Masz w ogrodzie meble z wikliny? Sok z tego owocu je wyczyści

dodał: Ewelina Szadkowska
Ponadczasowy urok wikliny sprawia, że chętnie ozdabiamy nią dom i jego otoczenie. W ogrodzie dobrze sprawdzają się wiklinowe meble. Lubimy w nich to, że są naturalne i funkcjonalne. Są nie tylko praktyczne, ale też wyglądają oryginalnie. Warto więc zadbać o to, by przez lata nie traciły na aspekcie wizualnym. Dziś podpowiadamy, jak to skutecznie zrobić za pomocą soku z popularnego owocu.
Wiklina to produkt odporny na działanie czynników atmosferycznych, ale tylko wtedy, gdy jest odpowiednio zabezpieczony. Nie wolno dopuścić do tego, by zaatakował ją grzyb lub szkodniki, gdyż powstaną wtedy nieodwracalne uszkodzenia. Okresowe zabiegi pielęgnacyjne sprawiają, że takie meble przez lata wyglądają pięknie.
Sok z cytryny odświeży wiklinę
Gałązki wierzby, z których od wieków tworzy się wiklinowe kosze, fotele czy inne ozdoby, to materiał zmieniający się wraz z upływem czasu. Jeśli jest wystawiony na słońce, to szybko ulega wysuszeniu i pęka, a jeśli często moczy go deszcz, to ulega zmatowieniu. Używając soku z cytryny do czyszczenia mebli z wikliny uzyskujemy kilka istotnych korzyści. Po pierwsze, meble odzyskują piękny połysk. Po drugie, meble zyskują piękny, cytrusowy zapach, który jednocześnie odstrasza owady. To gwarantuje, że nie zaatakują go korniki i inne szkodniki bytujące w drewnie.
Jak przygotować naturalny środek do pielęgnacji wikliny?
Aby uzyskać taką ilość soku z cytryny, która wystarczy do wyczyszczenia stołu i dwóch foteli, potrzebujemy 5-6 cytryn. Meble należy wcześniej przygotować, zdejmując z nich pajęczyny i powierzchowne zabrudzenia (piasek, błoto itp). Następnie należy zanurzyć szmatkę w soku i dokładnie przetrzeć poszczególne części mebli. Aby wzmocnić efekt pielęgnacyjny, warto dodać do soku łyżkę dowolnego oleju spożywczego. W ten sposób wiklina zostanie dodatkowo nawilżona, a to zmiękczy jej strukturę i zapobiegnie miejscowemu pękaniu.
Takie czyszczenie warto przeprowadzić na suchych meblach, w słoneczny i ciepły dzień. Dzięki temu wiklina szybko wyschnie. Ten rodzaj materiału nie lubi zbyt długiej ekspozycji na wilgoć, gdyż sprzyja ona rozwojowi grzybów i pleśni, które nieodwracalnie niszczą takie meble. Z tego względu należy im zapewnić odpowiednie zabezpieczenie przed deszczem i mrozem.