Medycyna wellness – światowy trend, który wreszcie trafia do Polski
Hasło „wellness” większości z nas kojarzy się wyłącznie z ośrodkami SPA. Tak naprawdę oznacza jednak dużo więcej niż tylko zabiegi pielęgnacyjne czy odnowę biologiczną. Zwolnij, naucz się relaksować i zadbaj o siebie – namawiają zwolennicy tej filozofii. Przenika ona także do medycyny. Co to oznacza dla nas – pacjentów?
Moda na wellness
Stres, spędzanie wielu godzin za biurkiem i brak ruchu –
To pojęcie jest połączeniem dwóch słów: well-being i fitness, co obrazuje, jak powinno się je rozumieć. Wellness ma skutkować między innymi wyższą jakością życia i harmonią, a także zdrowiem, które zdaniem zwolenników tego podejścia oznacza nie tylko brak chorób, ale ogólną równowagę i dobre samopoczucie. Eksperci przekonują bowiem, że wolny od stresu i pozbawiony napięć umysł ma pozytywny wpływ również na naturalne procesy zachodzące w naszych organizmach. Nic więc dziwnego, że tym trendem interesuje się coraz więcej osób i że przenika on do różnych sfer naszego życia. Jedną z nich jest medycyna.
Wellness w szpitalu?
Medycyna wellness już od jakiegoś czasu jest praktykowana w największych szpitalach na świecie, ale do Polski trafiła stosunkowo niedawno. Na czym polega? – W tym kontekście wellness odnosi się przede wszystkim do procesu diagnostyki i leczenia, w ramach których wykorzystuje się zarówno medycynę klasyczną, jak i medycynę naturalną, na przykład akupunkturę z moksybucją – mówi dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach, Kierownik pierwszej w Polsce Kliniki Wellness, która powstała w Szpitalu Medicover. To jednak nie wszystko, bo jej zadaniem jest również pomoc w kreowaniu i utrzymywaniu zdrowych przyzwyczajeń oraz dbanie zarówno o ciało, jak i umysł. – Taki holistyczny sposób patrzenia na pacjenta daje nam pełny obraz jego stanu zdrowia, a jego kompleksowa i wnikliwa analiza pozwala dużo wcześniej wykryć symptomy wielu poważnych chorób – dodaje dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach. Medycyna wellness pomaga też pozbyć się różnych uporczywych dolegliwości takich jak bóle głowy i kręgosłupa, a także walczyć z nadwagą i otyłością, nałogami, a nawet syndromem wypalenia zawodowego.
Dla tych z Wenus i tych z Marsa
Ważnym elementem medycyny wellness jest uwzględnianie różnic w funkcjonowaniu organizmów zarówno ze względu na wiek, jak i płeć. – Medycyna kobieca zajmuje się zdrowiem pań na każdym etapie ich życia – od dojrzewania, poprzez okres macierzyństwa i menopauzalny, aż po okres starzenia się. Każdy z nich wiąże się bowiem z określonymi potrzebami, ale i zagrożeniami. Dlatego tak ważne jest, by zdrowiem kobiet zajmowali się specjaliści właśnie w tej dziedzinie – tłumaczy dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach. – Podobnie jest w przypadku medycyny męskiej, której zadaniem jest holistyczne spojrzenie na zdrowie mężczyzny, zapobieganie i leczenie chorób z uwzględnieniem wpływów hormonalnych. Testosteron ma bowiem wpływ na przebieg wielu schorzeń, zarówno organicznych, jak i psychosomatycznych – dodaje.
Każdy z nas chciałby jak najdłużej cieszyć się dobrą formą, zarówno ciała, jak i ducha. Sposobów na to, by o nią zadbać jest wiele, a jednym z nich jest wellness. Warto się tym trendem zainteresować i sprawdzić, czy w tej filozofii znajdziemy coś dla siebie.