Masz cukrzycę? Dowiedz się jak odpowiednio dbać o skórę, by ustrzec się przed poważnymi powikłaniami tej choroby
Kontrolowanie cukrzycy kojarzy się głównie z regularnym badaniem poziomu cukru we krwi. Tymczasem to nie jedyny nowy obowiązek, jaki spada na diabetyka po zdiagnozowaniu choroby. Szczególnej uwagi wymaga także narażona na podrażnienia i zakażenia grzybicze skóra.
Dlaczego skóra cukrzyków jest tak wrażliwa?
Wysoki poziom cukru we krwi powoduje zmiany zwyrodnieniowe w żyłach i naczyniach włosowatych – to tzw. angiopatie. Ich bezpośrednią konsekwencją są problemy w dostarczeniu komórkom substancji odżywczych. To właśnie dlatego skóra staje się sucha i szorstka, przez co łatwiej tworzą się na niej urazy. Te z kolei są bardzo niebezpieczne, ponieważ diabetycy są bardziej podatni na zakażenia bakteryjne i grzybicze, a do tego rany na ich skórze goją się zdecydowanie wolniej niż u osób zdrowych. Jest to spowodowane zmianami w układzie naczyniowym. Na skutek zmian miażdżycowych, krew w żyłach przemieszcza się wolniej, przez co nie może tak szybko dostarczyć tlenu do uszkodzonych komórek.
Czym grozi bagatelizowanie problemu?
Brak odpowiedniej higieny i pielęgnacji może skutkować świądem oraz grzybicą skóry i paznokci, która u cukrzyków jest bardzo trudna do wyleczenia. Cukrzycy są również narażeni na infekcje drożdżakowe – powodują je grzyby z gatunku Candida albicans, które atakują głównie pachwiny i błony śluzowe (np. jamie ustnej lub narządach rodnych).
Najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy jest bez wątpienia stopa cukrzycowa. To schorzenie nie jest spowodowane jedynie zaniedbaniami w pielęgnacji. Przyczynia się do niego także nieodpowiednia dieta, nadwaga i niewystarczająca kontrola nad poziomem cukru we krwi. Wszystko razem prowadzi do permanentnego niedotlenienia stopy, a w konsekwencji do martwicy. Pierwsze objawy stopy cukrzycowej to łuszczenie i wysuszanie się skóry oraz miejscowe bóle w stopach, nasilające się w nocy. Następnie na skórze powstają licznie pęknięcia i szczeliny, które z czasem mogą pokryć bolesne i niezwykle trudne do wyleczenia owrzodzenia. Jeśli martwica będzie postępować, choremu może grozić amputacja palców, a nawet całej stopy.
Jak ustrzec się przed tymi konsekwencjami?
Diabetycy powinni każdego dnia starannie nawilżać ciało preparatami przeznaczonymi do skóry suchej. Najlepiej, aby zawierały one emolienty, które będą chronić skórę przed utratą wody. To powinno zapobiec świądowi i podrażnieniom. Jeśli na skórze pojawi się rana, należy wspomóc jej regenerację z zewnątrz. W tej roli szczególnie skutecznie są miejscowe kremy, mające w składzie colostrum (np. Diabetegen dostępny w ofercie Genoscope.pl). To substancja o silnych właściwościach regenerujących pozyskiwana z siary, czyli mleka od świeżo wycielonej krowy. Tego typu preparaty są w stanie cofnąć nawet poważne zmiany postępującego zespołu stopy cukrzycowej.