To, że włosy są tłuste spowodowane jest nierównowagą wydzielania sebum, które jest naturalną substancją natłuszczającą i nawilżającą skórę głowy i chroniącą włosy przed wpływem czynników zewnętrznych. Kiedy sebum jest wydzielane w nadmiernej ilości, włosy stają się problemem: nieestetycznie błyszczą, stają ciężkie i „kleją” się do głowy nawet tego samego dnia, kiedy zostały umyte. To jeden wielki problem! Już kilka godzin po umyciu wyglądają nieświeżo.
Chwytamy więc za szampon i myjemy je – niektórzy nawet dwa razy dziennie! Dermatolodzy twierdzą, że to zdecydowanie zły pomysł. Jak zatem dbać o przetłuszczające się włosy, by nie sprawiały nam kłopotu? Pora poznać najważniejsze fakty.
1. Tłuste włosy można odziedziczyć
PRAWDA. Tłuste włosy można odziedziczyć, ale ich przetłuszczanie się wzmagać może stres, niezbilansowana wysokotłuszczowa dieta, wyczerpanie, nieodpowiednie szampony czy koloryzacja. Do innych przyczyn należą wahania hormonalne (okres dojrzewania, miesiączka), nieprzewiewne okrycia głowy i toksyny w organizmie, a także palenie papierosów, picie dużych ilość alkoholu, dieta obfita w tłuste posiłki niektóre leki, stres, nieumiejętna pielęgnacja i źle dobrane kosmetyki (zbyt agresywne), gorąca woda podczas mycia włosów, intensywne szczotkowanie, itd.
2. Tłuste włosy mogą mieć suche końcówki
PRAWDA. Ponieważ to nie włosy się przetłuszczają, lecz skóra głowy. Dopiero pod wpływem czesania, poprawiania fryzury itp. sebum jest rozprowadzane po włosach. Nie zawsze dociera aż do samych ich końców, zwłaszcza gdy włosy są długie i/lub gdy często je myjemy. Dlatego końcówki mogą być suche.
3. Dobrze jest włosy porządnie „przetłuścić”
FAŁSZ. To, że przez dłuższy czas nie będziemy myć tłustych włosów, może tylko pogorszyć sprawę. Zalegająca na skórze tłusta warstwa może sprawić, że włosy obluzują się w mieszkach włosowych i zaczną wypadać. Tłusta warstewka na skórze może również zatkać ujścia mieszków włosowych i spowodować podrażnienie, a nawet stan zapalny, przy którym wypadanie włosów się nasila i stracone włosy już nie odrastają.
4. Włosy przetłuszczają się bardziej pod wpływem gorąca
PRAWDA. Nadmierne rozgrzewanie skóry głowy nasila łojotok. Lepiej więc unikać gorących kąpieli, mycia włosów zbyt gorącą wodą i suszenia gorącym powietrzem suszarki, używania lokówki, a nawet picia gorących napojów. Nie wskazane jest również korzystanie z sauny.
5. Warto zrobić trwałą, bo wtedy włosy się mniej przetłuszczają
FAŁSZ. Wprawdzie trwała wysusza włosy, ale wcale nie zmniejsza łojotoku, czyli nie rozwiązuje problemu przetłuszczającej się skóry głowy. Efekt jest krótkotrwały i nie kończy problemu.
6. Tłustych włosów nie powinno się myć codziennie
PRAWDA. Ciągłe zmywanie tłustej powłoczki prowokuje gruczoły łojowe do wzmożonej produkcji sebum i skóra rzeczywiście się przetłuszcza. Dlatego najlepiej je myć 2-3 razy w tygodniu. Ale jeśli już ktoś musi myć włosy codziennie, to tylko odpowiednimi szamponami.
