Marcin Molik: Jak smakuje rok – recenzja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Marcin Molik: Jak smakuje rok – recenzja

11 września 2019, dodał: Marta Dasińska
Artykuł zewnętrzny

Marcin Molik: Jak smakuje rokrecenzja

 

Niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku, nasz organizm ściśle współgra z otaczającą nas przyrodą i przemianami, jakie w niej zachodzą. W różnych porach roku nasze ciało ma inne naturalne potrzeby. Co oczywiste z porą roku związana jest także sezonowa dostępność produktów spożywczych.

Co warto jeść o danej porze roku, żeby zawsze cieszyć się dobrym zdrowiem, dobrym samopoczuciem i cudownymi wrażeniami smakowymi? Na to pytanie doskonale odpowiada Marcin Molik w swoim fantastycznym poradniku kulinarnym, pt. Jak smakuje rok. Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Zwierciadło.

Książka Jak smakuje rok przedstawia przepisy na fantastyczne dania w podziale na cztery pory roku. Odkrywanie smaków i wspaniałych oryginalnych dań rozpoczynamy od wiosny, w której bohaterami są: jarmuż, rzodkiewka, szczaw, truskawki i poziomki, kalarepa, szparagi, rabarbar i dania z grilla. Autor przedstawia tu między innymi przepisy na: placki z jarmużem, chutney truskawkowy, kalarepę w cieście, krem szparagowy, sałatę z rabarbarem, pieczoną jagnięcinę w sosie z rabarbaru, łososia grillowanego z warzywami i arbuzem, sałatkę z makaronu z oliwkami, czy filet z kurczaka z mango. Nas urzekły zwłaszcza przepisy na: sałatkę ze szczawiem, bryndzą i jajkiem w koszulce, szparagi smażone na maśle owczym oraz pesto szczawiowe.

Letni bohaterowie smacznych przepisów to natomiast: kwiaty cukinii, bób, pomidor, podgrzybek, kurki, jagody i maliny. W tej części poradnika kulinarnego znajdziemy między innymi wspaniałe pomysły na przygotowanie kwiatów cukinii w tempurze z bryndzą, kwiaty cukinii z chorizo i nowalijkami, pierożki z bobem i musem z topinamburu, makaron orkiszowy z bobem i krewetkami, filetów z dorady z sosem pomidorowo-anyżowym, risotto z podgrzybkami i serem pecorino, cielęcinę smażoną z kurkami i młodą rukolą, pączków z jagodami, czy chałki z konfiturą malinową. Nas oczarowały zwłaszcza receptury kulinarne na: chłodnik z pomidorów i marynowanych malin, smażone podgrzybki z sosem lawendowym, prażone kurki z goframi i jagodami oraz chłodnik z malin z ogórkiem i miętą.

Jesienne przepisy to bogactwo pomysłów kulinarnych z wykorzystaniem: dyni, grzybów, kiszonek, jabłek, śliwek oraz gruszek. Autor przedstawia smaczne i ciekawe przepisy na przygotowanie pierożków z dynią, gęsi z musem dyniowym, oleju grzybowego, risotto z kiszonym burakiem i pieczoną kaczką, gołąbków z gęsiną z kiszonymi pomidorami, burgerów z dzika z frytkami, tatara z jabłka i wędzonego pstrąga, kremu z pasternaku i pieczonych jabłek, jabłek pieczonych na cieście francuskim z solonym karmelem, krem z pora ze śliwkami czy tuńczyka marynowanego w cytrusach z gruszkami, Nam do gustu bardzo przypadły pomysły na krem z dyni z pesto z natki pietruszki, podpłomyków z jagnięciną i kiszoną cebulą oraz krem z dyni z gruszką i maślanką.

Zimę reprezentują głównie warzywa korzeniowe oraz ryby, a bohaterami przepisów Marcina Molika są głównie: żurawina, marchewka, pietruszka, karp, śledź, sery i wołowina. Autor przedstawia tu między innymi swoje autorskie receptury kulinarne na przygotowanie: tarty z żurawiną, karpatki z musem żurawinowym, kremu z marchwi i mleka kokosowego, marchewkowego puree z kiszonym pomidorem, wontony z dziczyzną i pietruszką oraz rozmarynem, kremu pietruszkowego z wanilią, bon-bon z karpia, śledzi w wiśniach, śledzi z chałwą czy kukurydzianego kurczaka z blanszowaną brukselką. Nas zaintrygowały zwłaszcza przepisy na konfiturę żurawinową z czerwonym winem i gorzką czekoladą, migdałowe ciasto marchewkowe z lawendowym kajmakiem, grantin z pietruszki i żeberek oraz tatara z udźca wołowego z majonezem truflowym.

Konkretne przepisy są opisane krok po kroku, więc nawet osoby bez dużego doświadczenia w kuchni poradzą sobie z ich przygotowaniem. Dodatkowo przepisy uzupełnione są przepięknymi nieco rustykalnymi zdjęciami, które wzbudzają zachwyt w każdym czytelniku, a jednocześnie pokazują, jak można przenieść prezentowane przepisy do własnej kuchni. Nasz zachwyt nad fotografiami kulinarnymi prezentowanymi w tej książce jest nieskończony. Właśnie wydanie tego niezwykłego, słodkiego poradnika zasługuje na podkreślenie i największe słowa uznania. Książka jest naprawdę przepiękna, wydana na najwyższym poziomie, co sprawia, że może stanowić ozdobę każdej kuchni, a także może być wspaniałym pomysłem na niebanalny prezent. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem rozpusty zarówno recepturowej, jak też graficznej. Ta książka może i powinna stać się najlepszą przyjaciółką każdego domowego kucharza…

