Mróz, wiatr, brak słońca, suche powietrze – to wszystko sprawia, że nasza skóra, szczególnie zimą, potrzebuje sporej dawki witamin. Dieta i codzienna pielęgnacja mają duży wpływ na kondycję naszej cery. Świetnym rozwiązaniem będą domowe maseczki witaminowe na bazie naturalnych składników. Koniecznie przeczytajcie sprawdzone przepisy – Do It Yourself!
Domowy peeling enzymatyczny
Przed nałożeniem maseczki warto pamiętać o usunięciu zbędnego naskórka, aby witaminy oraz minerały mogły przeniknąć w głąb cery. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się naturalny peeling enzymatyczny, który delikatnie złuszcza martwe komórki.
– Papaja jest zdecydowanie jednym z najlepszych peelingów naturalnych. Wszystko dzięki znajdującej się w niej papainie, która jest silnym enzymem rozpuszczającym martwe komórki skóry. Potrzebujemy tylko jednego owocu papai, a dokładnie jej miąższu, który rozdrabniamy w blenderze. Peeling rozprowadzamy równomiernie na skórze twarzy i pozostawiamy na 10 do 20 minut, po czym zmywamy – radzi Katarzyna Brzozowska, kosmetolog z Body Care Clinic w Katowicach.
Dla osób, które posiadają przebarwienia, blizny potrądzikowe lub chcą po prostu pozbyć się zmarszczek mimicznych, idealnie nadają się peelingi z użyciem kwasów wykonane w gabinecie medycyny estetycznej.
– Jednym ze skuteczniejszych zabiegów wyrównujących koloryt cery jest peeling migdałowy, który łagodnie złuszcza skórę. Można stosować go przez cały rok, niezależnie od pory roku. O czasie trwania terapii decyduje kosmetolog podczas indywidualnej konsultacji, a koszt jednego zabiegu to 250-290zł – mówi kosmetolog.
Witamina A dla regeneracji skóry
Wygładzona i odmłodzona cera, to marzenie wielu kobiet. Dzięki maseczkom bogatym w witaminę A w zaciszu własnego domu możemy zdecydowanie zregenerować skórę. Wspomaga ona odnawianie naskórka oraz zwiększa ilość kolagenu, a także jest silnym przeciwutleniaczem.
– Jeśli naszej cerze brakuje witaminy A, to możemy zrobić bardzo prostą maseczkę ze świeżej brzoskwini oraz jogurtu. Wystarczy połączyć ze sobą te dwa produkty, a następnie nałożyć na twarz. Po 15 minutach zmywamy wcześniej przygotowana mieszankę letnią wodą – podpowiada kosmetolog.
W bardzo prosty sposób można również dostarczyć skórze właściwych substancji odżywczych i regenerujących za pomocą mezoterapii mikroigłowej oraz bezigłowej.
– Zabiegi różnią się od siebie przede wszystkim metodą aplikacji. W przypadku mezoterapii bezigłowej koktajl witaminowy wprowadzany jest w głąb skóry za pomocą specjalnej głowicy emitującej impulsy elektromagnetyczne. Natomiast w drugim przypadku składniki podawane są za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w kilkadziesiąt mikroigiełek. Dla osób, które potrzebują intensywnego nawilżenia skóry w okresie zimowym, zalecamy zabieg mezoterapii igłowej – do wykonania tego zabiegu polecam użyć takich preparatów jak – Juvederm Hydrate, osocze bogatopłytkowe czy Redensity I – wyjaśnia dr Monika Mazur, lekarz medycyny estetycznej.
Witamina E na ratunek suchej skórze
Sucha skóra zimą to problem wielu kobiet. Jest to związane przede wszystkim z niską temperaturą za oknem oraz okresem grzewczym, który działa bardzo niekorzystnie na stan naszej cery.
– Dla osób, które potrzebują silnej dawki nawilżenia, idealna może okazać się maseczka z płatków owsianych. Zawierają one składniki mineralne, takie jak: żelazo, magnez, cynk, a także witaminy z grupy B. Wystarczy zalać je wrzącą wodą, poczekać aż ostygną i połączyć je z miodem. Następnie nakładamy przygotowaną mieszankę na twarz i spłukujemy po 20 minutach. Po takim zabiegu skóra staje się nawilżona, odżywiona i niezwykle gładka – twierdzi kosmetolog z Body Care Clinic w Katowicach.
Jeśli nasza skóra potrzebuje silnej dawki nawilżenia, a domowe sposoby zawodzą, to przyszła pora na wizytę w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym.
– Jednym z bardziej skutecznych sposobów jest zabieg chemicznej biorewitalizacji skóry PRX-T33, który doskonale przygotuje również cerę do mezoterapii igłowej. Jest on przyjemny dla pacjenta, a przy tym bardzo skuteczny. Produkt w postaci żelu nakładamy na skórę, wmasowując kilka warstw jedna po drugiej, a następnie spłukujemy go za pomocą letniej wody. Po zabiegu cera nabiera blasku, a drobne zmarszczki stają się niewidoczne – zapewnia dr Monika Mazur.
Witamina C dla poprawy kolorytu cery
Kwas askorbinowy, czyli witamina C nie tylko poprawia koloryt cery, ale również zapobiega przebarwieniom, ponieważ uczestniczy w syntezie melaniny. Dodatkowo wspomaga produkcję kolagenu, którego poziom z wiekiem zaczyna maleć.
– Jeśli chcemy zaaplikować naszej cerze dodatkową dawkę witaminy C, to idealnie sprawdzą się w tym przypadku takie owoce jak cytryny czy kiwi. Wystarczy pokroić je plasterki i nałożyć na twarz oraz dekolt. Taki zabieg bardzo dobrze służy również cerze ze skłonnościami do pękających naczynek, ponieważ je uelastycznia – radzi Brzozowska.
Witamina B dotleni i ochroni cerę
Szczególnie ważna jest dla wszystkich kobiet, których skóra jest niedotleniona oraz poszarzała. Witamina B walczy z przesuszaniem i nadaje cerze zdrowy wygląd.
– Maseczka z dużą dawką witaminy B jest bardzo prosta i niedroga w przygotowaniu. Wystarczy zmiksować pół banana, dodać do niego żółtko, łyżkę miodu i gotowe. Taką mieszankę nakładamy na twarz i zmywamy po 20 minutach. Główny składnik maseczki, czyli banan zawiera wiele minerałów takich jak potas, magnez, selen, mangan i jod oraz znaczne ilości beta-karotenu i witamin z grupy B – mówi Brzozowska.
Jeśli chcemy kompleksowo zadbać o swoją skórę warto zdecydować się na stosowanie kosmeceutyków. Takie preparaty oprócz działania pielęgnacyjnego mają również właściwości lecznicze.
– Przykładowo serum nawilżająco-wypełniające Luminesce przywraca skórze właściwy poziom nawilżenia oraz dodatkowo dzięki zawartości kwasu hialuronowego wypełnia zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych – mówi Katarzyna Brzozowska, kosmetolog w Body Care Clinic.