skórki z limonki, sok z limonki, imbir, sos rybny i czosnek. Gotować na średnim ogniu, aż grzyby będą miękkie (15 do 20 min.). Zdjąć zupę z ognia, dodać bazylię, kolendrę i zieloną cebulę. Udekorować każdą porcję czerwoną papryką.
Polędwiczki wieprzowe z groszkiem cukrowym
Składniki:
– 450 g polędwiczki wieprzowej, pokrojonej na kawałki
– 1 zielona i czerwona papryka, grubo posiekane
– 1 cebula, grubo posiekana
– 1/3 szklanki sera typu Philadelphia Light Cream Cheese
– 1 łyżka tajskiej pasty z zielonym curry
– 1/2 szklanki mleka kokosowego
– 1/2 szklanki wody
– 1 szklanka groszku cukrowego
– 3 filiżanki ugotowanego długoziarnistego brązowego ryżu
– 1/4 szklanki posiekanej świeżej kolendry
Przygotowanie:
Smażyć mięso na dużej patelni ok. 4 min. Dodać paprykę i cebulę, smażyć od 4 do 6 min., stale mieszając. Dodać kolejne 4 składniki i gotować 3 min., stale mieszając. Dodać groszek cukrowy i gotować 2 min. Podawać na ryżu, posypane kolendrą.
Makaron po wegańsku
Składniki:
– 1 brokuł
– 200 g mrożonego groszku
– 1 pęczek szparagów
– 50 ml oleju słonecznikowego
– 100 ml mleka kokosowego
– 1 cebula
– 3 cm korzenia imbiru
– kilka łyżek wiórków kokosowych
– sok i skórka z 1 limonki
– garść kolendry
– 250 g tagliatelle ryżowego
– sól i pieprz
Przygotowanie:
Umyć i pokroić na kawałki szparagi, brokuły i kolendrę. Obrać i pokroić imbir i cebulę. Umieścić makaron w tupie lub w prostokątnej ceramicznej foremce, napełnić go wodą i trzymaj przez około 5-10 min. Następnie podgrzać wodę w dwóch rondlach. W jednym ugotować szparagi, brokuły i groszek, a w drugim makaron. Po lekkim ugotowaniu do makaronu dodać warzywa i sól i gotować razem jeszcze przez około 3-4 min. Dodać pastę ryżową i gotować przez kilka minut. Do woka wlać olej słonecznikowy, dodać skórkę limetki, imbir, cebulę i gotować jeszcze 5 min. Następnie dodać wiórki kokosowe i mleko, i gotować wszystko przez kolejne 2-3 min. Pod koniec dotowania dodać pastę, warzywa, sok z limonki, kolendrę, sól i pieprz.
Dorada z chili na mleku kokosowym
Składniki:
– 6 filetów z dorady (140 g)
– sól maldonowa
Na sos:
– 300 ml niesłodzonego mleka kokosowego
– 1 cebula
– 1 czerwone chili
– 2 ząbki czosnku
– 5 g pasty z krewetek
– 10 g mielonej kolendry
– 5 g kurkumy mielonej
– 5 g czerwonego chili w proszku
– trawa cytrynowa
– skórka z limonki
– 10 ml sosu sojowego
– 1 łyżka oleju słonecznikowego
– świeża kolendra
– 300 g ryżu jaśminowego
Przygotowanie:
Usunąć ości z fileta. Obrać i drobno posiekać czosnek i cebulę. Pokoić czerwoną chilli, usunąć nasiona, liście kolendry posiekać. Ryż przepłukać zimną wodą i ugotować. Rozgrzać olej na dużej patelni, dodać posiekaną cebulę, kolendrę i chili. Smażyć przez kilka minut, gdy cebula będzie półprzezroczysta dodać czosnek i pastę z krewetek i gotować przez kolejną minutę. Dodać kurkumę, trawę cytrynową i przyprawy, gotować przez 30 sek. Dodać mleko kokosowe i doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć ogień, dodać do sosu kawałki ryby. Gotować przez ok. 4 min., posypać posiekanymi liśćmi kolendry, wycisnąć sok z limonki i posypać cebulką. Podawać z ryżem jaśminowym.
Niebieski marlin w mleku kokosowym
Składniki:
– 1/2 kg fileta z ryby (tuńczyk lub niebieski marlin)
– świeży sok imbirowy do marynowania (rozgnieciony imbir wymieszany z wodą)
– sól i pieprz do przyprawiania
– 1 łyżka posiekanego czosnku
– 1/2 łyżki świeżego imbiru
– 2 łyżki stołowe wina ryżowego
– 1/2 szklanki mleka kokosowego
Przygotowanie:
Filet rybny oczyścić i zamarynować w soku imbirowym. Zmyć lekko wodą. Umieść rybę na patelni i dobrze doprawić solą i pieprzem. Dodać pokrojony czosnek, plasterki świeżego imbiru, wino ryżowe i mleko kokosowe. Gotować na wolnym ogniu. Przenieść gotowaną rybę na półmisek. Wlać zagęszczony sos na ryby, a następnie podawać.
Dorsz gotowany z warzywami
Składniki:
– 2 łyżeczki oleju arachidowego
– 2 łyżeczki świeżego imbiru, drobno startego
– świeża trawa cytrynowa
– 2 szklanki bulionu z kurczaka
– 1/2 szklanki mleka kokosowego
– 2 liście limonki kaffirowej
– 2 łyżki soku z limonki
– 2 łyżeczki brązowego cukru
– 1 łyżka sosu rybnego
– 800 g filetu z dorsza
– kilka różyczek brokułów
– 100 g groszku cukrowego
– 1 paczka suma choy
– 2 zielone szalotki, pokrojone w cienkie plasterki
– 1/2 szklanki świeżej kolendry
– świeże czerwone chili, cienko pokrojone
– 2 szklanki białego, ugotowanego ryżu, do podania
Przygotowanie:
Rozgrzać olej na patelni, dodać imbir i trawę cytrynową i smażyć, mieszając, przez 2 min. Dodać mleko kokosowe, liście limonki, sok, cukier i sos rybny i doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć ogień i gotować na wolnym ogniu przez 10 min. Dodać rybę, gotować na wolnym ogniu, pod przykryciem, przez 5 min. W międzyczasie ugotować groszek cukrowy i sumę choy. Podzielić warzywa między miski, położyć rybę i polać bulionem. Posypać szalotkami, kolendrą i chili. Podawać z ryżem.
Indyk z groszkiem i porem
Składniki:
– 800 g fileta z indyka
– 200 g mleczka kokosowego
– 100 g groszki mrożonego lub świeżego
– 1 por
– 2 duże ząbki czosnku
– 1/2 limonki
– 2 łyżeczki kolendry
– 1/2 łyżeczki kminu rzymskiego
– ok. 3 łyżek oleju
– sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
Filety z indyka oczyścić i zamarynować. W tym celu wymieszać mleczko kokosowe z czosnkiem przeciśniętym przez praskę, sokiem wyciśniętym z limonki, kolendrą, kminem rzymskim, solą i pieprzem. Obtoczyć filety w przygotowanej marynacie i wstawić do lodówki na noc lub na co najmniej 3 godziny. Z pora odkroić jego białą połowę i pokroić w krążki. Groszek podgotować około 3 min., jeśli używamy mrożonego. Na patelni rozgrzać olej i przesmażyć na nim krótko indyka z obu stron. Dodać por i przesmażyć go około 1 min., po czym dodać podsmażonego wcześniej indyka. Dusić całość około 10 min., 2 min. przed końcem dodając groszek.