7. Do mycia włosów przetłuszczających się trzeba używać specjalnych szamponów
PRAWDA. I to takich, które regulują wydzielanie sebum, a jednocześnie działają antybakteryjnie, na przykład szamponów z dodatkiem dziegciu, biosiarki, wyciągu z czarnej rzepy lub pokrzywy. Najlepiej używać delikatnych szamponów o lekko kwaśnym pH (4,5-5,5), nie powodujących przesuszenia i podrażnień. Zbyt zasadowe kosmetyki tylko pogorszą stan włosów, gdyż doprowadzają do przesuszenia, czego skutkiem jest jeszcze bardziej wzmożona praca gruczołów łojowych. Do włosów tłustych nie nadają się również szampony z odżywką typu „2 w 1”, gdyż zbytnio obciążają włosy. Do bardzo tłustych włosów poleca się głęboko oczyszczające szampony z apteki. Warto je stosować na przemian z delikatnymi szamponami do codziennego mycia włosów, które są łagodne dla skóry głowy. Korzystnie na stan włosów tłustych wpływają również szampony z zawartością siarczku selenu, pirytionianu cynku, biosiarki, alantoiny i kwasu salicylowego, które działają regulująco na wydzielanie sebum, łagodząco na stany zapalne i przeciwgrzybiczo.
8. Do tłustych włosów nie trzeba używać odżywek ani maseczek
FAŁSZ. Chociaż dzięki tłustej powłoczce, która je pokrywa, włosy są lepiej chronione przed wysuszeniem niż normalne czy suche, mimo wszystko narażone są na zniszczenie, zwłaszcza gdy są długie. Do włosów tłustych powinno się używać odżywek lekkich, nie obciążających i najlepiej nakładać je tylko na końcówki. Polecane są produkty przeznaczone do włosów pozbawionych objętości. Są to kosmetyki lekkie, a zarazem bogate w składniki pielęgnacyjne: witaminy B5 i H, ekstrakty z owoców. Mają też w składzie polimery, które tworzą na powierzchni włosa wzmacniającą warstwę, dzięki której staje się on sprężysty. Balsamy i odżywki mają zwykle postać delikatnych emulsji, pianek lub sprayów, pomagających też wymodelować fryzurę. Zamiast odżywki można również zastosować kurację z użyciem olejku jojoba.
9. Przetłuszczającym się włosom dobrze robią płukanki ziołowe
PRAWDA, ALE… nie przynoszą aż takiego efektu, jak stosowanie specjalnych szamponów. Korzystne są zwłaszcza płukanki z naparu z rumianku, nagietka, szałwii. Warto je robić 2 razy w tygodniu.
10. Gdy włosy bardzo się przetłuszczają, powinno się odwiedzić lekarza
PRAWDA. Na początek najlepiej udać się do dermatologa, bo być może już on rozwiąże nasz problem. Nieraz konieczna okazuje się również wizyta u ginekologa, a nawet u endokrynologa. Lekarz przepisze leki, które pomogą opanować sytuację. Konieczne jest także systematyczne stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych i oczywiście dieta – niskotłuszczowa, bez pikantnych potraw, alkoholu, kawy, herbaty.
11. Przetłuszczających się włosów nie powinno się suszyć suszarką
FAŁSZ. Nic nie stoi na przeszkodzie, by je suszyć suszarką, ale tylko chłodnym strumieniem powietrza. Warto zaopatrzyć się w suszarkę, która ma taką opcję, bo choć suszenie chłodnym powietrzem trwa trochę dłużej, z całą pewnością jest o wiele zdrowsze i dla skóry głowy, i dla włosów. Można też używać suszarki z dyfuzorem. Podczas suszenia włosów dyfuzor, czyli specjalna nakładka z miękkimi plastikowymi wypustkami, lekko unosi kosmyki. Dzięki temu stają się bardziej puszyste i nie przylegają do głowy. Jeśli nie mamy suszarki z dyfuzorem, możemy dodać włosom puszystości, stosując specjalną technikę suszenia. Po wmasowaniu pianki pochylamy głowę i kierujemy na włosy strumień powietrza. Krótkie fryzury suszymy, roztrzepując kosmyki palcami. Wilgotne, długie pasma przeczesujemy grzebieniem lub dłońmi, kierując ciepły podmuch najpierw na ich nasadę. Kiedy nieco przeschną, wcieramy jeszcze odrobinę pianki i suszymy włosy w normalnej pozycji, roztrzepując je palcami.
12. Przyjmowanie środków antykoncepcyjnych zmniejsza przetłuszczanie się włosów
PRAWDA, ALE… nie zawsze. Pomaga na ogół wtedy, gdy przyczyną nadmiernego łojotoku jest brak równowagi hormonalnej, ponieważ przyjmowane hormony tę równowagę przywracają. Czasem jednak może się zdarzyć, że środki antykoncepcyjne mogą wręcz nasilić łojotok.