Książkę polecamy wszystkim, doskonałym gospodyniom domowym, które wzbogacą swój niezbędnik nowymi przepisami, łasuchom i wielbicielom nietuzinkowych połączeń smakowych, mamom i babciom, które jak nikt potrafią rozpieszczać swoje rodziny genialnymi daniami, a także wszystkim innym, którzy chcą się nauczyć smacznej i oryginalnej sztuki kulinarnej. Polecamy wszystkim dla odkrywania prawdziwej przyjemności gotowania, łączenia smaków w sposób nieszablonowy i jedzenia oraz przygotowywania oryginalnych, ciekawych i dobrze zbilansowanych posiłków w oparciu o przepisy kuchni na cały rok.

Wydawnictwo Zwierciadło

Od Wydawcy:

Fine dining, kuchnia molekularna, casual diningfast food – trendy kulinarne pojawiają się i znikają. Jest jednak jeden motyw, który jest zawsze aktualny, ożywia kuchnię i filozofię gotowania. Jest to sezonowość. Czy jest coś, co przywołuje chłodną wiosenną bryzę i kuszące aromaty kwitnących kwiatów lepiej niż jagnięcina, szparagi i morele? Co poprawia nastrój w chłodny, jesienny wieczór lepiej niż gulasz z warzyw korzeniowych lub pieczona wołowina z aksamitnym purée z selera? A jeśli zima niesie ze sobą ponure widoki i porywające wiatry, przynajmniej zapowiada początek sezonu truflowego. „Jak smakuje rok” to książka, dzięki której będziecie mogli rozsmakować się w sezonowej kuchni, niekoniecznie tak oczywistej, jakby mogło się to wydawać na pierwszy rzut oka.

Szefowie kuchni nigdy nie przestają szukać inspiracji. Znajdują ją w dziecięcych wspomnieniach o tzw. „comfort food”, podróżach i daniach, które podziwiamy. Ale najlepszą motywacją i jednocześnie źródłem fantastycznych produktów jest sama matka natura. Jeśli ktoś szuka inspiracji w naturze, źródło jego kreatywności nigdy nie wyschnie.

To jest filozofia gotowania Marcina Molika. Sezonowe, lokalne produkty są dla niego inspiracją. Od nich zaczynają się pomysły na potrawy z mięs, ryb czy nabiału. Wydawać by się mogło, że to trudna sztuka, że są produkty, których nie da się w domu dobrze przygotować. Marcin Molik w swojej książce zdradza kilka tajemnic szefów kuchni, które powodują, że dzięki prostym zabiegom gotowanie wykwintnych potraw staje się  łatwe.

Każdy z przepisów z książki „Jak smakuje rok” oparty jest na wybranym produkcie sezonowym. Czy wyobrażaliście sobie, że z malin można zrobić chłodnik? Albo ptasie mleczko z dyni? Kurki prażone są świetnym dodatkiem do deserów, a świąteczne śledzie można zrobić w wiśniówce.

Konsultacje:

Katarzyna Błażejewska-Stuhr – dietetyczka, psychodietetyczka. Uwielbia smaczne i świeże produkty sezonowe. Propagatorka idei, że jeść można prawie wszystko, byleby z umiarem. Jedna z założycielek grupy dietetyczek „kobiety bez diety”. Prowadzi audycję „Z gruszki i z pietruszki” w Radio Kolor.

Aleksandra Błędowska – absolwentka dietetyki, promotorka zdrowego stylu życia, smacznego, a zarazem racjonalnego jedzenia. Gotuje z pasją tak, aby podczas przygotowania potraw zachować jak najwięcej potrzebnych nam składników. Aby to, co świeże nie straciło smaku, zapachu, aby było po prostu zdrowe i smaczne.

Marcin Molik pochodzi z … kuchni. Od najmłodszych lat interesował się gotowaniem. Każdą wolną chwilę spędzał w kuchni z dziadkiem i mamą. To od dziadka zaraził się bakcylem do gotowania. Mama nauczyła go, jak wybrać najlepsze warzywa, do czego używać różnych części mięsa i co zrobić, żeby nic się nie zmarnowało. To był początek idei „no waste”. Podpatrywał, pytał, czasami eksperymentował. Już mały Marcin wiedział, że w kuchni spędzi życie. I tak się stało.Szef kuchni, Marcin Molik nie zapomniał o swoich korzeniach. Czerpie inspiracje z naszej lokalności. Jego specjalnością są wyśmienite, nietuzinkowe potrawy, przygotowane z prostych, sezonowych produktów. Osobiście kisi warzywa, wędzi mięsa, wędliny, ryby i sery. Ręcznie robi parówki z mięsa o najwyższej jakości  i na dodatek sam piecze chleb. To jego „baza”.Zamiłowanie do sezonowości i lokalności nie przeszkadza mu w poszukiwaniach. Chętnie zwiedza świat, również od kuchni. Ze swoich kulinarnych podróży przywozi ciekawostki, które są doskonałym dopełnieniem tradycyjnej polskiej kuchni. To wszystko powoduje, że potrafi wyczarować naprawdę niezwykłe dania. Chłodnik z malin, śledzie w wiśniówce czy rzodkiewki w tempurze to dopiero początek. W swojej książce przekazuje część swojej wiedzy i doświadczeń. A jak już nabierzecie apetytu – szukajcie go w jego kuchni.

 






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...