Marcowe nowości komiksowe Klubu Świata Komiksu Egmont! | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Marcowe nowości komiksowe Klubu Świata Komiksu Egmont!

4 marca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Komiksy od lat stanowią ulubioną formę lektury dzieci i młodzieży, znacząco zwiększając czytelnictwo w tych grupach wiekowych. Naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzi Wydawnictwo Egmont, proponując sprawdzone już tytuły oraz nowe serie i albumy dla dzieci w różnym wieku. Przygody ulubionych bohaterów, wiele pozytywnych emocji i wiedza o świecie – oto co czeka na najmłodszych wielbicieli komiksów już w marcu!

Enola i niezwykłe zwierzęta, tom 1

Scenariusz: Joris Chamblain
Rysunki: Lucile Thibaudier
Przekład: Maria Mosiewicz

Początek przygodowej serii dla dzieci o Enoli, niezwykłej weterynarce specjalizującej się w pomaganiu stworom z baśni i legend. Pierwszy album zbiorczy zawiera dwa tomy oryginalne: „Niesforny gargulec” i „Na ratunek jednorożcom”.

Enola jest gotowa ruszyć na koniec świata, aby ratować dziwne istoty będące w potrzebie lub niebezpieczeństwie. Pewnego dnia zostaje wezwana do miasteczka, gdzie gargulec zdobiący dach kościoła ciągle oblewa wodą ludzi wychodzących z mszy. Co poradzić na niegrzeczne zachowanie potworka? Może Enola znajdzie sposób. Zaraz potem będzie musiała pomóc jednorożcom, które mają poważne kłopoty!

Scenarzystą „Enoli” jest Joris Chamblain, współautor wielu opowieści dla dzieci, w tym znanych polskiemu czytelnikowi „Pamiętników Wisienki”. Lucile Thibaudier to publikująca od kilku lat graficzka, która zdobyła uznanie rysunkami do komiksów napisanych właśnie przez Chamblaina, m.in. do cyklu „Sorcieres sorcieres”.

 

O czym szumią wierzby. Auto, Ropuch, Borsuk, tom 2

Scenariusz: Michel Plessix
Rysunki: Michel Plessix
Przekład: Ernest Kacperski

Szczur i Kret prawie zapomnieli o strachu, jakiego najedli się podczas wyprawy do puszczy… Emocje opadły, a dwaj przyjaciele znaleźli wytchnienie w ciepłej, bezpiecznej i przytulnej norze Borsuka, który w labiryncie podziemnych korytarzy szykuje im moc niespodzianek. Tymczasem nadchodzi pora powrotu do domu, gdzie czeka ich kolejne zaskoczenie. Ropuch oszalał! Oszalał na punkcie prędkości, warkotu silnika, zapachu oleju i benzyny… Krótko mówiąc – automobil odebrał mu rozum! Aby przywrócić zmysły porywczemu płazowi, jego przyjaciele postanawiają zastosować nadzwyczajne środki. Ale czy to wystarczy?

Niezwykła baśń „O czym szumią wierzby” Kennetha Grahame’a, uchodząca za perłę angielskiej literatury, wielokrotnie ekranizowana, doczekała się pierwszego wydania na kartach komiksu. Pełnowymiarowe, barwne postacie, wyjątkowe poczucie humoru i bijąca z każdej strony czułość do przyrody oczarowały czytelników na całym świecie, w tym Michela Plessixa, dzięki któremu powstała urzekająca adaptacja komiksowa, tak subtelna i pełna fantazji.

 

Pan Borsuk i Pani Lisica. Ale załoga! Tom 3

Scenariusz: Brigitte Luciani
Rysunki: Eve Tharlet
Przekład: Ernest Kacperski

Nadeszła jesień. Róża, Szperaczek i Borek postanowili zorganizować regaty na rzece. Ale muszą najpierw zbudować łódkę, co nie jest tak trudne, jak dogadanie się, jak ta łódka ma wyglądać. Czy uda im się w końcu wziąć udział w przygodzie żeglarskiej?

