Metoda na wnuka – jak się uchronić?

16 maja 2014, dodał: NaWidelcu
Artykuł zewnętrzny

Oszuści stają się coraz bardziej pomysłowi! Wykorzystują nasze emocje, łatwowierność czy pośpiech. Właśnie dlatego bardzo często ich ofiarami stają się osoby starsze.

Są mniej podejrzliwe, łatwiej tracą głowę i zawsze mają gdzieś „zaskórniaki”. W końcu jeszcze za ich młodości udawanie listonosza czy wyrywanie torebek nie było sposobem na zarobek! Teraz trzeba mieć oczy dookoła głowy, a zwykły odruch dobroci może się źle skończy! Co zrobić? Przeczytaj najpopularniejsze sposoby na oszustwa i miej się na baczności!

oszustwo

1. „Babciu miałem wypadek, ale podeślę kolegę”…czyli metoda na wnuka

Ten sposób był dla wielu starszych ludzi sporym zaskoczeniem. Zaczynało się niewinnie. Zwykle był to telefon z dziwnego numeru. Osoba, która dzwoniła zaczynała mniej więcej tak „Cześć (lub cześć babciu!)! Czy wiesz kto dzwoni?”. Wystarczyła odpowiedź i oszust wiedział pod kogo się podszywa. Potem okazywało się, że miała wypadek. Jest w szpitalu lub na policji i potrzebuje pieniędzy dla ofiary. Oczywiście nie może przyjść, ale…wyśle kolegę. Zdenerwowana babcia wręcza oszustowi pieniądze.

Metoda ta jest już bardzo „typowa”. Pojawiają się tysiące modyfikacji. Np. po telefonie od „wnuka” przychodzi policja. Przyjmuje pieniądze za wypuszczenie „wnuka” lub na leczenie w szpitalu (nie miał ubezpieczenia, a jest w ciężkim stanie).

2. „My z administracji” czyli oszuści udający kogoś innego

Do drzwi pukają dwaj mężczyźni (z reguły). Otwierasz im i dowiadujesz się że są z administracji/gazowni/kominiarze. Czasem mają odpowiednie stroje, ale…nie było żadnego ogłoszenia. Wpuszczasz Pana, pokazujesz mu liczniki, kominy, dziury, przecież nie cieknie! A w tym czasie drugi Pan rozgląda się po mieszkaniu i chowa co mu się podoba. To i tak w miarę „przyjemny” wariant. Bo Pan mógł po prostu zaatakować mieszkańca i zająć się szukaniem oszczędności lub zażądać ich wydania.

oszustwo3

3. „Bądź człowiekiem, pożycz 3 zł” czyli ja tu jeszcze wrócę!

Przychodzi nieznajomy. Półka do drzwi, opowiada smutną historię, prosi o małe pieniądze i…nic. Ty po dnie idziesz, a on/ona dokładnie obserwuje gdzie masz pieniądze. Potem wie, gdzie trzymasz oszczędności, więc włamanie to kwestia chwili.

4. „Wyłączyła Pani wodę? Przecież pisali!” czyli pomocny sąsiad

Wychodzisz do sklepu czy wyrzucić śmieci. Podchodzi do Ciebie nieznajoma osoba i zaczyna coś opowiadać o tym, że spółdzielnia kazała wyłączyć wodę, bo inaczej będzie cieknąć. Pyta czy czytałeś ogłoszenie. Ty mówisz, że nic takiego nie widziałeś, idziesz do domu, a on za Tobą… „Zaciekawiony sąsiad” wchodzi do mieszkania, a to już może się bardzo źle skończyć.

5. „Ręczę całym majątkiem” czyli jak sprzedać walizkę 10 razy drożej!

Puka nieznajoma osoba, otwierasz i słuchasz smutnej historii. Potrzebuje pieniędzy, ale nie chce nic za darmo! Ma ze sobą coś cennego: złoto, luksusową walizkę, futro. Dasz jej 200 zł, a ona jutro odda! Pod zastaw daje przecież futro warte dużo więcej! Naturalne włosie, piękny model…  Dajesz 200 zł i dostajesz cuchnące, sztuczne futro z lumpeksu. Nieznajoma nigdy więcej się nie pojawia…

6. Ludzie listy piszą i odbierają emerytury czyli napad pod pocztą

Idziesz po emeryturę. Stoisz w kolejce, odbierasz, wychodzisz. Nie zauważasz, że w placówce ktoś bacznie Cię obserwował. Oczywiście mógłbyś skojarzyć tą osobę. Ale ona nie idzie z Tobą. Dzwoni do osoby stojącej dalej, która niby przypadkiem podąża Twoim śladem, wsiada w autobus, wysiada tam gdzie Ty… Gdy otwierasz drzwi na klatkę schodową oszust wchodzi za Tobą. Po chwili wyrywa Ci torebkę z odebranymi pieniędzmi i ucieka.

 oszustwo2

Co zrobić? 

Jest kilka zasad o których warto pamiętać! Koniecznie powtórz je rodzinie, babcią czy dziadkom.

  1. Nigdy nie dawaj pieniędzy obcym osobom.
  2. Każdy obcy, który chce wejść Twojego mieszkania musi się wylegitymować. Sprawdzaj ogłoszenia, jeśli ich nie ma, zadzwoń do spółdzielni i potwierdź.
  3. Dzwoni do Ciebie wnuczek z innego numeru? Ma dziwny głos? Wypadek samochodowy bez samochodu? Potwierdź! Zadzwoń na jego prawdziwy numer, do mamy czy kogoś z rodziny.
  4. Nie wyjmuj pieniędzy przy obcych ludziach, nawet małych kwot.
  5. Nie pozwalaj by w mieszkaniu była obca osoba, bez Twojego nadzoru!
  6. Nie działaj pod wpływem emocji. Czujesz, ze ktoś wywiera na Ciebie presje, próbuje Ci coś sprzedać? Wyproś go, powiedź że musisz zapytać męża/córkę. Jeśli poważnie nad tym myślisz, zadzwoń do bliskiej osoby i zapytaj czy to ma sens.
  7. Nie ryzykuj życia! Nawet stałeś się ofiarą i oszust grozi Ci, lepiej oddaj pieniądze. Życie i zdrowie jest ważniejsze!
  8. Podejrzewasz, że masz do czynienia z oszustem? Dzwonisz do wnuka a on nic nie wie? Zadzwoń na policję!

zobacz również:

  1. Rozwód – odpowiedzi na pytania użytkowników
  2. Rozwód czy separacja – porady prawnika
  3. jak dostać rozwód? Zapraszamy na forum z prawnikiem TUTAJ

 



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...