Mata edukacyjna – sposób na wspieranie rozwoju dziecka
Pierwsze miesiące życia to okres intensywnego rozwoju. Aby to było możliwe, należy zapewnić dziecku bezpieczne warunki. Jedną z najważniejszych kwestii jest właściwa pozycja ciała – niemowlę powinno przede wszystkim dużo czasu spędzać w pozycji leżącej. Dzięki temu zyskuje szansę na ćwiczenie mięśni grzbietu oraz – w odrobinę późniejszym okresie – wykonywane pierwszych bardziej świadomych ruchów. Doskonałą przestrzenią do tego okazuje się być mata edukacyjna dla dzieci, na którą można zdecydować się już od pierwszych dni życia. Przekonaj się, jakie niesie ze sobą korzyści.
Mata dla niemowlaka – najważniejsze zalety
Mata edukacyjna dla dzieci to nic nowego – znamy ją od kilku dekad, nierzadko korzystali z niej nawet nasi rodzice. Okazuje się jednak, że współczesne modele znacząco odbiegają od tego, co możemy kojarzyć sprzed lat. Choć w dalszym ciągu to przede wszystkim bezpieczna przestrzeń do zabawy, która pozwala mieć maleństwo stale na oku, dzisiaj znajdziemy na niej znacznie więcej istotnych z punktu widzenia wspierania rozwoju niemowlęcia elementów. Producenci postawili na dodatki, które aktywizują dziecko, bo skutecznie przyciągają jego uwagę. Mata dla niemowlaka stymuluje zmysły i zachęca do wykonywania pierwszych świadomych ruchów rączkami.
Jednym z podstawowych założeń jest zapewnienie niemowlęciu bezpiecznego miejsca do pierwszych ruchów całego ciała. To właśnie mata edukacyjna dla dzieci jest miejscem, w którym mogą uczyć się przewracania z boku na bok i przekręcania z brzuszka na plecy. Na niej też maluszek zaczyna ćwiczyć podnoszenie główki, które pozytywnie wpływa na rozbudowę mięśni karku i pleców. Aby go do tego zachęcić, w różnych częściach maty pojawiają się przyciągające wzrok zawieszki.
Zawieszka do wózka z zabawkami ma również służyć ćwiczeniom pierwszych świadomych ruchów. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę, że w pierwszych miesiącach życia dziecko nie ma kontroli nad swoimi kończynami – wszystkie ruchy są bezwiedne. Z biegiem czasu jednak jego oczy wyłapują w otoczeniu interesujące elementy i rozpoczyna się nauka wyciągania rączek w stronę tego, co najciekawsze. Nie ma więc wątpliwości, że mata edukacyjna dla dzieci pozwala rozwijać małą motorykę.
Warto podkreślić, że mata edukacyjna dla dzieci to produkt przeznaczony na znacznie dłużej niż pierwsze miesiące jego życia. W późniejszym okresie wystarczy zdjąć lub złożyć pałąk z zabawkami, by stała się bazą. To jedna z najbardziej podstawowych i jednocześnie ogromnie kreatywnych zabaw przedszkolaków. Nie ulega wątpliwości, że skutecznie rozbudza wyobraźnię.
Jak wybrać matę edukacyjną dla dzieci?
Sklepy z artykułami dla niemowląt mają półki uginające się pod ciężarem towaru. Wybór jest tak ogromny, że staje się prawdziwym problemem! Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, aby wybrana mata edukacyjna dla niemowlaka była strzałem w dziesiątkę. Co warto wziąć pod uwagę?
- Kolory. Nie wybieraj ani zbyt krzykliwych, ani za bardzo stonowanych barw. Celuj w kontrasty i skup się na podstawowej palecie. Mata edukacyjna dla dzieci nie powinna być również przesadnie pstrokata, bo słabo rozwinięty wzrok niemowlęcia nie będzie umiał wychwycić w niej pojedynczych elementów. Zamiast go ćwiczyć, będzie się męczył.
- Jakość i struktura materiałów. Przede wszystkim pamiętaj, że wszystkie artykuły dla niemowląt muszą mieć odpowiednie atesty. Nie wybieraj produktów z niepewnych źródeł! Postaw na wysoką jakość i zróżnicowane faktury, dzięki którym dziecko będzie mogło stymulować zmysł dotyku.
- Zawieszki. Mata edukacyjna dla dzieci powinna mieć duże, bezpieczne elementy dodatkowe. Zwracaj szczególną uwagę na zabawki z dużymi oczami, które przyciągają uwagę maluszka.
Rodzice doceniają również mobilność. Jeśli zależy ci, by wybrana mata dla dziecka zmieściła się bez trudu w bagażniku samochodu, zwróć uwagę na jej sposób składania i rozmiar już po złożeniu. To jedna z wielu zalet, którymi może pochwalić się mata Tiny Love z serii Zabawa na łące. Warto się na nią zdecydować, gdy cenisz sobie wysoką jakość i chcesz aktywnie spędzać czas z dzieckiem, w każdym miejscu zapewniając mu bezpieczną i znaną przestrzeń do zabawy.