Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka 18 stycznia

18 stycznia 2017, dodał: pinkmause

Dzień Kubusia Puchatka w Polsce nie jest dniem wolnym od pracy. Niestety. Ale jest wart pamiętania i przypominania o tej niezwykłej postaci, która z antałkiem miodu czy bez, ubrana w czerwoną koszulkę bądź całkowicie „naga” – towarzyszy nam już od ponad 85 lat.

Dzisiaj (18 stycznia) obchodzimy dzień Kubusia Puchatka na pamiątkę urodzin jego twórcy – Alana Alexandra Milne’a. Bohater powieści Milne’a, amator miodku mieszkający w Stumilowym Lesie, jest kultową postacią dla przedstawicieli kilku pokoleń. Kubusiowa fizjonomia ulegała zmianie, lecz mimo wszelkich różnic w stosunku do pierwowzoru, jest on niezmiennie, tak samo dziecięco naiwnym i uroczym niedźwiadkiem pochłaniającym miód w ilościach przemysłowych.
Z chwilą, gdy w 1926 roku w Londynie ukazała się drukiem książka „Kubuś Puchatek„, a potem „Chatka Puchatka„, rozpoczęła się międzynarodowa kariera pisarza oraz słynnego misia. Przygody Kubusia Puchatka doczekały się wielu ekranizacji i adaptacji teatralnych na całym świecie. Książki te Alan Milne napisał z myślą o swoim kilkuletnim synku, któremu podarował na urodziny pluszowego misia – Kubusia Puchatka. Syn pisarza Christopher Robin – Krzyś został też jednym z bohaterów książek. Najsłynniejszy miś świata obchodził w ubiegłym roku 85. urodziny, bowiem pierwsza książka o jego przygodach ukazała się w 1926 roku.
W Polsce książki o Puchatku i jego przyjaciołach, jak Prosiaczek, Królik, Kłapouchy, Kangurzyca, Maleństwo i Krzyś, są znane dzięki tłumaczeniu Ireny Tuwim. Ale postać bohatera o niezbyt smukłym brzuszku, który z ciekawością patrzy na świat, nie zapominając o „małym conieco”, narysowana przez angielskiego malarza Ernesta Sheparda, jest rozpoznawana na wszystkich kontynentach. Praw wydawniczych do Kubusia Puchatka na cały świecie strzeże The Walt Disney Company, który między innymi wymaga zezwolenia na użycie go na prywatnych stronach www i w adaptacjach teatralnych. W Polsce tłumaczenie Ireny Tuwim podlega ochronie prawno-autorskiej jako odrębny utwór.
Alan Milne jest również autorem „Wierszy dla Krzysia„, wydanych w Polsce w 1957 roku. Ma w dorobku również sztuki teatralne, książkę autobiograficzną, romans „Dwoje ludzi” oraz powieść sensacyjną „Tajemnica Czerwonego Domu„, którą Raymond Chandler uważał za jeden z najlepszych kryminałów wszech czasów. Milne zmarł 31 stycznia 1956 roku, do tego czasu jego książki dla dzieci zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i sprzedane w ponad 7. milionach egzemplarzy.
Urocze przygody wiecznie głodnego i poszukującego miodu Kubusia, Kłapouchego, który nieustannie gubi ogon, nieśmiałego Prosiaczka o wielkim sercu, rozbrykanego Tygrysa, czy praktycznego Królika i wszystkowiedzącej Sowy zebrane w wielu publikacjach i wydawane wciąż w nowych książkach mogą być dobrą okazją do rozpoczęcia przygody z czytaniem. Pogodny z natury, oddany przyjaciel Kubuś z pewnością będzie dla kolejnego pokolenia najmłodszych czytelników doskonałym przewodnikiem po świecie literatury.
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka jest doskonałą okazją do przypomnienia sobie o tym niezwykłym bohaterze i przeczytania opowiadań dziecku lub powrócenia samemu do ciepłych historii. W końcu warto jest mieć potem Co Powiedzieć.

Moje ulubione fragmenty:

Byłem gapą, strasznie głupim gapą. Jestem po prostu Miś o Bardzo Małym Rozumku.
– Jesteś najlepszym Misiem pod słońcem – pocieszył go Krzyś
.
Jeśli będzie Ci dane żyć sto lat, to ja chciałbym żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez Ciebie.
– Puchatku, co ty mówisz, jak się budzisz z samego rana?
– Mówię: „co też dziś będzie na śniadanie”?
– Ja mówię: „ciekaw jestem, co się dzisiaj wydarzy ciekawego
„.

Wyszło to trochę inaczej, niż myślałem, ale zawsze wyszło.

Materiały:
kultura.wp.pl, www.polskieradio.pl.

Zobacz również:

 1. Kim jest dzisiaj lalka Barbie?
 2. Prawdziwa historia lalki Barbie
 3. Bezpieczne zabawki
 4. Bajki dla dzieci – zobacz

 

 
Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka 18 stycznia

 1. avatar Beata napisał(a):

  Uwielbiam :) Mój syn również.

 2. avatar LetsBless napisał(a):

  ja wolę Tygryska :)

 3. avatar sia napisał(a):

  a ja zawsze byłam fanką Kłapouchego ;)

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Figi korygujące efekt brazylijski
Efekt PUSH - UP - HIT!
Cena:
33 zł
Corin biustonosz virginia
Sklep-Biustonosze.pl
Cena:
189 zł
Forever Fields of Green
Zielone źdźbła młodych zbóż, pszenicy i jęczmienia oraz lucerny
Cena:
54,40 zł
Naturalna witamina C
Wysoka przyswajalność, wzbogacona o bioflawonoidy
Cena:
119 zł
Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Herbata oczyszczająca
Ale kto taką herbatę piję w tym kraju
Firma
Potrzebuje serwisu komputerowego niedawno Mój wujek pracował na komputerze i a on...
Powitalnia - napisz kilka słów o so…
Hej! Chciałam się z Wami przywitać i powiedzieć, że cieszę się ze do Was trafiłam.
Powitalnia - napisz kilka słów o so…
Witam Was i cieszę się, że trafiłam na to forum.