13. Włosy najczęściej przetłuszczają się w okresie dojrzewania
PRAWDA. Nadmiernemu łojotokowi sprzyjają bowiem wahania hormonalne, zresztą nie tylko w okresie dojrzewania. Skóra wydziela więcej sebum także w czasie miesiączki, ale też w okresie menopauzy.
14. Rodzaj grzebienia nie ma znaczenia
FAŁSZ. Nigdy nie używaj metalowego grzebienia do mokrych włosów – dobre są te plastikowe lub rogowe. Zęby grzebienia powinny być okrągło zakończone. Szczotka nie powinna być szorstka i twarda, bo to może zwiększać produkcję sebum. Nie szczotkuj nadmiernie włosów, gdyż to dodatkowo aktywuje gruczoły łojowe.
15. Włosy przetłuszczające się powinny być ścinane na krótko
PRAWDA. Bardzo często pewne dolegliwości związane z nadmiernym przesuszeniem lub przetłuszczeniem mijają, gdy długie, ciężkie włosy zostaną podcięte, i zostanie przywrócone prawidłowe krążenie. Krótsze włosy również są łatwiejsze w utrzymaniu niezbędnej higieny i czystości. Łatwo można zauważyć, że o wiele niej osób o krótszych włosach cierpi na powyższe dolegliwości.
16. Dobrą metodą na przetłuszczające się włosy jest naświetlanie
PRAWDA. Dobre rezultaty daje w przypadku przetłuszczającej się skóry głowy naświetlanie od czasu do czasu za pomocą promieni fioletowych. Używa się do tego celu lampy próżniowej, stosując regularnie na każdą część głowy codziennie rano i wieczorem, przez, powiedzmy dziesięć minut, daje satysfakcjonujące efekty. Łatwo można wytłumaczyć ten efekt, jeśli zrozumie się, że promienie fioletowe stymulują odżywienie i pomagają się pozbyć miejscowo niepotrzebnych produktów oraz toksyn.
17. Przetłuszczające się włosy można pielęgnować alkoholem
PRAWDA, ALE… Można używać toniki oparte na alkoholu, które są wyjątkowo skuteczne w przypadku tłustej głowy. Alkohol „wyżera” tłuszcz, i wysusza skórę głowy. Należy jednak i w tym przypadku być ostrożnym, stosować toniki z wyjątkową uwagą i tylko przez krótkie okresy czasu.
18. Włosy przetłuszczające się można płukać w sodzie
PRAWDA. Włosy naturalnie tłuste czy przetłuszczające się mogą być myte często w ciepłej wodzie, w której rozpuszczono pół łyżeczki dwuwęglanu sodu. W istocie taka ilość sody może być używana w każdej wodzie do płukania, gdyż nie tylko usunie z włosów tłuszcz, ale włosom jasnym przysporzy blasku i puszystości. Korekcja odczynu kwasowego może być zaletą, kiedy myjemy włosy ciężkie, które mają tendencje do wydzielania kwaśnego lub stęchłego zapachu przy ciepłej, słonecznej pogodzie.
19. Do pielęgnacji można używać piwa
PRAWDA. Chmiel działa zbawiennie na przetłuszczające się włosy. Wystarczy szklankę piwa delikatnie rozprowadzić wacikiem na umytych włosach. Płukanka piwna doskonale wnika we włosy, nie pozostawia specyficznego zapachu, nie wymaga spłukiwania. Wzmacnia włosy i zapobiega przetłuszczaniu skóry głowy.
20. Łojotok sprzyja powstawaniu łupieżu
PRAWDA. Nadmierny łojotok sprzyja powstawaniu łupieżu tłustego. (drobnopłatkowe złuszczanie skóry owłosionej głowy). W stanie zaawansowanym na głowie opanowanej łupieżem tłustym występują uwarstwione żółte strupy i objawy stanu zapalnego, powodujące swędzenie i trwałe wypadanie włosów.
Źródła:
Joanna Futkowska, konsultacja dr Bożena Mamcarz, Klinika Zdrowia i Urody Estetica: Poradnik Domowy, http://kobieta.gazeta.pl/poradnik-domowy/1,48635,4882646.html. http://www.handsomemen.pl/wlosy,pielegnacja_wlosow,suche_wlosy__tlusta_skora_glowy_i_rozdwajajace_sie_koncowki.html. http://www.handsomemen.pl/wlosy,pielegnacja_wlosow,mycie_wlosow,1.html#top_desc.