Stylowa elegancja ciemnego granitu jest doceniana przez osoby, które lubią mieć nietuzinkowe wyposażenie wnętrz. Oryginalny design i wyrafinowane aranżacje to znak rozpoznawczy tego typu produktów. W kuchniach coraz częściej pojawiają się granitowe zlewy. Są funkcjonalne i pięknie się prezentują. Czym jednak je czyścić, by nie straciły swej estetyki przez wiele lat? Wiele osób popełnia błędy, które bardzo im szkodzą.
Proces czyszczenia elementów kuchennego wyposażenia wymaga szczególnej uwagi. Osadza się na nich nie tylko codzienny brud i kurz, ale także spore pokłady pryskającego tłuszczu. Powierzchnia granitu jest bardzo gładka, jednak wymaga impregnacji, aby nie szpeciły jej nawarstwiające się zabrudzenia. Ten zabieg pozwoli także na ograniczenie widoczności brzydkich zacieków. Ciemny kolor zlewu powoduje, że jest na nim widoczny każdy ślad po mokrym kubku, zaschnięte krople wody i osad z kamienia. Dlatego też warto od razu wycierać i chować umyte naczynia, aby nie ociekały na powierzchnię zlewu. Nie wolno też pozostawiać na nim płynów, które mogą spowodować trwałe plamy, np. rozlanego wina.
Podstawy dbania o granitowy zlew
Chcąc zachować piękno zlewu z naturalnego kamienia, warto włożyć w to trochę wysiłku. Każdorazowe użycie wody wymaga od razu wytarcia jego powierzchni. Powinien też być codziennie umyty, np. z użyciem płynu do naczyń. Raz w tygodniu trzeba go zaimpregnować, aby ułatwić sobie codzienne utrzymanie go w czystości. W tym celu trzeba umyty i wytarty do sucha zlew natrzeć dowolnym olejem spożywczym przy użyciu miękkiej szmatki. P upływie kilku minut trzeba go wypolerować suchą szmatką. Można też grubszą warstwę oleju pozostawić na kilka godzin lub nawet na całą noc i dopiero później dokonać polerowania. Po tym zabiegu granit będzie lśnił pełnym blaskiem, a po tłustej warstwie nie pozostanie żaden ślad.
Czyszcząc mocno zabrudzony zlew granitowy można używać silnych detergentów, np. odkamieniaczy czy odtłuszczaczy. Dobrze sprawdza się też ocet w połączeniu z płynem do naczyń. Zawsze jednak trzeba odczekać, aż zaschnięte plamy zmiękną i dopiero wtedy usunąć je szmatką lub gąbką. Nie wolno stosować zbyt szorstkich czy drucianych czyścików, aby nie porysować gładkiej powierzchni zlewu. Powstałe uszkodzenia mechaniczne będą nieodwracalne. Granit źle reaguje także na sodę kaustyczną, która jest częstym składnikiem środków do udrażniania rur. Może ona spowodować trwałe odbarwienia.