Ludzkie charaktery w zwierzęcych maskach, zabawne perypetie i próba zmierzenia się z innością, która zamiast dzielić, łączy naszych sympatycznych bohaterów. Według dziennika „Le Monde” historia pana Borsuka i pani Lisicy to „przepełniona humorem i czułością piękna lekcja tolerancji”.

 

Smerfy i Krakukas, tom 5

Scenariusz: Peyo, Gos
Rysunki: Peyo, Gos
Przekład: Maria Mosiewicz
Tematyka: humor

Piąty album przygód Smerfów, niezwykłych istot, które zostały pokochane przez dzieci na całym świecie. Tom zawiera dwie opowieści: „Smerfy i Krakukas” oraz „Smerf inny niż wszystkie”.

Papa Smerf pracuje nad miksturą mającą zwiększyć plony smerfojagód, jednak eksperyment wymyka się spod kontroli i czarodziej wpada w poważne tarapaty. Niedługo potem wioska bohaterów zostaje zaatakowana przez straszliwego ptaka! Skąd się wziął ten potwór? Czy uda się go pokonać? Następnie poznamy Smerfa, który jest znudzony życiem w gronie przyjaciół i pragnie wyruszyć w podróż dookoła świata. Jak daleko zajdzie? Jakie niebezpieczeństwa napotka na swojej drodze?

Smerfy wymyślił belgijski scenarzysta i grafik Pierre Culliford (1928–1992) używający pseudonimu Peyo. Obecnie autorami serii są następcy Peyo, w tym jego syn Thierry.

 

Przygody wielkiego wezyra Iznoguda, tom 5

Scenariusz: René Goscinny
Rysunki: Jean Tabary
Przekład: Marek Puszczewicz

Iznogud to niewielki wzrostem, ale wielce ambitny wezyr. Nie wystarcza mu stanowisko głównego zausznika władcy Bagdadu, dlatego nie cofnie się przed żadnym łotrostwem ani najokropniejszą zdradą, aby zostać kalifem w miejsce kalifa! Razem ze swoim sługą Pali Bebehem każdego dnia knują, jak odebrać tron łatwowiernemu Harunowi Arachidowi. Iznogud ma na tym punkcie obsesję i w związku z tym zadanie na całe życie… I dlatego nic go nie powstrzyma. Wspólnik z piekła rodem? Trzeba spróbować! Magiczny prezent urodzinowy? Czemu nie? Szalony pościg przez epoki? Jasne! A wszystko po to, żeby spełnić marzenie o władzy absolutnej. Czy w końcu uda mu się osiągnąć cel?

To piąty album z cyklu „Przygody wielkiego wezyra Iznoguda”. Zawiera tomy: „Koszmary Iznoguda”, „Wspólnik Iznoguda”, „Urodziny Iznoguda” oraz „Iznogud wreszcie kalifem”.

Postać głównego bohatera wymyślili dwaj legendarni francuscy autorzy: scenarzysta René Goscinny („Asterix”, „Lucky Luke”, książki o Mikołajku) i rysownik Jean Tabary („Corinne et Jeannot”). Na podstawie cyklu komiksowego o wielkim wezyrze powstały serial animowany i film fabularny.

 

Diabełki – Zabawy nie z tej ziemi, tom 1

Scenariusz: Olivier Dutto
Rysunki: Olivier Dutto
Przekład: Maria Mosiewicz

Oto prawdziwe „diabełki”: Nina i jej brat Tomek. Ciągle rozrabiają i wszędzie ich pełno – są po prostu nieznośni. Dokuczają nie tylko innym, ale też sobie nawzajem. Broniąc się przed numerami wycinanymi mu przez siostrę, Tomek zaczął się uważać za bohatera ratującego świat przed kosmitami. A kto według niego jest najgroźniejszym obcym? Oczywiście Nina! Z takimi bohaterami nie będziesz się nudził podczas lektury komiksu!

Scenarzystą i rysownikiem serii jest francuski twórca Olivier Dutto, który zdobył popularność właśnie „Diabełkami”, które są wydawane od 2004 roku. Wymyślił też serię poboczną, „Grippy”, poświęconą leniwemu kotu Niny i Tomka.

