Masaż rolujący powięzi według metody Liebscher & Bracht – recenzja
Współczesny tryb życia, siedząca praca i brak aktywności fizycznej powodują problemy zdrowotne, które objawiają się na ogół chronicznym lub nawracającym bólem. Lekarze zalecają zwykle w tych sytuacjach środki przeciwbólowe, które tylko maskują ból, nie likwidując jego przyczyny. Lepszym rozwiązaniem jest rehabilitacja – tu jednak czas oczekiwania oraz koszty są czynnikami ograniczającymi dostęp dla wielu pacjentów. Dlatego wielkim zaskoczeniem jest dla mnie informacja, że nawet 90% cierpiących osób mogłoby samo sobie pomóc, stosując autorską metodę terapii bólu, zwaną od nazwisk jej twórców metodą Liebscher & Bracht. Dwoje niemieckich specjalistów z zakresu naturopatii i fizjoterapii opracowało szereg ćwiczeń, dzięki którym można w warunkach domowych poradzić sobie nawet z poważnymi dolegliwościami bólowymi.
Prezentowany tu poradnik to książka przełomowa – gdyż daje ogromną nadzieję na pokonanie bólu w jego różnych postaciach oraz zaprzecza wielu funkcjonującym od lat mitom na temat m.in. chorób zwyrodnieniowych, kłopotów z kręgosłupem czy źródeł bólu. Dr Petra Bracht i Roland Liebscher-Bracht wychodzą od podstawowych informacji na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu w zakresie aktywności fizycznej oraz jej braku. Podkreślają olbrzymie znaczenie powięzi (czyli tkanki łącznej) w budowaniu naszej sprawności. Tłumaczą, w jaki sposób powstają napięcia w strefie powięzi oraz mięśni, a także przedstawiają antidotum na nie w postaci masażu rolującego powięzi. Za pomocą ostopresury – czyli manualnej terapii uciskowej – można przywrócić właściwy stan tkanki łącznej i mięśni, czyli pozbyć się bólu.
Ta książka jest dowodem na to, że warto poszukiwać nowych możliwości leczenia bólu, nie poprzestając na medycynie konwencjonalnej. Leczenie pacjenta z problemem bólowym powinno obejmować nie tylko terapię układu ruchu, ale także zmianę stylu życia i odżywiania się. Ograniczenie produktów wzmagających stany zapalne, eliminacja toksyn z otoczenia oraz stresu z naszej codzienności to ważne kroki w odzyskiwaniu dobrego samopoczucia. Wielką zaletą tego poradnika jest uświadomienie czytelnikom, jak wiele zależy od nich samych jeśli chodzi o kwestie zdrowotne. Droga na skróty, którą proponują lekarze, nie rozwiązuje problemu – należy dotrzeć do jego źródeł, by skutecznie go leczyć.
Sprawdźcie już dzisiaj, jak można szybko złagodzić nagły, ostry ból bez zażywania silnych farmaceutyków. Autorzy zdradzają tu sposoby, jak samodzielnie diagnozować pochodzenie bólu oraz w jaki sposób uniknąć jego nawrotów w przyszłości. Zmiany, które należy wprowadzić do naszego życia, niewątpliwie wpłyną także na poprawę jakości codziennego funkcjonowania. Warto poznać wszystkie zalecenia doświadczonych specjalistów oraz opracowane przez nich ćwiczenia rozciągające zacieśnienia mięśniowo-powięziowe, które można wykonywać samodzielnie w domu, by odzyskać giętkość i sprawność ciała.
Czy można zaprogramować nasze mięśnie, by działały bez bólu? Na czym polega technika rolowania i jak przygotować się do ćwiczeń? W tej książce znajdziecie wszystkie informacje na ten temat oraz dokładny opis masażu rolującego powięzi w aż 15 strefach ciała – od twarzy i sklepienia czaszki po stopy. Tekstowi towarzyszą zdjęcia szczegółowo przedstawiające kolejne etapy masażu, które trzeba wykonać. Osobne rozdziały są poświęcone ćwiczeniom eliminującym ból w różnych częściach ciała. Autorzy podpowiadają też, które strefy należy masować i które ćwiczenia wykonywać w przypadku konkretnych dolegliwości. W ten sposób mamy gotową podpowiedź, jak pomóc sobie nie tylko przy bólu stawów i kręgosłupach, ale też np. w przypadku migreny, bólu zębów czy przy łzawieniu oczu. Mogą je stosować również osoby korzystające regularnie z fizjoterapii czy masaży, w celu wzmocnienia ich pozytywnych skutków.
Sama przetestowałam już kilka ćwiczeń i mogę stwierdzić, że poza skutecznością w leczeniu bólu mają one inną zaletę – wspaniale rozluźniają ciało i dodają mi energii, przy okazji niwelując zakwasy powstające w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego. Warto zaczynać dzień od wybranego ćwiczenia, by przygotować ciało do całodziennej aktywności fizycznej. Zapraszam do lektury!
Agnieszka
Dziękujemy Wydawnictwu Vital za egzemplarz do recenzji – książka jest dostępna TUTAJ
Redakcja