URODA I ZDROWIE

Maureen Johnson: Nieodgadniony – recenzja

8 lipca 2019, dodał: pinkmause

Maureen Johnson

Nieodgadniony – recenzja

 

 

Nastoletnia Stevie Bell należy do detektywów amatorów i dzięki swoim nietypowym zainteresowaniom zostaje przyjęta do Akademii Ellinghama – elitarnej szkoły dla geniuszy. Interesuje się niejasną śmiercią założyciela szkoły i jego żony oraz zaginioną córką opierając się na poszlakach, w tym liście podpisanym przez Nieodgadnionego…

W opowieści Maureen Johnson nastoletnie problemy mieszają się z sekretami z przeszłości i morderczą tajemnicą czyhającą w ciemnych zakamarkach. Autorka zadziornie i ciekawie zaprasza do wspólnego rozwiązywania kryminalnej zagadki. Mamy tu fantastyczne połączenie dorosłego kryminału z młodzieżową opowieścią o szkole, problemach, zauroczeniach i przyjaźniach. W tej odciętej od świata szkole, której nietypowa konstrukcja pełna tuneli, łamigłówek, tajemniczych korytarzy i zakamarków, przeszłość i teraźniejszość wyraźnie się ze sobą mieszają. Na tle tajemniczych zbrodni sprzed lat dochodzi też do kolejnej śmierci. Stevie znajduje się w centrum wydarzeń, a jej ciekawość staje się coraz bardziej niebezpieczna…

 

Nieodgadniony to powieść lekka, nasączona inteligencją, humorem i osobliwą ironią. Znajdziemy tu wiele ciekawostek o świecie, spostrzeżeń o współczesności, lęków i pasji współczesnych młodych ludzi. Autorka operuje pięknym językiem, urzeka plastycznymi opisami i nastrojowym klimatem. Wartka akcja, ciekawe sploty wydarzeń, kaskada niewyjaśnionych morderstw, brak idealizowania bohaterów, to również wdzięczne atuty książki. Co ciekawe, w omawianej opowieści, która jest pierwszą częścią trylogii, nie ma rozwiązań. Pozostają piętrzące się tajemnice, nowe zagadki, rymowanki i kolejna zbrodnia. Mamy tu jednak ciekawą anatomię poznawania siebie w trudnych sytuacjach, pokonywania własnych lęków i ograniczeń w skrajnych okolicznościach oraz uczenia się wiary we własne możliwości.

Pomysłowa, zaskakująca i po prostu bardzo dobra książka z elementami kryminału. Świetnie napisana, wciągająca, bardzo oryginalna i nad wyraz dojrzała. Pozycja, która bez problemu może znaleźć się na półce także starszych czytelników ceniących sobie klimaty Sherlocka Holmesa. Z ogromną przyjemnością sięgnę po następny tom. Oczywiście zachęcam i Was do przeczytania, bo warto czytać i mieć swoje zdanie.

Wydawnictwo Poradnia K

 

Od Wydawcy:

Akademia Ellinghama – elitarna, prywatna szkoła w Vermont, dzieło życia Alberta Ellinghama. Miejsce pełne łamigłówek i zagadek, wijących się ścieżek, ogrodów, ukrytych korytarzy i tajemnych przejść. Jest niczym dom zagadek. Bo – jak twierdzi jej założyciel – „nauka jest zabawą”. W 1936 roku, wkrótce po otwarciu akademii, znikają żona i córka Ellinghama. Jedynym tropem w sprawie jest prześmiewczy list-zagadka, w którym podpisana pseudonimem „Nieodgadniony” postać wymienia sposoby na morderstwo. Porwanie rodziny Ellinghama staje się jedną z największych nierozwikłanych zbrodni w historii USA. Wiele lat później, pasjonująca się sprawami kryminalnymi uczennica pierwszego roku akademii, Stevie Bell, postanawia rozwikłać zagadkę z przeszłości. Najpierw jednak musi odnaleźć się  w wymagających szkolnych realiach  wśród nowych, ekscentrycznych przyjaciół.

 Coś wisi w powietrzu. Mroczna postać z przeszłości nie daje o sobie zapomnieć. Nieodgadniony – a wraz z nim śmierć – powróci do akademii.

Nieodgadniony” to pierwsza część kryminalnej trylogii „Truly Devious” autorki bestsellerów  według „New Jork Timesa”, Maureen Johnson. Pasja autorki do zagadek widoczna jest na każdej stronie. Akcja rozgrywa się na przemian w dwóch planach czasowych – w 1936 roku, kiedy wydarzyła się zbrodnia i współcześnie. Powieść przywodzi na myśl klasyczne kryminały Arthura Conan Doyle’a czy Agathy Christie. Jednocześnie jest to jednak książka na wskroś współczesna, dziejąca się tu i teraz, wśród młodych ludzi, dla których świat nowoczesnych technologii ma ogromne znaczenie. Podczas lektury możemy poczuć się jak w Escape Roomie – pełnym zagadek pomieszczeniu, z którego  tylko spryt i bystry umysł pozwolą się wydostać.

 

 

 

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Gdy pies boi się wystrzałów
Czasem pies był ofiarą postrzału, i dlatego się boi, sąsiad miał psa, który...
Złoty pierścionek.
Ja lubię białe złoto, bez kamieni, wystarczy jakiś efektowny wzór samego metalu
żłobek a korzystanie z nocniczka
Ale co innego w domu, a co innego wśród obcych osób, znam przypadki...
Lubrykanty a zajście w ciążę
Jak są problemy to każde wytłumaczenie jest dobre ale niekoniecznie trafne. Lepiej chyba...