Jedna z najpopularniejszych we Francji serii humorystycznych dla dzieci. Druga część cyklu została w 2005 roku wyróżniona nagrodą na Festiwalu Komiksu w Angouleme w kategorii dla młodych odbiorców. Pierwszy album zbiorczy składa się z trzech tomów oryginalnych: „Z jakiej jesteś planety?”, „To nie my!” i „Zabawy nie z tej ziemi”.

 

Turbogalop, tom 1

Scenariusz: Rodrigue, du Peloux
Rysunki: du Peloux
Przekład: Marek Puszczewicz

W stadninie nigdy nie jest nudno. Każdy dzień niesie ze sobą wiele atrakcji. Dostarczają ich nie tylko konie – mądre, uczuciowe i dowcipne – ale również ludzie, którzy towarzyszą im na każdym kroku, opiekując się nimi i starając się prowadzić trudny i zarazem bardzo ciekawy biznes związany z ich hodowlą. A czuwa nad tym wszystkim szefowa Monika. Ta pełna energii kobieta z pewnością miałaby dużo mniej stresów, gdyby nie jej mało rozgarnięty syn Romeo skoncentrowany bardziej na swoim wyglądzie niż na pracy. Na szczęście Monika zawsze może liczyć na stajennego Albercika oraz dwie rezolutne nastolatki Madzię i Celinę. Może żadne z nich nie jest doskonałe i ma swoje słabości, ładując się co chwila w różne zabawne przygody, ale łączy ich jedno – ogromna miłość do koni wszelkiej maści!

Twórcą cyklu jest francuski rysownik Benoît Du Peloux. Jego talent został doceniony przez tak wybitnych autorów komiksów francuskich jak Godard i Ribera. Od 1995 r. asystował im przy tworzeniu różnych projektów, m.in. „Le Vagabond des Limbes”. Pelou jest autorem trylogii fantasy „Eliksir wieczności”. Jednak dopiero nawiązanie współpracy z pisarzem Michelem Rodrigue’em („Clifton”, „Sybil”, „Cubitus”) przyniosło mu sławę i uznanie. To właśnie razem z nim stworzył pierwsze tomy pełnej humoru komiksowej opowieści o codziennym życiu w pewnej stadninie – „Turbogalop”.

 

Kajko i Kokosz. Złota Kolekcja, tom 3

Scenariusz: Janusz Christa
Rysunki: Janusz Christa

Kajko i Kokosz pojawili się na łamach trójmiejskiej popołudniówki „Wieczór Wybrzeża” w 1972 i stali się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów polskiej popkultury. Cykl Janusza Christy (1934-2008) opowiada o dwóch wojach – dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i nieco samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa oraz przeżywają mnóstwo zabawnych przygód. ZŁOTA KOLEKCJA to wyjątkowa, jubileuszowa edycja z okazji 50-lecia serii. Kolekcja składa się z sześciu tomów, w których zebrane zostaną wszystkie komiksy „Kajko i Kokosz” – w kolejności chronologicznej i poddane renowacji kolorystycznej. Dodatkiem do każdego albumu jest obszerne posłowie Krzysztofa Janicza, zawierające wiele cennych informacji i ciekawostek o historii serii oraz samym Januszu Chriście. Czytelnicy znajdą też liczne archiwalne zdjęcia, okładki, ilustracje i szkice.

Tom trzeci kolekcji zawiera długą historię „WOJE MIRMIŁA”, w pierwotnej wersji gazetowej z odcinkami nigdy wcześniej niepublikowanymi w albumach oraz krótki komiks „PASOWANIE”. Komiks poprzedza wstęp redaktora naczelnego Klubu Świata Komiksu Tomasza Kołodziejczaka, a w posłowiu Krzysztof Janicz opowiada o odejściu rysownika z „Wieczoru Wybrzeża”. Album uzupełniają legendarny wywiad-rzeka „JANUSZ CHRISTA – WYZNANIA SPISANE” oraz unikatowy komiks „KALAFIT”.

Polecamy i wraz z Wydawnictwem Egmont życzymy wiele radości z lektury!

Share and Enjoy !

Shares





Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz