Mały miłośnik sztuki – jak wspomagać rozwój kulturalny dziecka?

30 października 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Niektórzy uważają, że miłość do sztuki to coś, co można wyssać wraz z mlekiem matki. Inni z kolei wskazują, że można dowolnie ją kształtować, gdy dziecko dorasta i zaczyna rozumieć otaczająca go rzeczywistość. Gdzie leży prawda? Tego dokładnie nie wiadomo, ale za to warto pamiętać o tym, że szacunek do sztuki, wpajany dziecku już od najmłodszych lat, procentuje w przyszłości.

1332397319_721504e7f5

Zaciekawienie malucha sztuką może być dla rodziców nie lada wyzwaniem. W dobie komputerów, telewizji oraz kolorowych zabawek wizyta w teatrze, muzeum, filharmonii czy w galerii sztuki może wydawać się mało interesująca. Na szczęście jednak z pomocą przychodzą różne placówki kulturalne, które swoją ofertę kierują także do najmłodszych – dzięki niej wspomaganie rozwoju kulturalnego dziecka jest naprawdę znacznie prostsze.

Na szczególną uwagę zasługują teatry posiadające w swoich repertuarach specjalne spektakle dla dzieci – nawet od pierwszego roku życia. Dzisiaj teatr często przegrywa z kinem i innymi rozrywkami, ale warto także pamiętać o nim – dla dzieci ma on niebagatelne znaczenie, ponieważ nie tylko rozwija wyobraźnię, ale również uczy zrozumienia dla innych. Muzea i galerie sztuki to także świetny wybór – nie oznacza to wcale, że dziecko musi brać udział w wystawach skierowanych głównie do dorosłego. W Warszawie i w okolicy do dyspozycji jest wiele świetnych miejsc dla maluchów, na przykład Muzeum dla Dzieci im. Janusza Korczaka czy Państwowe Muzeum Etnograficzne, poza tym Muzeum Bajek oraz Baśni i Opowieści w Konstancinie-Jeziornej czy też na oddalone już Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie.

Warto też na koniec wspomnieć o różnorodnych warsztatach kulturalnych dla dzieci. Pozwalają one na szeroki rozwój dziecka w ramach jego zainteresowań – na szczególną uwagę zasługują warsztaty teatralne dla dzieci i warsztaty muzyczne.

Zatem propozycji na „ukulturalniające” zajęcia dla dzieci jest bardzo wiele – warto jednak zawsze pamiętać, że uczestnictwo w nich powinno być przyjemnością, a nie przymusem, ponieważ wtedy mogą odnieść całkiem odwrotny skutek.