Cienkie czy wiecznie nastroszone włosy nie muszą być wyłącznie sprawą genów. Znacznie częściej sytuacji winne jest nieodpowiednie cięcie. Dobry fryzjer męski powinien rozwiązać problem, odpowiednio kamuflując wszelkie niedoskonałości.
Wśród wielu mężczyzn wciąż pokutuje przekonanie, że pielęgnacja włosów kończy się ich codziennym myciu i systematycznym skracaniu maszynką do tej samej długości. Tak naprawdę mało komu dobrze jest jednak w takiej fryzurze – skrócenie włosów na tzw. zapałkę wygląda niedojrzale i podkreśla wszystkie dysproporcje twarzy. Dla tej fryzury mogą zrobić wyjątek jedynie panowie, którzy mają mocno przerzedzone włosy.
Mylne jest też podejście do stylizacji męskich włosów – wiele osób wciąż uważa tę czynność za objaw narcyzmu czy zniewieścienia. Tymczasem dobrze ułożona fryzura ogromny plus dla całego wizerunku. Nie można oczywiście popadać w skrajności – nieustanne poprawianie i kontrolowanie fryzury jest po prostu komiczne. To dlatego tak, ważne jest, aby zadbać o staranne cięcie, które zapewni doskonałą fryzurę, przy minimum wysiłku.
Jakie męskie cięcia są teraz modne?
Obserwujemy wielki renesans męskich fryzur z grzywką – uczesanych było tak wielu modeli na pokazach Diora i Balmaina. Panowie z kręconymi włosami mogą też bez oporów je nieco zapuścić, bo powraca moda na fryzury męskie rodem z lat 80. Jeszcze innym wyrazistym trendem są fryzury męskie z przedziałkiem. Taka fryzura sprawdzi się jednak tylko przy określonych kształtach twarzy.
Ostatni przykład to najlepszy dowód na to, że moda nigdy nie powinna być głównym wyznacznikiem podczas doboru fryzury. Dobry fryzjer przed przystąpieniem do działania powinien uwzględnić kształt twarzy oraz grubość włosa i na tej podstawie zaproponować klientowi najlepsze rozwiązanie. Grzywka będzie zatem idealna dla panów z wysokim czołem i szerokimi kośćmi policzkowymi (twarz podłużna lub w kształcie diamentu), a dłuższe włosy sprawdzą się u osób z dość wyrazistymi rysami twarzy (twarz w kształcie serca).
Dobry fryzjer męski. Jak go znaleźć?
W tej branży najlepiej kierować się opinią. Popytaj wśród znajomych i przejrzyj fora internetowe. Ktoś na pewno będzie w stanie Ci polecić dobrego specjalistę. Wielu panów staje też przed dylematem, czy lepszy jest fryzjer, czy specjalizujący się w cieciach męskich barber? Na to pytanie nie sposób jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od oczekiwań klienta. Barber nie wykona raczej koloryzacji ani awangardowego strzyżenia, natomiast fryzjer może nie znać typowych dla barberów technik. Zawsze można też wybrać salon, gdzie w ofercie znajdują się obydwie te usługi. Funkcjonuje tak m.in. warszawski salon Akademia Perfect Hair.
Komu pasuje broda?
Mówiąc o barberze, koniecznie trzeba wspomnieć też o cięciu i stylizacji brody, która jest równie wyrazistym elementem męskiego wizerunku, co fryzura. W ostatnich latach obserwuje się coraz większe zainteresowanie zarostami, ale niestety broda nie pasuje każdemu mężczyźnie. Podobnie jak w przypadku fryzury kluczowy jest kształt twarzy. Broda powinna być ostrzyżona tak, by korygować jej wszystkie ewentualne niedoskonałości. Broda nie jest też rozwiązaniem dla leni. Aby zarost prezentował się efektownie, musi być zadbany, szczególnie jeśli planujesz mocniej go mocniej zapuścić.